Lipšic: Ani rodina vraha nič netušila

Postreleného policajta pri masakri v Devínskej Novej Vsi považuje za hrdinu, zákrok policajtov obhajuje. Minister vnútra DANIEL LIPŠIC.

Daniel Lipšic, podpredseda KDH, bol v rokoch 2002 až 2006 ministrom spravodlivosti. Dnes vedie ministerstvo vnútra.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Postreleného policajta pri masakri v Devínskej Novej Vsi považuje za hrdinu, zákrok policajtov obhajuje. Ak by prešli opatrenia, ktoré navrhuje, aj on sám by sa ako držiteľ zbrojného preukazu musel podrobiť psychotestom. Minister vnútra DANIEL LIPŠIC.

Neuvažovali ste, že by ste pre tragédiu v Devínskej Novej Vsi ponúkli funkciu?

„Tým, že zásah polície bol dobrý a rýchly, tak nie. V iných krajinách pri podobných prípadoch šialených strelcov väčšinou vystrieľali celú svoju muníciu a spáchali samovraždu. Tento páchateľ mal so sebou osem zásobníkov do samopalu, ďalšie zbrane. Ak by ho nezneškodnila polícia, následky mohli byť ešte horšie. Chápem, že keď sú ľudia pod paľbou automatickej zbrane, každá minúta plynie strašne pomaly, ale zásah bol profesionálny."

Ide skôr o počet obetí. Odstúpil minister Liška, keď padol vojenský špeciál, minister Kašický ponúkol demisiu pri tragédii v Novákoch.

„Len to boli situácie, keď nejaká zložka rezortu zlyhala. Tu polícia nezlyhala."

Prečo majú ľudia, ktorí boli na mieste, pocit, že zákrok trval dlho a bol chaotický?

„Prvá bežná hliadka tam bola do dvoch minút. Jeden z jej členov, kapitán Karol Vrchovský, bol zranený do tváre, napriek tomu poskytoval prvú pomoc ďalším ľuďom. Je pre mňa hrdina. Druhý sa snažil zabrániť úteku páchateľa. Špeciálny útvar tam bol do 25 minút a šesť minút po ich príchode bol páchateľ zneškodnený. Podľa mňa to bola dobrá práca. Prvé hliadky urobili obrovskú prácu, že zabránili úteku páchateľa, obmedzili jeho pohyb do priestoru niekoľkých desiatok metrov. S odstupom niekoľkých dní sa nám to ľahko hodnotí, ale na mieste situácia taká prehľadná nebola, informácií bolo veľa a boli rôzne."

Páchateľa trafila až 16. strela, prečo?

„Mal útočný samopal so smrteľným dostrelom dva kilometre, podľa predbežných informácií upravený na dávky a policajti pištoľ vzor 82, ktorej presnosť je 25 metrov. Strieľal po nich a na rozdiel od policajtov nemusel brať ohľad na civilné obete, on ich spôsoboval. Policajti nemohli bezhlavo strieľať po sídlisku s nábojmi, ktoré sa od stien odrážajú. Preto hovorím, že tieto zbrane nie sú vyhovujúce a že zbor treba prezbrojiť."

Tragédia sa stala v bratislavskej časti, kde je nablízku veľa policajtov. Bola by polícia pripravená na zásah, aj keby sa to stalo v malej dedine?

„Nerád by som špekuloval, v dedine je koncentrácia ľudí menšia, bola by to iná situácia. Jednou z priorít rezortu je zvýšiť počet policajtov v hliadkovej službe, máme veľa policajtov v kanceláriách. Špeciálne zložky máme v každom krajskom meste."

Kedy zomrela žena, ktorú postrelil na balkóne? Jej muž ju našiel o piatej. Nemohla ju polícia nájsť ešte živú, keby prehľadala všetky byty v okolí?

„Podľa záverov pitvy zomrela už o desiatej, takže by ju to nezachránilo. A asi by nebolo možné vylomiť dvere na všetkých bytoch v danej časti sídliska."

Polícia skôr vylučuje rasový motív. Je to správne, ak niektorí príbuzní alebo kolegovia vypovedajú, že nemal rád Rómov?

