Bratislava 24. mája (TASR)- Pri príležitosti IV. kongresu Strany maďarskej koalície, ktorý sa uskutoční v sobotu v Bratislave, prinášame profil a chronológiu vzniku tohto politického subjektu:
Strana maďarskej koalície (SMK) vznikla v roku 1998 transformáciou troch maďarských strán na Slovensku: Maďarského kresťanskodemokratického hnutia (MKDH), Spolužitia a Maďarskej občianskej strany (MOS).
Maďarská menšina na Slovensku sa začala politicky organizovať ihneď po novembri 1989. Vtedy vznikla Maďarská nezávislá iniciatíva (MNI). Do parlamentných volieb 1990 išli jej predstavitelia na kandidátke Verejnosti proti násiliu (VPN). Na svojom 8. sneme v Dunajskej Strede, 25. januára 1992 sa MNI pretvorila na politickú stranu s názvom Maďarská občianska strana (MOS) a jej predsedom bol až do júna 1998 László Nagy. Ďalšie dve maďarské strany vznikli v roku 1990 (Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (MKDH) 15. marca a Spolužitie 31. marca 1990).
V júni 1998 vznikla Strana maďarskej koalície (SMK), ktorá sa stala právnym nástupcom predchádzajúcich strán. Ako zaznelo na ustanovujúcom sneme SMK, cieľom zjednotenia týchto troch maďarských strán (Spolužitie, MKDH a MOS) do jednej (SMK) bolo udržať parlamentné zastúpenie maďarskej koalície a dostať sa v septembrových parlamentných voľbách 1998 do zákonodarného zboru v čo najväčšom počte, ale aj pracovať na prospech demokracie, budovať právny štát a dosiahnuť ústavné práva národnostných menšín.
SMK zaregistrovali na MV SR 22. mája 1998. Ustanovujúci kongres SMK sa uskutočnil 21. júna 1998 v Dunajskej Strede. Bélu Bugára zvolili za predsedu strany a čestným predsedom sa stal Miklós Duray. Strana ustanovila dve platformy: kresťanskokonzervatívnu a ľudovú.
Na druhom kongrese SMK dňa 13. novembra 1999 v Komárne delegáti potvrdili vo funkcii predsedu strany Bélu Bugára a funkciu čestného podpredsedu strany zmenili na výkonného podpredsedu, ktorým sa stal Miklós Duray. Delegáti kongresu prijali aj zmeny stanov, podľa ktorých platformy už nemajú rozhodovací charakter.
Tretí kongres SMK, ktorý bol 3. februára 2001 v Dunajskej Strede posúdil dovtedajšie plnenie požiadaviek SMK zakotvených v Programovom vyhlásení vlády SR, aktuálnu vnútropolitickú situáciu na Slovensku a celkové pôsobenie SMK na politickej scéne Slovenska (v parlamente, vo vláde i v Koaličnej rade).
V septembrových parlamentných voľbách 1998 získala SMK 9,12 percenta platných hlasov, čo znamenalo 15 kresiel v parlamente. Predseda SMK Béla Bugár je jedným z podpredsedov NR SR. Predsedom klubu poslancov NR SR za SMK je Gyula Bárdos.
Vo vláde SR je SMK zastúpená siedmimi členmi, z toho má jedného vicepremiéra, dvoch ministrov a štyroch štátnych tajomníkov. Predsedom ministerského klubu je Pál Csáky.
SMK získala 2. decembra 1999 štatút pozorovateľa Európskej ľudovej strany (EĽS) združujúcej konzervatívne a kresťanskodemokratické strany a v júni 2000 sa stala pridruženým členom tejto európskej strany. MKDH bolo pozorovateľom EĽS od 6. júna 1997. Dňa 11. januára 2001 prijali SMK za plnoprávneho člena Európskej demokratickej únie (EDÚ), a to na 20. konferencii predsedov strán EDÚ v Berlíne. MKDH sa stalo stálym pozorovateľom EDÚ už v roku 1994.
SMK je stranou pravého stredu, ktorá sa vo svojej politike zameriava na liberálne, kresťanskoko-sociálne a konzervatívne hodnoty. Je pre ňu charakteristická orientácia na Európsku úniu a NATO.
*chor som