BRATISLAVA. Dnes ju neodobril ani gestorský ústavnoprávny výbor.
Novela ústavy tak pôjde do pléna na nadchádzajúcej schôdzi bez jeho odporúčania. S novelizáciou Ústavy SR súvisí aj úprava trestného poriadku. Tú gestorský výbor odporúča parlamentu schváliť, ak odobrí ústavnú zmenu. Po hlasovaní vo výbore to konštatoval jeho predseda Radoslav Procházka (KDH).
Novela Ústavy SR a s tým súvisiaca úprava trestného poriadku, ktoré zužujú imunitu poslancov Národnej rady SR a sudcov, sa v súčasnosti nachádza v druhom čítaní. Poslanci tam návrhy zmien posunuli 11. augusta na štvrtej parlamentnej schôdzi. O novelách by mal parlament definitívne rozhodnúť na svojej piatej schôdzi, ktorá sa začne v utorok 7. septembra.
Nevedia sa dohodnúť
Ústavnú zmenu nebude možné dosiahnuť bez podpory opozície. Koaličná štvorka nemá ústavnú väčšinu, čiže 90 poslancov. Najsilnejšia opozičná strana Smer odmieta "účelové" zmeny základného zákona štátu, ktorý prešiel do druhého čítania aj za podpory niektorých opozičných poslancov z SNS. Smer vyčíta koalícii, že s ňou ústavné zmeny nekonzultuje a nerešpektuje ich požiadavku rokovať o imunite po referende (18.9.), kde jednou z otázok bude zúženie nedotknuteľnosti verejných činiteľov.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj dnes po rokovaní poslaneckého grémia vyhlásil, že národniari ešte nie sú dohodnutí na postupe pri hlasovaní o zmenách okliešťujúcich imunitu, no on osobne ich podporiť nemôže.
Imunitu stratia aj sudcovia
Ak oba návrhy prejdú, poslancom sa zúži imunita iba na hlasovanie a na výroky prednesené v parlamente. Oklieštenie imunity sa dotkne aj sudcov, ktorým sa ponechá len na ich rozhodovaciu činnosť. Po novom by nemal byť potrebný ani súhlas pléna na trestné stíhanie poslancov. Naďalej zostáva zakotvenie potreby súhlasu NR SR, respektíve Ústavného súdu SR na vzatie poslanca, respektíve sudcu a generálneho prokurátora SR do väzby.
Zmeny, ktoré ústavný zákon prináša, by v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a podpisu prezidenta mali začať platiť od 1. novembra tohto roku.
Najvyšší súd je proti zužovaniu imunity
Plénum Najvyššieho súdu (NS) SR je proti zužovanie imunity sudcov. Uviedol to dnes po jeho zasadnutí predseda Najvyššieho súd SR Štefan Harabin. Plénum sa podľa neho rozhodne postavilo proti rušeniu samostatnej rozpočtovej kapitoly NS SR ako škrtaniu financií pre NS SR.
Podľa Harabina plénum odmietlo aj navrhované zmeny v kreovaní Súdnej rady SR. „Nie je možné, aby pani ministerka navrhovala rekonštrukciu Súdnej rady SR. Potom súdna rada môže navrhovať rekonštrukciu vlády,“ dodal. Pri návrhoch týkajúcich sa zákona o sudcoch a prísediacich plénum zriadilo expertnú skupinu, ktorá ho posúdi a predloží pripomienky.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá bola na zasadnutie pléna pozvaná, využila dnešný deň na „riešenie problémov väzenstva pred politickou debatou“. „Dnešné zasadnutie pléna považujem za politizáciu pléna Najvyššieho súdu SR,“ zdôraznila. Návrhy, ktoré predložila považuje za správne a stojí si za nimi.
Časť sudcov označila zasadanie za nezákonné
Časť sudcov Najvyššieho súdu SR označila dnešné zasadnutie pléna NS SR za nezákonné. Plénum sa totiž vyjadruje k najnovšej legislatívnej iniciatíve rezortu spravodlivosti. „Zo zákona neprislúcha rokovať a rozhodovať o takýchto otázkach,“ povedal sudca Najvyššieho súdu SR Peter Paluda. Sudcovi, ktorý je momentálne disciplinárne stíhaný a má pozastavený výkon sudcu, odňal predseda NS SR Štefan Harabin právo zúčastniť sa pléna.
Paluda tvrdí, že Harabin mu nebol schopný povedať na základe akého paragrafu mu jeho právo odňal. Harabin to komentoval slovami, že existuje pluralita názorov. Zároveň skupinu zaradil v rámci sudcovského stavu k okrajovej skupine, ktorá politicky podporuje súčasnú vládnu koalíciu. Plénum má podľa Harabina právo vyjadrovať sa k návrhom, ktoré sa týkajú sudcov, a urobilo tak napríklad pri návrhu zákona o Špeciálnom súde.
Smer nebude rokovať o imunite pred referendom
Strana Smer-SD podľa jej predsedu Roberta Fica nemieni rokovať a obmedzení poslaneckej imunity pred referendom, v ktorom budú občania rozhodovať aj o tejto poslaneckej výsade. Ako uviedol dnes Fico na tlačovej besede, v utorok poslanci Smeru-SD navrhnú, aby rokovanie o imunite bolo preložené až na dátum po 18. septembri. Fico tiež zdôraznil, že poslanci jeho strany odmietajú siahať na imunitu sudcov, ako to navrhuje koalícia.