Tatranská Štrba 25. mája (TASR) - Zvýšiť informovanosť samospráv miest a obcí rozvojového územia Biosférickej rezervácie Tatry o procese integrácie Slovenska do Európskej únie v oblasti životného prostredia bolo cieľom dnešného seminára v Tatranskej Štrbe. Ako uviedol na podujatí Za krajšie životné prostredie Tatransko-podtatranského regiónu minister životného prostredia László Miklós, Slovensko požaduje v integračnom procese deväť prechodných období.
Za časovo najnáročnejšiu označil Miklós oblasť čistenia odpadových vôd, v ktorej SR požaduje prechodné obdobie do roku 2015. Minister vysvetlil, že treba vybudovať čistiarne odpadových vôd a kanalizácie vo všetkých obciach nad dve tisíc obyvateľov, čo bude finančne veľmi náročné. Dodal, že v prípade úspešnej privatizácie či transformácie vodární a kanalizácií a po vstupe zahraničného kapitálu by bolo možné túto úlohu časovo skrátiť. Zatiaľ však takúto možnosť nevidíme," konštatoval Miklós.
Z ďalších prechodných období spomenul oblasť ochrany podzemných vôd pred dusičnanmi z poľnohospodárskej činnosti či spaľovacích procesov s dôrazom na zníženie emisií.
Minister pripomenul, že Česká i Maďarská republika znížili počet prechodných období z pôvodných deväť na päť, čo môže byť námetom pre EÚ, aby podobný postup vyžadovala aj od Slovenska. Ako ďalej povedal, EÚ označila prechodné obdobia požadované SR za akceptovateľné. "Považujem to za úspech, pretože sa otvorila kapitola. Únia nás súčasne požiadala veľmi podrobne zhodnotiť dôvody každého z deviatich prechodných období, čo je náročná práca," dodal minister.