Štátny MH Invest bol zlatá baňa pre Žilinčanov

Štátna eseročka sídlila v hoteli, hoci ministerstvo hospodárstva, pod ktoré patrí, má v budove desiatky voľných kancelárií. Peniaze za predražené zákazky išli z veľkej časti do Žiliny.

Kancelárie MHInvestu nie sú príliš priestranné ani luxusné. Napriek tomu firma išla do súkromného hotela namiesto budovy ministerstva hospodárstva.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Štátna eseročka sídlila v hoteli, hoci ministerstvo hospodárstva, pod ktoré patrí, má v budove desiatky voľných kancelárií.

BRATISLAVA. Internet pre jedenásť zamestnancov za 2340 eur mesačne, účtovníctvo a ekonomické služby, ktoré si väčšina firiem robí sama, spolu priemerne za 50-­tisíc eur za mesiac. K tomu predražený prenájom áut a sídlo v hoteli.

Takto posledné štyri roky hospodárila štátna eseročka MH Invest, ktorá budovala priemyselné parky. Spoločnosť, ktorej konateľom bol nominant SNS, veterinár Stanislav Grobár, nechávala zarobiť hlavne žilinským firmám. Do mesta, odkiaľ pochádza Ján Slota, išli aj peniaze z nástenkového tendra a pochádzalo odtiaľ mnoho Slotových nominantov.

Zodpovednosť za rozhadzovanie v MH Investe odmieta exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zo Smeru. Ministerstvo hospodárstva je pritom 100-­percentným vlastníkom firmy a jej druhý konateľ bol nominantom Smeru.

Informácie o hospodárení sprístupnil SME po výmene vlády nový konateľ spoločnosti Eduard Pekarovič. Toho na miesto dosadil minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS), ktorý hovorí o „brutálnom" míňaní v MH Investe.

Pekarovič tvrdí, že už po prvých zisteniach dokáže bez problémov výrazne znížiť náklady firmy. Začína rušením nevýhodných zmlúv.

Firmu riadili ľudia SNS

Len za účtovníctvo, daňové priznania a s nimi spojené služby za štyri roky Fineconu zaplatili 1,08 milióna eur. Ďalšieho 1,2 milióna išlo za poradenstvo.

Za čo MH Invest platí
 • prenájom priestorov a parkovné v hoteli spoločnosti Aston Esquire - približne 4355 eur mesačne,
 • ekonomické služby a poradenstvo spoločnosti Finecon - asi 50­tisíc eur mesačne,
 • správa a servis, internet, údržba aplikácie spoločnosti MHH - približne 8390 eur mesačne,
 • ďalšie telekomunikačné a dátové služby pre svojich 9 až 11 zamestnancov - približne 1400 eur,
 • prenájom dvoch bytov pre potreby bývalého vedenia firmy približne 1300 eur.

MH Invest si Finecon vybral v roku 2007 bez verejnej súťaže - rokovacím konaním bez zverejnenia. Ako dôvod zákazky s pôvodne predpokladanou výškou 40 miliónov korún uviedla „časovú tieseň".

Ako je možné, že vznikla, je záhada, ktorú by mal skúmať Úrad pre verejné obstarávanie, ide o mimoriadne neštandardný dôvod obstarania ekonomickej firmy a obchádzania transparentnej súťaže.

Jedným z dvoch konateľov štátnej eseročky MH Invest bol Stanislav Grobár, nominant SNS. Firma patrí pod ministerstvo hospodárstva a jej úlohou má byť výstavba priemyselných parkov. Z internetovej stránky MH Investu sa nedá zistiť o jeho aktivitách v podstate nič.

Denník SME sa do volieb opakovane pokúšal zistiť podrobnosti o jej fungovaní a žiadal o výročnú správu. Grobár vtedy odpísal, že výročné správy ani nerobia. Firma mala dokonca ešte v júli utajené telefónne čísla.

Miškov: Brutálne predražené

Hospodárenie spoločnosti odhalili až dokumenty, ktoré po voľbách sprístupnil jej nový konateľ Eduard Pekarovič. „MH Invest sa za bývalého vedenia správal nehospodárne k verejným zdrojom," hovorí Pekarovič. Teraz preveruje zmluvy z minulosti, hovorí, že niektoré z nich bude rušiť.

O nehospodárnosti hovorí aj minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). „Nemáme ešte výsledky auditu, ale je ešte otázkou, či to je, alebo nie je na trestné stíhanie."

Za MH Invest v plnom rozsahu ručia Ján Slota s Ľubomírom Jahnátkom, píše Marián Leško

Minister Miškov hovorí, že jeho bývalá firma - veľká reklamná agentúra so 70 zamestnancami - platila za účtovníctvo za mesiac externej firme okolo 1500 eur. Platby štátnej firmy do Žiliny považuje za „brutálne predražené".

