BRATISLAVA. Ministerstvo školstva totiž zvýšilo najvyššiu možnú hranicu poplatku za externé štúdium spravidla len o desať eur. Vyplynulo to z návrhu opatrenia, ktoré je v záverečnej fáze schvaľovania. O konečnej výške poplatku definitívne rozhodnú vysoké školy, suma však nesmie prekročiť ministerstvom určenú hranicu.
Hranica ročného školného za tradične populárne právo sa nezmení. Za bakalárske štúdium budú môcť školy vyberať najviac 680 eur, za magisterské 1020 eur. Rovnaká zostala aj maximálna výška školného za vyhľadávané štúdium sociálnej práce či masmediálne štúdia. Naopak, o desať eur sa zvýšili poplatky napríklad za štúdijné programy ekonomika a manažment podniku, manažment, psychológia, dizajn či architektonická tvorba, ktoré sú taktiež žiadané.
Presnú výšku školného určia vysoké školy; zverejniť ho musia najneskôr dva mesiace pred posledným termínom na podávanie prihlášok na štúdium.
Vysoké školy podľa výročnej správy za rok 2009 navštevovalo vyše 225.000 poslucháčov, viac ako tretina z nich študovala diaľkovo. Časť odborníkov v minulosti opakovane kritizovala kvalitu externého štúdia, s ktorým sa spájal aj nezákonný výber poplatkov.
Na Slovensku pôsobí 20 verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy; v krajine majú pobočky aj tri zahraničné vysoké školy.