BRATISLAVA. Len jeden krúžok v tom istom zariadení zaplatí žiakovi po novom štát. Ministerstvo školstva tvrdí, že niektoré centrá doteraz poberali na jedno dieťa viac príspevkov.
Systém zneužívali podľa štátneho tajomníka Jaroslava Ivanča z SDKÚ tak, že žiaka napísali na viac krúžkov a na všetky inkasovali peniaze od štátu. „Mali sme prípad, keď zriaďovateľ zabezpečoval záujmovú činnosť pre stotisíc žiakov. Je toto normálne?" Len medzi rokmi 2008 a 2009 narástol podľa neho počet detí v krúžkoch o 138-tisíc.
Brusno má 9 600 členov
V centre voľného času v Brusne je niekoľkonásobne vyšší počet návštevníkov ako obyvateľov obce. „Evidujeme 9 600 členov, v Brusne je asi 2 500 ľudí a v škole okolo tristo detí," potvrdil riaditeľ centra Alexander Šabo. Problém v tom nevidí. „Asi polovica chodí na dva krúžky. A pôsobíme po celom Slovensku, založili sme záujmovú činnosť v Prievidzi, Pezinku či vo Veľkom Krtíši."
Mŕtve duše odmietajú
Vytĺkanie peňazí od štátu Šabo odmieta. Obhajuje sa tým, že robí len to, čo zákon dovoľuje. „Keď ministerstvo hovorí o čiernych dušiach, nech to preukáže. My sme tu mali aj kontrolu."
O „podnikaní" s krúžkami hovoria aj ďalší riaditelia centier voľného času. „Niektorí podnikavci si dieťa prefinancovali opakovane na rôznych aktivitách," tvrdí Roland Mikula, šéf Centra Žirafa zo Žiliny. Kým podľa štatistík navštevuje krúžky v centrách a školských strediskách asi 300-tisíc žiakov, ich skutočný počet Mikula odhaduje na 150-tisíc.
Zmeny od januára
Štát v súčasnosti prispieva na záujmovú činnosť žiaka asi dvesto eurami ročne. Cez podielové dane získa tento balík samospráva, ktorá ich ďalej rozdeľuje zariadeniam.
Nedávne nariadenie bývalej vlády uvoľnilo obciam ruky. Peniaze už nie sú viazané na záujmovú činnosť, môžu ich použiť aj inde. „Najmä v malých mestách je to pre centrá likvidačné," hovorí riaditeľka Centra voľného času v Čadci Marta Buchcárová.
Ministerstvo školstva to možno od januára zmení. Centrá tiež už nedostanú na jedného člena viac príspevkov.

Beata
Balogová