Finecon a Slota

Fineconu dalo v roku 2004 zákazku bez riadnej súťaže aj mesto Žilina s primátorom Jánom Slotom (SNS). Konateľ Fineconu Juraj Lichner sa stal za Slotu jediným konateľom mestskej firmy Žilina Real. Finecon, a. s., nemá na svojej internetovej stránke nijaký kontakt a nie je ani v telefónnom zozname.

Registrátorom jej webovej stránky je ďalšia žilinská MHH, s. r. o. Tá je ďalším VIP klientom MH Investu.

Silné pripojenie a správa IT

Za správu a servis IT zariadení, pripojenie na internet a „údržbu" jednej z počítačových aplikácií dostáva mesačne takmer 8400 eur 84­-tisíc eur. Len pripojenie 11 zamestnancov na internet štátnu firmu vyjde na 2340 eur.

Vysoko spoľahlivá linka pre firmu s 11 zamestnancami sa podľa informácií SME od poskytovateľov internetových služieb dá obstarať do 700 eur mesačne.

MH Invest tiež spolupracoval s firmou Avocat, známou zo škandalózneho nástenkového tendra.

Aj prenájom za byty

Štátna firma sídli v hoteli Aston napriek tomu, že ministerstvo hospodárstva, kde si firma MH Invest oficiálne uvádza sídlo, má celý jeden trakt voľný.

Za kancelárie s celkovou plochou 162 štvorcových metrov a parkovné zaplatila hotelu od roku 2007 takmer 183-­tisíc eur. Kancelárie sú pritom štandardné a ani poloha hotela nepatrí medzi najlukratívnejšie v Bratislave, je v širšom centre Bratislavy. Zmluva o prenájme sa skončí na budúci rok.

Firma navyše platila aj ďalšie priestory - bývalým konateľom financovala byty. Okrem ich platov vo výške asi 3300 eur (100­-tisíc korún) platila za byty, ktoré sa len málo využívali, ďalších vyše 1300 eur mesačne.

Autá prenajali, za podobnú cenu by ich kúpili

Draho štát vyšli aj autá pre štátnu firmu. MH Invest si v roku 2007 prenajímal terénne auto Nissan Navara a Škodu Fabia. Ročný prenájom vychádzal

v prepočte na takmer 32 700 eur. Kúpa nového Nissanu Navara stojí od 28-tisíc eur a Fabie od 7500 eur.

Bývalý konateľ Grobár tvrdí, že konal hospodárne. „Postupovali sme podľa zákona. Robili sme verejné obstarávania," povedal. Tvrdí tiež, že predražené nie sú ani pripojenie na internet, ani ekonomické či poradenské služby. Spájanie s SNS ho nahnevalo. „Ja nie som nominantom nikoho. Ja som v živote v politickej strane nebol."

Grobára dosadili už do firiem Žilinainvest aj Govinvest. Predseda SNS Ján Slota nedvíhal mobil.

Slotovi ľudia ovládali obrovské majetky

Nitky z SNS siahali na rôzne miesta. Dokonca aj k firmám, ktoré nesúviseli s jej ministerstvami.

BRATISLAVA. Hoci mala SNS na začiatku minulého volebného obdobia tri a na jeho konci iba jedno ministerstvo, ovládala štátne zdroje za miliardy korún. Popri ministerstve výstavby, životného prostredia a školstva totiž nominanti Jána Slotu kontrolovali aj väčšinu ich „dcérskych" firiem a organizácií.

Pod ministerstvo životného prostredia spadali napríklad Slovenský vodohospodársky podnik či Vodohospodárska výstavba.

Pod výstavbu zasa Štátny fond rozvoja bývania a hlavne agentúry, ktoré rozdeľovali eurofondy. Už tu šlo o desiatky miliónov eur.

Naprieč ministerstvami

Slotovej strane však podľa koaličných dohôd pripadli aj firmy s účasťou štátu, ktoré s jeho ministerstvami nemali nič spoločné. Jeho nominanti ovládali silnú Slovenskú poštu, ale aj oveľa menšie Letecké opravovne Trenčín. Nominant SNS Milan Chúpek stál na čele Železničnej spoločnosti Slovensko, hoci SNS nemala túto spoločnosť pod úplnou kontrolou a o moc sa v nej delila so Smerom. Cez svojho nominanta tiež ovládli Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Veľký vplyv na investície na Slovensku, ale aj na rozdeľovanie investičných stimulov mala agentúra SARIO, ktorá SNS tiež pripadala. SARIO spolupracovala na veľkej časti projektov so štátnou eseročkou MH Invest, kde mala Slotova strana tiež hlavný vplyv.

