Agentúrne texty sme o 19:30 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Estetické stvárnenie jazdeckej sochy Svätopluka pokrivkáva, nezodpovedá historickému obdobiu, na barokovom Čestnom nádvorí Bratislavského hradu nemá čo robiť a účelom jej inštalácie bolo zviditeľnenie politickej strany pred voľbami. A Svätopluk, ktorého stvoril prominentný sochár bývalého režimu Ján Kulich, navyše ani nie je Svätoplukom.
Tak sa dajú zhrnúť závery odbornej komisie na posúdenie pomníka. Zriadil ju predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Teraz sa rozhodne, ako s jej radami naloží. Ešte predtým chce o návrhoch komisie otvoriť spoločenskú diskusiu.
Tri možnosti
Deväťčlenná komisia historikov, archeológov, architektov a sochárov odporučila Sulíkovi tri varianty. Najmiernejšou verziou je presunutie sochy na iné miesto na Hrade. „Akákoľvek socha na čestnom nádvorí nemá čo hľadať, je to znehodnocovanie kultúrnej pamiatky,“ tvrdí člen komisie a hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta.
Podmienkou presunu sochy v areáli je, aby jej autor súhlasil s odstránením dvojkríža na Svätoplukovom štíte, ktorý pripomína gardistický znak z čias vojnového slovenského štátu. Druhou požiadavkou je odstránenie nápisu na podstavci, ktorý veľkomoravské knieža pasuje na kráľa starých Slovákov.
Ak Kulich súhlasiť nebude, komisia navrhuje premiestnenie sochy do Národného múzea, kde by mal byť vystavovaný ako príklad umeleckého diela použitého na politickú propagandu a mýtotvorbu. Treťou možnosťou je vrátenie sochy autorovi.
„Odborníci na 9. storočie našli na soche toľko chýb, že sa dá preukázať, že nejde o sochu Svätopluka a je len verejnou dohodou, že ju budeme takto nazývať,“ vysvetľuje výhrady predsedníčka komisie Marína Zavacká. „Obsahuje ahistorické prvky, ktoré sa objavujú vo výzbroji, výstroji a na oblečení až o niekoľko storočí neskôr.“
Archeológ Slovenského národného múzea Vladimír Turčan vypracoval pre komisiu jeden z posudkov. Domnieva sa, že socha pôvodne nevznikla ako zobrazenie Svätopluka.
„Boli tam použité predmety ako podkovy, strmene, zubadlo a ďalšie prvky, ktoré v 9. storočí neexistovali a používali ich v 13. až 15. storočí. Môj názor je, že úmysel bol pôvodne iný, možno mal na mysli Matúša Čáka a až potom sochu prerobil na Svätopluka.“
Kulichov Svätopluk by mal skončiť v rezervácii, odporúča Peter Morvay.
Komisia Matice nesúhlasí
Návrhy komisie spustili okamžite vlnu reakcií. Smer, ktorej predstavitelia sochu na Hrad pretlačili, označila akúkoľvek „manipuláciu so sochou kráľa Svätopluka“ za „barbarský protislovenský čin“. Komisia, ktorú na obranu sochy zriadila Matica slovenská, označila Sulíkovu komisiu za účelovú.
„Je zarážajúce, že na posúdenie národných a štátnych symbolov susedných štátov, odhaľovaných na suverénnom území Slovenskej republiky, sa nezriaďovali podobné komisie,“ napísala komisia historika Richarda Marsinu. Pripomenul „skulptúry mýtického vtáka turula reprezentujúceho najtemnejšie stránky veľkomaďarského šovinizmu“ a odhalenie sochy sv. Štefana v Komárne.
