BRATISLAVA. Systém záujmového vzdelávania a mimoškolských aktivít bude transparentnejší. Dnes sa na tom dohodli zástupcovia ministerstva školstva a signatári verejnej výzvy za spravodlivé a rovnocenné financovanie i zachovanie stability systému záujmovej činnosti a mimoškolských aktivít detí a mládeže v SR. "Stransparentní sa, kam idú prostriedky, na koľko detí, na aké záujmové aktivity," povedala agentúre SITA prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení v SR Saskia Repčíková.
Na základe nových pravidiel dá štát jednému zriaďovateľovi peniaze len na jedno dieťa, v minulosti navštevovalo jedno dieťa viacero krúžkov. Podľa hovorkyne ministerstva školstva Miriam Žiakovej bol systém v minulosti často zneužívaný, peniaze putovali na iné účely ako záujmovú činnosť a na zoznamoch často figurovali fiktívne počty detí. Rezort Eugena Jurzyczu (SDKÚ-DS) s podozrením vníma nárast medzi rokmi 2008 a 2009, keď v systéme záujmového vzdelávania a mimoškolských aktivít pribudlo 138-tisíc detí. "Dôležitým číslom pre nás budú počty k 15. septembru, keď získame obraz o tom, koľko reálnych detí je v systéme," povedala pre agentúru SITA Žiaková. Dodala, že si ministerstvo vypočulo pripomienky signatárov výzvy a bude hľadať také nastavenie systému, aby bol efektívny a spravodlivý. Žiaková súhlasí, že doterajšie nastavenie, ktoré vylučovalo zo systému súkromné a cirkevné školy, bol nespravodlivý.
Repčíková hovorí, že obce majú páky na to, aby zabránili zneužívaniu štátnych peňazí na záujmové a mimoškolské aktivity. "Obec prideľovala zriaďovateľovi financie podľa jeho aktivity, podľa počtu detí, ktoré mal a predovšetkým obec mala skontrolovať, či tie deti tam naozaj fyzicky sú, či vykonávajú tie aktivity," konštatuje Repčíková. Tvrdí, že poskytovatelia záujmového a mimoškolského vzdelávania urobili poriadok vo svojich radoch, keď pristúpili na napočítavanie peňazí systémom jedno dieťa - jeden zriaďovateľ - jeden krúžok. "Očakávame, že rovnako transparentné bude aj financovanie zo strany obcí," uviedla Repčíková. Podľa jej slov budú môcť deti aj v súčasnosti navštevovať viac ako jeden krúžok, ak centrá voľného času, základné umelecké školy alebo školské strediská záujmovej činnosti dokážu hospodárne naložiť s verejnými financiami. "Je na zriaďovateľovi, koľko aktivít z tých peňazí dokáže poskytnúť dieťaťu," povedala Repčíková.
Diskusiu o záujmovej činnosti rozvírila novela nariadenia vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorá nadobudne účinnosť 1. januára 2011. Zmeny sa dotýkajú takmer tristotisíc detí, navštevujúcich centrá voľného času či strediská záujmového vzdelávania vo vyše 170 slovenských mestách a obciach. Poskytovatelia záujmovej činnosti kritizujú, že peniaze na záujmovú a mimoškolskú činnosť nebude štát poukazovať podľa toho, kde dieťa navštevuje zariadenie, ale podľa toho, kde má trvalé bydlisko. Poskytovatelia vzdelávania, ktoré navštevujú deti zo spádových obcí, budú musieť po novom požiadať o dotáciu na dieťa jednotlivé obce. "V prípade miest, kde spadá dvadsať obcí, si neviem predstaviť zvládnuť administratívu a byrokraciu," poznamenala Repčíková.
Asociácii súkromných škôl a školských zariadení v SR sa nepáči ani zníženie koeficientu na jedno dieťa v štátnych alebo samosprávnych školských zariadeniach z 3,7 na 1,1 a u súkromných poskytovateľov z 2,4 na 1,1. Hovorí o drastickom znížení dotácií. "Na jedno dieťa dostanete dotáciu podľa prognózy ministerstva financií z výnosov z podielových daní necelých 48 eur krát 1,1, to je necelých 50 eur na dieťa," povedala Repčíková. Na poskytovanie kvalitných a kvalifikovaných záujmových aktivít počas roka podľa Repčíkovej táto suma nestačí.