Bratislava 24. mája (TASR) - V oblasti exekúcií aj po prijatí novely exekučného poriadku pokračuje blokácia účtov a exekúcie na základe súdnych výkonov rozhodnutí podľa Občianskeho súdneho poriadku. Informoval o tom v parlamente predseda Správnej rady VšZP Martin Demeš. "Priemerný denný stav blokovania účtov sa pohybuje na úrovni 50-70 mil. Sk," poznamenal.
Vymáhanie penalizačných faktúr exekúciami sa premietlo buď do nerovnomerných úhrad voči poskytovateľom v regióne, alebo narušilo chronológiu úhrad medzi regiónmi. "Penalizačné faktúry sa tak stali ďalším zdrojom nespokojnosti spolu s obavou poisťovne, že pri ich uplatnení všetkými lekárňami môžu dosiahnuť sumu viac ako 3 mld. Sk. Vyfakturované neuhradené poplatky z omeškania k 31. decembru 2001 dosiahli vo VšZP výšku 870 mil. Sk," dodal.
V súčasnosti pripravované exekúcie na majetok VšZP hrozia zastavením alebo významným obmedzením prevádzky, predajom majetku alebo hnuteľných vecí nadobudnutých zo správneho fondu. Prejavom rastúceho napätia v systéme boli na záver roka 2001 vyhlásenia konkurzu na VšZP.
Krajský súd v Bratislave poslal v septembri 2001 VšZP výzvu, podľa ktorej bolo podaných šesť návrhov na vyhlásenie konkurzu na VšZP, z toho jeden návrh na záväzky zrušenej zdravotnej poisťovne Perspektíva. Demeš doplnil, že v januári a februári 2002 boli doplnené ďalšie návrhy konkurzných veriteľov, spolu to bolo 70 návrhov. Všetky sa týkali poplatkov z omeškania v sume asi 100 mil. Sk. VšZP informovala v októbri 2001 ministerstvá zdravotníctva a financií, aby zaujali stanovisko k delenej zodpovednosti štátu pri podieľaní sa na platobnej schopnosti VšZP. "Podali sme vyjadrenie k návrhom konkurzných veriteľov so záverom, že nemožno na poisťovne vyhlásiť konkurz. Konkurzná sudkyňa Krajského súdu v Bratislave zatiaľ neakceptovala naše argumenty." Demeš je presvedčený, že pod zložitú situáciu VšZP sa významnou mierou podpísala aj nekvalitná legislatíva. Naplno sa prejavila v súvislosti s budúcim prechodom záväzkov a pohľadávok poisťovne Perspektíva na VšZP.
Z finančných zdrojov sa v decembri 2001 a januári 2002 exekúciami stiahli prostriedky na úhradu záväzkov Perspektívy v sume cca 250 mil. Sk. Napriek rozsudkom Najvyššieho súdu SR pokračovala vo februári realizácia ďalších exekúcií poistného za záväzky poisťovne Perspektíva v celkovom objeme 40 mil. korún. Za záväzky tejto poisťovne, ako povedal Demeš, pokračuje viac ako sto súdnych sporov proti VšZP na Okresnom súde Bratislava V. Očakáva, že VšZP bude vystavená ďalším exekúciám. "I keď VšZP použila všetky právne prostriedky na ochranu svojich práv a NS SR už v troch nezávislých senátoch potvrdil, že Okresný súd Bratislava III. rozhodol pri posudzovaní otázky prechodu záväzkov a pohľadávok zrušenej Perspektívy na VšZP v rozpore so zákonom, škoda vo výške 300 miliónov korún vznikla a nie je jasné, kto ju VšZP nahradí," dodal.
Poslanci správu o finančnej situácii a hospodárení Všeobecnej zdravotnej starostlivosti vzali na vedomie. Rovnako sa vyjadrili aj v prípade správy ministra zdravotníctva o antikorupčnom boji v rezorte.
Do druhého čítania sa dostal rozhodnutím zákonodarcov návrh zákona o pôžičkovom fonde pre začínajúcich pedagógov, ako aj novely zákonov o cenách a regulácii v sieťových odvetviach.
Rokovanie NR SR bude pokračovať v utorok 28. mája.