„O motíve nešpekulujem a nič som nevylúčil. Iba tvrdím, že pravdepodobný motív, ktorý trestný čin naštartoval, boli susedské spory. Vy ste písali, že rómskeho pôvodu bola iba jedna obeť, a to do rasového motívu nesedí a už vôbec nie to, že strieľal do ľudí na ulici bez ohľadu na farbu pleti."

Navrhujete rôzne opatrenia, hoci závery vyšetrovania zatiaľ nie sú jasné a rasizmus sa v nich nespomína. Na internete sa pritom o celom čine rozprúdili viaceré rasistické diskusie. Nemáte obavu, že to vyvolá voči Rómom väčšiu nenávisť a nemali by sa politici snažiť tomu zabrániť?

„Treba dávať pravdivé informácie, preto oceňujem zverejnenie toho, že rómskeho pôvodu bola iba jedna obeť. Takisto pravdepodobne len jedna obeť bola problémová, žena, ktorá tam ani nemala trvalý pobyt a chodila tam len na návštevy. Samozrejme o tom treba hovoriť, aby sme sa nepúšťali do schémy, do ktorej sa púšťajú možno niektorí politici, zahraničné médiá a už nehovorím o internetových diskutéroch."

Policajný prezident rodinu prezentoval ako žijúcu čulým spoločenským životom, častými návštevami, vy hovoríte o susedských sporoch. Máte dôkazy, že tam k nejakým sporom dochádzalo alebo že boli hluční? Väčšina hovorí, že to boli slušní ľudia.

„Vypočúvame všetkých ľudí, ktorí v dome bývajú, aby sme zistili presné informácie."

Sťažoval sa na nich niekto?

„V posledných dvoch rokoch nespáchali žiadne priestupky. Problémová už v minulosti bola iba žena, ktorá tam nebývala."

Vrah mal šesť zbraní. Od roku 2008 bol nezamestnaný. Z čoho žil?

„V posledných dvoch rokoch ho finančne podporoval člen jeho rodiny."

Ako ho hodnotia príbuzní?

„Všetkých rodinných príslušníkov sme vypočuli. Tvrdia, že nikdy na ňom nepostrehli žiadne sklony k agresivite, ale príbuzní môžu mať tendenciu obhajovať svojich blízkych."

Navrhujete povinné psychotesty. Ministerstvo vnútra sa o to snažilo už v roku 2002, ale uspela poľovnícka loby, ktorá je proti. Nie je zlyhaním vtedajších politikov, že sa nechali presvedčiť poľovníkmi?

„Väčšinou sa snažím mať postoj k veciam taký, že nehľadám vinníkov, ale riešenia."

Aj vy ste boli vtedy politikom. Pamätáte sa na debatu na túto tému?

„Nepamätám. Nebol som vtedy v parlamente."

Argumentom poľovníkov je aj to, že legálne držanými zbraňami sa trestné činy nepáchajú. Ako to je?

„Vo väčšine týchto prípadov hromadnej streľby v zahraničí išlo o streľbu z legálne držaných zbraní osobami, ktoré k nim majú blízky vzťah. Zo známych páchateľov bolo v roku 2009 spáchaných 99 trestných činov, s nelegálnou 77. Pri legálnych zbraniach ide aj o nedbanlivostné trestné činy. Do 31. júla 2010 bolo spáchaných legálnou zbraňou 44 a 51 s nelegálnou zbraňou. Sprísnenie podmienok držania legálnych zbraní nie je jediné riešenie, druhým je postih nelegálneho obchodu so zbraňami."

Chcete tiež úplne zakázať používanie automatických zbraní mimo bezpečnostných zložiek. Športoví strelci neveria, že to parlament schváli. Budete mať pre svoje návrhy podporu?

„Vláda to schválila. Aké riešenie prijmeme, je vecou diskusie. Jedna z alternatív je aj to, že by takéto zbrane boli zamknuté na strelnici a nebolo by možné držať ich doma. Rádovo ide asi o stovky zbraní."

Máte zbrojný preukaz?

„Áno. Od roku 2000 alebo 2001. V tom čase sme na ministerstve spravodlivosti pracovali na niektorých závažných prípadoch a môj známy mi odporučil, aby som si ho zaobstaral."

Akú zbraň ste si kúpili?

„Vzor ČZ 83."

To je skoro taká slabá zbraň, akú majú policajti, ktorých chcete prezbrojiť.

