Bratislava 24. mája (TASR) - Za stratenú a zmeškanú príležitosť označili priebeh reformy verejnej správy autori publikácie Reforma verejnej správy na Slovensku 1998-2002: súvislosti, aktéri, voľba.
Pozitívne hodnotia fakt, že súčasná vláda ako jediná od roku 1993 pripravila a začala realizovať proces decentralizácie. O decentralizácii však nemožno hovoriť, ak sa presúvajú iba kompetencie a ich financovanie zostáva v rukách štátu, uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave jeden z autorov publikácie, výkonný riaditeľ MESA 10 Viktor Nižňanský. Prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov označil reformu za spoločenskú kauzu, na ktorú nebola verejnosť dostatočne pripravená. Príčinu vidí v zlyhaní spoločenských a politických elít, ako aj v absencii komplexného pohľadu na kreovanie profilu štátu.
Podľa autorov publikácie najkomplexnejší a najrýchlejší priebeh mala reforma v Poľsku. Za jeden z jej najvýraznejších nedostatkov Nižňanský označil nerealizáciu fiskálnej decentralizácie, spočívajúcej v prerozdelení daňových príjmov.
Prioritnou úlohou budúcej slovenskej vlády v oblasti decentralizácie štátnej moci by mala byť fiskálna decentralizácia spolu s definitívnou zmenou centrálne, byrokraticky a rezortne riadeného systému na decentralizovaný, s odstránením delených kompetencií a reorganizáciou štátnej správy na všetkých úrovniach. Vláda podľa Nižňanského nebude mať dostatočný manévrovací priestor na zmenu územnosprávneho členenia. Jediné riziko vidí v možnosti pozastavenia procesu decentralizácie moci.
Spomínaná publikácia IVO ponúka odbornej i laickej verejnosti popri analýze priebehu reformy verejnej správy aj postoje politických aktérov, názory verejnosti a výsledky decembrových volieb do orgánov regionálnej samosprávy. Autorsky sa na publikácii podieľali aj analytici Jaroslav Pilát, Jaroslav Kling, Marián Velšic a Vladimír Krivý.