SNS sa snažila svoje záujmy presadzovať aj v inštitúciách, kde nemala väčšinu a hlavný vplyv v nich mal Smer. Išlo napríklad o Fond národného majetku, ktorý viedol nominant SNS Peter Šimko. Smer si v FNM mohol vzhľadom na počty v rozhodovacích orgánoch presadiť, čo chcel.

Žilina a vojaci

Výber nominantov SNS v štátnych firmách mal tiež svoje špecifiká. Mnohí boli ľudia zo Žiliny a okolia. Slota si tiež často vyberal spomedzi bývalých vojakov či ľudí z iných bezpečnostných zložiek. Ovládali napríklad kľúčové pozície na ministerstve životného prostredia, hoci nikto z nich nemal s touto problematikou predtým nič spoločné. Predseda SNS si aj do čela SHMÚ presadil bývalého vojenského pilota Jána Kucharčíka.

Po voľbách práve SNS spolu s HZDS prišla o najviac nominantov v štátom kontrolovaných inštitúciách. Tých, ktorí ešte

o miesta neprišli, plánuje nová garnitúra vymeniť v najbližších dňoch. Jedinou funkciou, ktorá strane zostane v parlamente, je kreslo predsedníčky výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktoré obsadila Anna Belousovová. Strana tak môže ovplyvňovať rozdeľovanie verejných financií iba cez svojich ľudí v samosprávach či vo VÚC.

Miroslav Kern
Jahnátek nevie nič

O MH Investe hovorí bývalý minister hospodárstva ĽUBOMÍR JAHNÁTEK zo Smeru.

Kto ovládal MH Invest? Boli tam dvaja konatelia - Stanislav Grobár a Róbert Novotný. Kto za firmu zodpovedal?

Bola pod ministerstvom hospodárstva. A pán Grobár bol nominant SNS.

Kto za firmu zodpovedá?

Konatelia.

Stopercentným vlastníkom je ministerstvo.

To áno.

A vykonávalo tam nejakú kontrolu?

Robili sa predkladacie správy. Raz za pol roka dávali správu o činnosti.

Vedeli ste, že tam sú niektoré položky aj niekoľkonásobne predražené?

Nie.

Platili napríklad 50-tisíc eur mesačne za účtovníctvo a poradenstvo.

To neviem. Do takýchto detailov som sa nedostal. Dostával som na stôl len sumárnu správu. Možno sekcia stratégie, lebo výkonne patrili pod ňu.

Tušíte, čo sa tam dialo?

Nestavajte takto otázku, že či netuším, čo sa tam dialo. Robili svoju činnosť. Sú zákonné normy, podľa ktorých museli postupovať. Nemal som nikdy zo sekcie stratégie informáciu, že tam dochádza k nezákonným krokom.

Možno nie k nezákonným, ale k zjavne nehospodárnym. Prenajímali dve autá za rovnaký ročný poplatok, ako stoja nové.

Ja vážne o tom neviem. Vašu informáciu si neviem ani overiť, lebo nie som na ministerstve. Na to vám neviem odpovedať.

Boli tam dvaja konatelia. Grobár za SNS a Novotný, pokiaľ vieme, nominant Smeru.

Pán Novotný tam bol, áno. Ale priznám sa, koho bol nominantom, to už neviem. To už si nepamätám.

Nepamätáte?

Nikdy som nemal žiadne informácie na stole, že by sa tam niečo nekalé dialo. Myslím, že postupovali podľa zákona. Chodil tam pravidelne na kontroly NKÚ a nič nezistil."

Miroslav Kern

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 4. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 7. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Moskva alebo Petrohrad? 9 281
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 5 222
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 454
 4. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 2 124
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 2 030
 6. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 921
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 746
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva 1 627
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 445
 10. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 893

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Civilizovaná divočina. Na severe Slovenska to záhadne funguje

Oravská Polhora pôsobí ako vymyslená. Nízka nezamestnanosť, vysoká pôrodnosť, kultúra. Šéfuje jej len 33-ročný starosta.

Neprehliadnite tiež

Domov

KDH vyzýva Lubyovú, aby si rozmyslela povinnú predškolskú výchovu

Ministerka predložila návrh povinnej predškolskej dochádzky od piatich rokov.

Domov

Fico sa stretol so študentmi, hovoril o slobode vzdelávania a cestovania

Slovensko podľa premiéra patrí k svetovej špičke v oblasti slobody a rešpektovania občianskych práv.

Domov

Šebej kritizoval Dankov prejav v ruskej dume. Bol mimo našej zahraničnej politiky, tvrdí

Predseda Zahraničného výboru NR SR hovorí, že celá návšteva Ruska bola nezmysel.

Domov

Droba: Sulík ako premiér bude potrebovať silného šéfa diplomacie

Šebejovi sa nepáči, že Sulík sa dobre cíti v polohe euroskeptika.