Bratislava 24. mája (TASR) - Smer nebude v prípade účasti v budúcej vláde súhlasiť s tým, aby Slovensko ostalo odkázané na dovoz prebytkovej energie zo zahraničia. Rovnako je striktne proti tomu, aby sa v programovom vyhlásení budúcej vlády spomínali Benešove dekréty, ktoré považuje za historický dokument majúci opodstatnenie len v čase svojho vzniku.
Pred novinármi to dnes vyhlásil predseda Smeru Róbert Fico s tým, že so svojím postojom oboznámil v stredu počas pracovnej návštevy Rakúska aj ministerku zahraničných vecí Benitu Ferrero-Waldnerovú a ďalších predstaviteľov. Dodal, že považuje za potrebné zaujať jasný postoj k obom citlivým otázkam už teraz vzhľadom na to, že ich otváranie môže ovplyvniť jednak slovensko-rakúske vzťahy, ale aj prístupový proces Slovenska do Európskej únie.
Fico zopakoval, že Smer bude v prípade svojej účasti vo vláde trvať na výmene politickej generácie. Zdôraznil, že jeho strana bude uprednostňovať na exekutívne posty kandidátov, ktorí dosiaľ v tejto oblasti nepôsobili a takýto postup navrhne aj budúcim koaličným partnerom. Predseda Smeru zopakoval, že jeho strana bude zostavovať kandidátku tak, aby zvolení kandidáti ostali poslancami parlamentu a na exekutívne posty budú nominovať "zboku". Vyhnú sa tak riziku, aby si ministri, ktorí profesionálne alebo morálne zlyhali mohli uplatňovať tzv. spočívajúci mandát. Fico si tiež myslí, že pri obsadzovaní miest štátnych tajomníkov a vedúcich úradov by mali v záujme efektívneho fungovania jednotlivých ministerstiev kandidáti pochádzať z jednej strany.
Hoci Smer nevylučuje povolebnú spoluprácu so žiadnou politickou stranou "absolútne neprijateľnými pre Fica okrem Mečiara ostávajú aj premiér Mikuláš Dzurinda a vicepremiér Ivan Mikloš". Užšie predsedníctvo strany preto navrhne predstavenstvu strany, ktoré zasadne 14. a 15. júna, aby do politických dokumentov zakotvili túto tézu ako podmienku vstupu Smeru do budúcej vlády.
Fico sa vyjadril aj k predaju Rozvodných energetických podnikov (REP). Vyhlásil, že týmto počinom vláda M. Dzurindu zavŕšila proces hospodárskej vlastizrady. KDH a SDĽ svojím konaním, ktoré rozhodnutie vlády o REP oddialilo chcela iba zvýšiť cenu svojho hlasovania vo vláde, dodal.