Bratislava 24. mája (TASR) - Návrh Lekárskej fakulty (LF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave zvýhodniť študentov rómskej národnosti pri tohtoročných prijímacích skúškach považuje rektor UK Ferdinand Devínsky za slobodné rozhodnutie danej fakulty a rešpektuje ho.
Devínsky je presvedčený, že pokiaľ lekár nerozumie svojmu pacientovi, ťažko ho môže liečiť. "Preto potrebujeme lekárov aj z tohto prostredia," uviedol dnes pre TASR. Zároveň nezabudol upozorniť, že záujemcovia o štúdium na LF UK z radov rómskeho etnika nebudú prijímaní z kvóty tých študentov, ktorí mali byť pôvodne na LF UK prijatí. Príklady podobnej pozitívnej diskriminácie podľa neho možno nájsť aj v tých najdemokratickejších krajinách.
Obvinenia z vytĺkania politického kapitálu považuje Devínsky za neopodstatnené. Problematikou rómskej menšiny sa Kolégium rektora UK zaoberalo ešte v marci minulého roka, kedy prijalo uznesenie o podpore a zvyšovaní počtu rómskych študentov na UK, upozornil. V ňom rektor UK dekanom odporučil a kolégium rektora senátom navrhlo, aby prijali opatrenia, ktoré zvýšia šance Rómov študovať na univerzitách, pričom preukázateľné náklady sa budú hradiť z fondu univerzity. Za spolitizované považuje skôr vyjadrenia predsedu Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexandra Patkolóa.
Návrh LF UK podľa Patkolóa zvyšuje etnické napätie medzi majoritou a Rómami, pričom ho možno považovať za určitý prejav rasizmu. "Jednoducho s niečím takým nemôžeme súhlasiť a protestujeme proti tomu," uviedol v stredu 22. mája Patkoló.
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová označila návrh LF UK za motivujúci. Krok tejto fakulty podľa nej slúži ako povzbudenie pre uchádzačov, ktorí napriek schopnosti študovať majú nedostatok odvahy prihlásiť sa na skúšky, prípadne pochádzajú z prostredia, ktoré im neumožňovalo plniť si študijné povinnosti rovnako dobre ako ostatným študentom.
O návrhu, ktorý schválil Akademický senát LF UK, v utorok 21. mája informoval jej dekan Pavel Traubner. Fakulta plánuje realizáciu programu už na tohtoročných prijímacích skúškach. Z občanov, ktorí sa najneskôr v deň konania prijímacieho konania prihlásia k rómskej národnosti, vytvoria osobitné poradie podľa počtu získaných bodov. Z neho prijmú oproti už schválenému počtu prijatých do prvého ročníka navyše troch najúspešnejších uchádzačov Rómov. Podmienkou prijatia na základe tohto návrhu však je, aby rómsky uchádzač dosiahol aspoň 50-percentnú úspešnosť v prijímacom teste.
*ms aka som