„Zbrane nikdy neboli mojím koníčkom, mám celkom štandardnú zbraň."

Aj ste so zbraňou chodili?

„Vo veľmi obmedzenej miere. Mal som ju niekoľkokrát, nenosím ju asi od roku 2003."

Asi ste nerobili psychotesty.

„Nerobil, čiže týkali by sa aj mňa a nemám s tým problém."

Prvý veľký prípad nového vedenia polície bolo zatknutie podnikateľa Miroslava D., ktorý mal byť korupčným článkom na ministerstve obrany. Musel byť však prepustený z väzby pre nedodržanie 48-hodinovej lehoty. Nie je hanbou polície a prokuratúry, že si neustrážia takú základnú vec, ako je lehota?

„Som presvedčený, že si ju ustrážili. Začiatok plynutia lehoty akceptoval aj Špecializovaný trestný súd. To, že mal Najvyšší súd iný právny názor, je jeho vecou. Podľa mojej mienky bol postup polície a prokuratúry zákonný."

Ale platí, čo povie Najvyšší súd. Viacerí slušní právnici mu dávajú za pravdu. Otázka o zlyhaní je preto na mieste.

„V mnohých prípadoch Najvyšší súd rozhodol inak, hoci k zlyhaniu polície a prokuratúry nedošlo. Tento argument preto podľa mňa neplatí."

Policajný prezident uvažuje, že Úrad boja proti korupcii bude riešiť už iba veľkú korupciu, a drobnú chce vrátiť na úroveň okresov. Už nehrozí riziko regionálnych väzieb, pre ktoré sa všetka korupcia začlenila pod špeciálny úrad?

„Tieto úvahy boli modifikované. Agenda korupcie zostane Úradu boja proti korupcii, ale budú vyčlenení vyšetrovatelia a tímy na najvážnejšie kauzy."

Našli ste na ministerstve nejaké podozrivé zmluvy?

„Robíme audit a máme podozrenie, že viaceré zmluvy boli výrazne predražené, napríklad na IT technológie hradené aj z eurofondov. Ide o miliardy. Budeme sa snažiť zmluvy zrušiť alebo výrazne upraviť ceny."

Absolvoval aj minister Kaliňák nejaké mediálne školenie od pani Mižičkovej?

„Áno, zmluvy môžeme zverejniť."

Pôvodne ste boli ministrom spravodlivosti. Neľutujete, že ním nie ste aj teraz? Ministerka Žitňanská zavádza reformy, kým vy riešite každú chvíľu nejaký problém.

„Ak sa politik bojí nových výziev, tak by nemal byť v politike. Každý minister musí byť pripravený hocikedy odísť. Je dobré, keď sa človek posunie niekde inde, lebo ak je v jednej pozícii veľmi dlho, po nejakom čase sa už vystrieľa z nápadov."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 5. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 6. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 9. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 10. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 1. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 6. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 8. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 9. Nový Jaguar XF Sportbrake
 10. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 1. Moskva alebo Petrohrad? 12 765
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 3 929
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 113
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 834
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 688
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 450
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 082
 8. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 018
 9. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 856
 10. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené? 472

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.

KOMENTÁRE

Úrad, ktorý by Slovensku zdvihol reputáciu

To, že prípadný úspech vláda zneužije na marketing, je rub príbehu.

Neprehliadnite tiež

Domov

Dobré ráno: Komiksy zničili Hollywood, už sa nič nenatočí

Veľkofilmy o superhrdinoch. Akoby sa už iné veľkofilmy ani nenakrúcali.

Domov

Sedel s mafiánmi, pozná sa s poslancom. Šéfa sekcie Carga minister podržal

Minister Árpád Érsek sa zastal sekčného šéfa Carga Fazekaša, ktorý sedel s mafiánmi. Známa je už aj identita posledného muža z fotografie.

Domov

Slovensko sa môže stať centrom európskeho liekového biznisu

Budovu pre liekovú agentúru u nás vybrali bez verejnej súťaže. Medzirezortná skupina za sídlo určila komplex patriaci J&T Real Estate.

Domov

Viskupiča nahradí v parlamente občianska aktivistka Natália Milanová

Rokovanie v pléne naplánované do konca roka Viskupič ešte absolvuje.