Košice 24. mája (TASR) - Interpol zatiaľ nepožiadal Slovensko o spoluprácu pri pátraní po skupine teroristov z afganskej organizácie al-Káida, ktorá podľa informácií nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) údajne putuje za pomoci prevádzačov aj cez Slovensko do Veľkej Británie s cieľom organizovať atentáty.
Takúto informáciu nemá ani minister vnútra SR Ivan Šimko. Ako uviedol dnes počas pracovného pobytu v Košiciach, doteraz sa nepotvrdili podozrenia z prepojení cudzincov prechádzajúcich naším územím na al-Káidu či Taliban. V súvislosti s policajným zásahom 12. marca v utečeneckom tábore v Adamove, pred ktorým sa podarilo ujsť 29 Afgancom a jedného zadržali, Šimko povedal, že išlo o bežnú preverovaciu policajnú akciu, o ktorej nebol informovaný. O zadržanom Afgancovi minister bližšie informácie nemá. Je však presvedčený, že existuje relevantný dôvod na jeho zadržanie. K jeho možnému prepojeniu na al-Kaídu minister zopakoval, že "zatiaľ sa žiadne prepojenie v žiadnom prípade nepreukázalo". Nevylúčil však u tohto cudzinca podozrenie z inej trestnej činnosti. Ako dodal, o týchto prípadoch minister vnútra nikde na svete nie je informovaný, pretože je to vec orgánov činných v trestnom konaní. Ako uviedol Šimko, "ľudia prichádzajúci do utečeneckých táborov nie sú podozriví z trestných činov, a preto nie je možne zasahovať do ich osobnej slobody".
Podľa ministrovho vyjadrenia na informácie s prívlastkom "údajne" nezvykne reagovať. Keď však prídu informácie týkajúce sa terorizmu a možného podozrenia o prepojení na teroristické organizácie, tak tomu venuje prioritnú pozornosť. Za jediný prípad na Slovensku, keď sa podozrenie potvrdilo, označil vlaňajšie vysokoprofesionálne zadržanie troch teroristov z Pravej Írskej republikánskej armády, ktorých už medzitým aj odsúdili. "Práve Slovensko sa môže prezentovať touto veľmi úspešnou akciou boja proti terorizmu" - povedal Šimko.
Z materiálov, ktoré pred dvoma mesiacmi zostavili špecialisti Interpolu a Europolu a ktoré sa podarilo získať redakcii FAZ, vyplýva, že viac ako 30 významných predstaviteľov al-Káidy a Talibanu putuje za pomoci prevádzačov cez Bulharsko, Slovensko, Českú republiku a Rakúsko do Veľkej Británie, kde sa majú preskupiť a začať organizovať atentáty. Zoznam 31 Afgancov majú k dispozícii aj nemecké bezpečnostné orgány.
V správe FAZ sa napríklad uvádza, že afganský konzul v Bulharsku informoval slovenské veľvyslanectvo v Sofii o tom, že slovensko-maďarské hranice prekročila skupina 16 afganských emigrantov, pravdepodobne členov al-Káidy a Talibanu. Za tranzit z Bulharska na Slovensko zaplatil každý z imigrantov po 1700 USD. Podozrenie vyvolala práve táto nezvyčajne vysoká finančná čiastka. Podľa informácií afganskej strany má byť v skupine aj niekdajší zástupca riaditeľa väzenia v Kábule, istý Ahmed Zija, ovládajúci perfektne ruštinu a angličtinu.
Materiál Europolu a Interpolu zároveň konštatuje, že príslušné bulharské miesta tolerujú príchod rôznych teroristických skupín na svoje územie, nespolupracujú s afganským veľvyslanectvom v Sofii a zadržaným Afgancom poskytujú zrejme za úplatky štatút utečenca.
V noci zo 6. na 7. marca zajali 30-členú skupinu pravdepodobných členov al-Káidy slovenskí pohraničníci na maďarsko-slovenských hraniciach v blízkosti Komárna. Vzhľadom na to, že skupina po predvedení na políciu požiadala o azyl, odviedli zadržaných do utečeneckého tábora v Adamove-Gbeloch, v blízkosti hraníc s Rakúskom a ČR. Členovia skupiny nemali nijaké osobné doklady. O krátky čas si afganskí utečenci oholili hlavy a brady a tesne pred policajnou raziou 12. marca z Adamova utiekli. Zo skupiny sa podarilo chytiť len jedného. Zvyšných 29 osôb utieklo s najväčšou pravdepodobnosťou do Čiech a Rakúska, cituje z materiálov Europolu a Interpolu nemecký denník.
*se som