Pre TASR to povedal hovorca Najvyššieho súdu štátu Kansas (USA) Ron Keefover, ktorý dnes navštívil Krajský súd (KS) v Košiciach.
Podľa jeho slov sú slovenskí sudcovia pozoruhodní a rovnako pozoruhodnými by boli aj v USA. Majú veľmi veľa práce, ktorú zvládajú, i keď na druhej strane treba povedať, že aj v USA aj na Slovensku je množstvo takých sudcov, ktorým sa jednoducho nechce robiť.
Okrem spoločných čŕt však má americká a slovenská justícia podľa Keefovera jednu základnú odlišnosť. "Kým súdy v USA sú pre médiá otvorené, slovenskí sudcovia sa zväčša boja novinárov, nevedia a nechcú s nimi komunikovať. Bránia sa, aby ich meno a nehovoriac už o fotografii boli v novinách zverejnené v súvislosti s kauzou, ktorú prejednávajú. Nechápem však prečo," uviedol Keefover. Slovenskí sudcovia majú podľa neho strach, ak sa do pojednávacej siene dostavia novinári s televíznou kamerou či rozhlasovým mikrofónom, a to aj vtedy, ak dodržia všetky pravidlá.
Keefover ďalej uviedol, že myšlienka otvoriť dokorán dvere pojednávacích siení a doslova vtiahnuť dnu novinárov sa aj v USA presadzovala veľmi ťažko.
"V sedemdesiatych rokoch za povolenie používať kamery a mikrofóny v súdnych sieňach hlasovali len štyria zo siedmich sudcov Najvyššieho súdu štátu Kansas. Dnes sú za obidvoma rukami všetci sudcovia," vysvetlil Keefover. "Ba čo viac, americké súdy vydávajú propagačné materiály s fotografiami sudcov, aby ľudia vedeli, kto sú tí, ktorí rozhodujú. Podobné materiály zverejňujeme aj na internete. Len tak sa totiž dá prelomiť bariéra medzi súdmi a verejnosťou a čo je hlavné, pomôže to zvýšiť vážnosť a dôveru justície," uzavrel Keefover.
*fur som