BRATISLAVA. Naplnenie jednej z hlavných priorít novej vlády - výrazné oslabenie poslaneckej imunity - sa zrejme odiali už v najbližších dňoch.
Imunita
28. júla - vo vládnom program je pokus o obmedzenie imunity;
8. augusta - Fico prišiel
s podmienkami: oddeliť
imunitu sudcov od poslancov
a hlasovanie po referende;9. augusta - premiérka nevylúčila, že imunitu sudcov oddelia;
7. septembra - hlasovať
chcú už pred referendom.
Koalícia sa totiž rozhodla pokračovať v rokovaní o tomto návrhu napriek tomu, že si Smer dal ako základnú podmienku hlasovanie až po referende, ktoré bude 18. septembra.
Smer sa včera pokúsil o oddialenie rokovania až po referende, koalícia takýto návrh odmietla. Na zmenu ústavy potrebuje vládna pravica minimálne jedenásť opozičných hlasov.
„Samozrejme, že to teraz nepodporíme. Aj v pondelok po predsedníctve sme jasne hovorili, aby sa nehlasovalo pred referendom," povedal podpredseda Smeru Pavol Paška. „Je to tak trošku hra, aby sa ukázalo prstom, kto je zase ten zlý. Pravda je taká, že stačilo trošku ústretovosti," tvrdí.
Smer tak ani nepredloží pozmeňovací návrh, ktorým by vyčlenil imunitu sudcov z návrhu - teda ďalšej zásadnej podmienky.
Bugár: Je jedno, kedy
Strana Roberta Fica zároveň neodporučila svojim voličom, aby sa zúčastnili na referende, ktoré sa zaoberá aj imunitou. V minulosti klub Smeru s výnimkou jednotlivcov za zrušenie imunity nehlasoval, dokonca ani vtedy, keď ho navrhol Paška.
Naopak pozmeňovacie návrhy, ktorými by sa ustúpilo od obmedzenia sudcovskej imunity, by mohla predložiť koalícia. Malo by ísť o posledný pokus ako primať Smer zmeniť svoje rozhodnutie.
„Bolo rokovanie, aj na politickej, aj na odbornej úrovni. (...) Či počkáme mesiac, alebo nie, stále je to to isté. Toto je len hra," povedal predseda MostaHíd Béla Bugár.
Šéf Národnej rady a SaS Richard Sulík predpokladá, že sa o imunite bude hlasovať tento piatok. „Teraz sa ukáže, kto to ako myslí a či to je zo strany Smeru opäť len výhovorka, kľučkovanie, alebo to myslia vážne."
Koalícia rokovala s opozíciou naposledy v pondelok na úrovni odborníkov - právnikov. Na rozhovoroch bol aj šéf ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) a poslanci Smeru Miroslav Číž a Róbert Madej.
„Z rokovaní vyplýva, že tento vládny návrh je nespôsobilý byť predmetom zmysluplnej politickej a vecnej zhody," povedal Procházka. Zmeny navrhované poslancami Smeru podľa neho úplne popierali podstatu vládneho návrhu. Finálna verzia by sa podobala tej pôvodnej „asi ako ja a Nora Mojsejová".
Číž hovorí, že chceli iba predbežne hovoriť, či neponechať poslancom imunitu na ceste do práce a z nej, prípadne ako riešiť podmienky vzatia poslanca do vyšetrovacej väzby.
Odhodlaná premiérka
„Premiérka je ochotná urobiť všetko pre to, aby bolo obmedzenie imunity schválené" povedal hovorca Ivety Radičovej Rado Baťo. Čo konkrétne urobí, zatiaľ nepovedal. Ak návrh neprejde, do parlamentu je ho možné predložiť najskôr o pol roka.

Beata
Balogová