Na stanovisko tejto komisie sa odvolal aj Kulich. „Jestvuje aj iná komisia, ktorá odsúhlasila, že je to tam perfektné, tak nech sa tie dve komisie dajú dohromady a nech sa rozhodne.“
Prezident Ivan Gašparovič, ktorý s vtedajším premiérom Robertom Ficom a šéfom parlamentu Pavlom Paškom prišiel s projektom sochy, včera neodpovedal. V auguste v časopise Extra plus boričov sochy varoval pred „veľkou nevôľou s následkami, ktoré si radšej ani nedomyslím“.
Fico: Premiestnenie sochy by bol barbarský čin
Prípadné premiestnenie sochy Svätopluka z nádvoria Bratislavského hradu je podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica barbarstvom proti slovenskej štátnosti. Ako uviedol dnes Fico na tlačovej besede, predseda NR SR Richard Sulík by si mal uvedomiť, že je prvý medzi rovnými. „Prečo si osobuje jedna osoba právo rozhodovať, či socha bude, alebo nebude,“ opýtal sa Fico.
Je to pomník propagandy
O osude sochy sme hovorili so šéfkou komisie a historičkou SAV MARÍNOU ZAVACKOU.
Prečo socha v dnešnej podobe na Hrad nepatrí?
„Existujú symboly, ktoré by kultúrny štát nemal zverejňovať, navyše, ak ide o imagináciu z čias vojnového slovenského štátu. Pán Kulich si tento obraz zrejme pamätá zo svojich učebníc dejepisu, a tak mu nenapadlo, že môže byť ahistorický.“
Navrhujete presun do múzea. Prečo?
„Múzeum má výnimku zo skladovania takýchto exponátov a ak by boli výstavy dobového, prípadne politicky manipulujúceho umenia, v takom kontexte by socha mohla byť vystavovaná.“
S akými dielami?
„Jedným z nápadov bolo urobiť expozíciu politicky manipulovaných sôch. Niečo podobné, ako je park socialistických sôch v Budapešti.“
Aj Ján Kulich pôvodne počítal s tromi možnosťami, kde môže socha stáť. Osadiť sa mala ná Čestné nádvorie (1), rozhranie južnej a východnej terasy (2) alebo vedľa veľkomoravskej baziliky (3). FOTO – ARCHÍV SME
(mp)
Tri týždne na Hrade má Kulich isté
Autor Svätopluka má oddnes neďaleko svojej kontroverznej sochy aj výstavu.
Tri týždne na Bratislavskom hrade má Ján Kulich isté, nech už sa to s jeho Svätoplukom skončí akokoľvek. V čase sporov o osud jeho sochy na nádvorí Hradu sa oddnes na neďalekej Západnej terase udomácnil aj výstavou.
Prehliadka, venovaná nadchádzajúcej osemdesiatke jedného z najhlavnejších normalizátorov slovenskej kultúry a umeleckého školstva, sa plánovala už dávnejšie a dohodli ju s vedením Národnej rady pod vedením Pavla Pašku (Smer).
Výstavu na Hrade otvoria v utorok. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
„Program podujatí na Západnej terase, ktorú poskytuje záujemcom kancelária Národnej rady zdarma, sa pripravuje vždy na rok dopredu,“ povedala včera pre SME Beáta Skyvová, hovorkyňa parlamentnej kancelárie. Vtedajší šéf kancelárie Viktor Stromček, v súčasnosti poslanec za Smer, uzavrel vlani zmluvu o výstave s občianskym združením (S)kul(p)túra.
Nové vedenie Národnej rady o zrušení expozície, ktorú nechtiac zdedilo, ani neuvažovalo. „Bola riadne ohlásená a schválená, nemám dôvod na nej nič meniť,“ povedal v pondelok predseda parlamentu Richard Sulík. „Pôjdem si ju pozrieť, som zvedavý, čo to bude. Držím pánu Kulichovi palce, aby jeho výstava bola úspešná.“
Ak by aj náhodou nebola úspešná, a keby sa aj osud Svätopluka nevyvíjal podľa Kulichových predstáv, všetko „istí“ len pár metrov pred Hradom jeho ďalšia socha Vítanie.
Alexander Balogh

Beata
Balogová
