V programe v martinskom kine Strojár vystúpili deti z dramatického a hudobného odboru, ktoré reprezentujú školu na medzinárodnom fóre. Okrem klasického klavírneho, či speváckeho prejavu sa predstavili aj modernou populárnou hudbou. "Škola sa orientuje aj na zábavu, nielen na vzdelávanie," dodáva riaditeľka ZUŠ Martin Erika Fízelová.
Martinská škola je výnimočná rozšírenou alternatívnou estetickou výchovou a štúdiom pre dospelých popri výtvarnom, hudobnom, dramatickom a tanečnom odbore. Žiaci dosahujú úspechy aj na nadnárodných prehliadkach, posledným bola cena na výtvarnej medzinárodnej súťaži Šankarova India v polovici mája. Absolventi úspešne študujú umelecké smery na stredných a vysokých školách. Uplatnili sa vo svetovom umení, ale mnohí pôsobia v Martine ako architekti, dizajnéri, či hudobníci.
Najväčšie problémy má ZUŠ s prechodom na právnu subjektivitu. Podľa slov riaditeľky je ohrozená existencia ZUŠ, aj keď ich postavenie je nazastupiteľné. "Vo svete komercie a materiálnych potrieb je dôležité, aby dieťa dostalo základy estetického cítenia. Umenie ponúka žiť bohatší a krajší plnohodnotný život," dodala.
Škola má 1150 žiakov a 46 pedagógov. Vznikla roku 1922 ako Hudobná škola pri Živene, neskôr prešla názvami Súkromná škola Ladislava Arvaya, Štátna hudobná škola, Základná výtvarná škola a Ľudová škola umenia.