SME

Minúta po minúte: Fico neuspel, Sulík zostáva vo funkcii

Predseda Národnej rady Richard Sulík ostáva aj po dnešnej mimoriadnej schôdzi vo funkcii. V tajnej voľbe za jeho odvolanie zahlasovalo len 64 poslancov.

Richard Sulík a Robert Fico.Richard Sulík a Robert Fico. (Zdroj: TASR)

19:00 Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) ostáva aj po dnešnej mimoriadnej schôdzi NR SR vo svojej funkcii. V tajnej voľbe za jeho odvolanie zahlasovalo len 64 poslancov, pričom na zosadenie šéfa parlamentu z kresla je potrebných aspoň 76 hlasov.

Za odvolanie teda nehlasovala ani celá opozícia, ktorá disponuje 71 hlasmi. Na hlasovaní sa zúčastnilo celkovo 85 poslancov, z ktorých 18 boli proti, jeden sa zdržal. Dva hlasy boli neplatné.

19:56 Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) má podporu koaličných partnerov. Koalícia je podľa jeho slov omnoho stabilnejšia, než by sa mohlo zdať.

Ako uviedol pred novinármi potom, ako ho poslanci podržali vo funkcii, voči kritike je vnímavý, pričom viackrát uznal svoje nedostatky, o ktorých si myslí, že sa mu ich darí odstraňovať. Na fakt, že opozícia nepočkala ani obligátnych sto dní, po ktorých sa hodnotí činnosť novej vládnej koalície, reagoval slovami, že jeho prehrešky boli zrejme "ukrutné".

Podľa jeho vyjadrenia ho predseda Smeru-SD Robert Fico považuje za ťažkého súpera, keď vystupuje tak radikálne voči jeho osobe. "Fico musí rátať s tým, že ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva," uviedol Sulík na margo diskusie, ktorá sa dnes odohrala v parlamente, pričom dodal, že nemá najmenší dôvod nepovedať, ako vníma jeho pôsobenie za posledné štyri roky.

Poďakoval šéfovi Smeru-SD, že "celou touto fraškou" urobil dobrú kampaň pred referendom a to, že sa na nej nezúčastní, nie je podstatné.

Sulík vysvetlil, že na tajnom hlasovaní sa nezúčastnili poslanci z koaličných klubov SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, pretože sa tak dohodli. Nechceli tak komplikovať priebeh mimoriadnej schôdze, kde bolo vopred jasné, ako to celé dopadne.

19:46 Poslanci vládnej koalície v tajnom hlasovaní potvrdili, že nie sú celkom spokojní s Richardom Sulíkom (SaS) vo funkcii predsedu parlamentu. Myslí si to podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič.

Ak by totiž podľa neho koaliční zákonodarcovia boli so Sulíkovým pôsobením na poste šéfa zákonodarného zboru spokojní, vyjadrili by to aj v dnešnej tajnej voľbe. "To, že za neho nehlasovali, že neboli proti odvolaniu, vypovedá o tom, že pán Sulík urobil veľmi veľa chýb, za ktoré by mal odstúpiť z pozície predsedu parlamentu," vyhlásil Maďarič. Zároveň si myslí, "že by malo byť povinnosťou poslancov koalície, pokiaľ sú presvedčení, že je to človek na mieste, tak veľmi jasne to vyjadriť aj v tajnej voľbe a byť proti jeho odvolaniu".

Podľa neho je výsledok dnešného hlasovania pre Sulíka veľmi smutný napriek tomu, že nebol odvolaný. "Ale v podstate ho priamo podporili iba 18 zástupcovia koalície," zdôvodnil podpredseda Smeru-SD. Dodal, že pri hlasovaní sa potvrdilo aj to, čo bolo jasné z niekoľkohodinovej rozpravy. "Že ho neobhajovali. Minimálne nie jeho koaliční partneri," priblížil.

Maďarič je presvedčený, že dôvody Smeru-SD na odvolanie Sulíka z funkcie boli argumentačne veľmi silné. Ficovci napriek tomu neočakávali, že sa koalícia k nim pridá a Sulíka z funkcie zhodí.

19:42 Postoj koaličného KDH, ktorého poslanci dnes nevystúpili v rozprave na obranu odvolávaného predsedu NR SR Richarda Sulíka (SaS), bol výsledkom politickej dohody. Po hlasovaní to uviedol podpredseda parlamentu a šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.

"Bola politická dohoda aj na rokovaní Koaličnej rady. Svoj postoj sme vyjadrili tým, že sme sa nezúčastnili hlasovania. Tým sme podporili pána Sulíka vo funkcii," vysvetľoval. To, že sa KDH aktívne nezúčastňovalo rozpravy, podľa neho neznemená, že tým chceli kresťanskí demokrati niečo demonštratívne vyjadriť. "Je to súčasť nášho politického postoja," opakoval Hrušovský.

Na otázku, prečo vznikla takáto dohoda, odvetil, že z politických dôvodov. "Ďalej by som o tom nechcel špekulovať," dodal.

18:59 Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) mal počas dnešnej mimoriadnej schôdze dojem, že nie je o jeho zosadení z funkcie, ale odvolávaní Svätopluka. Vyhlásil to na záver viac ako štvorhodinovej rozpravy, počas ktorej si poslanci vymenili viaceré invektívy a prezentovali argumenty za a proti prvému mužovi zákonodarného zboru.

"Vo veci sochy Svätopluka nie som rozhodnutý, určite sa budem snažiť získať aj iné názory, aj od pánov Čaploviča a Jarjabka. Stretnúť sa chcem aj s jej autorom Jánom Kulichom," avizoval. Práve túto tému otvorilo vo svojich vystúpeniach viacero opozičných poslancov.

Sulík členov zákonodarného zboru uistil, že s Kulichom nemá žiadne nevybavené účty, keďže ho nepozná. "Skúste ma vnímať ako človeka, ktorý bude chcieť nájsť riešenie vyhovujúce všetkým. Nejdem si na tejto soche vybavovať účty, netvrdím, že si nebudem vybavovať vôbec žiadne, ale určite nie na tejto soche," povedal. Líder SaS na záver pripomenul, že práve dnes je vo funkcii predsedu NR SR dva mesiace a má teda ešte 40 dní, kým uplynie stodňová doba, ktorá sa necháva novej garnitúre na oboznámenie sa s prostredím.

Pavlovi Paškovi (Smer-SD), ktorý návrh na Sulíkovo odvolanie predkladal, je ľúto, že diskutéri si neudržali vecný tón. Vinu za to dával aj predsedovi parlamentu, lebo jeho reakcia na predsedu Smeru-SD Roberta Fica bola podľa neho všetkým, len nie argumentmi.

Podľa Pašku je škoda, že sa poslanci nedozvedeli ani elementárne odpovede na základné otázky, ktoré opozícia kládla. "Prečo zneužíva a dehonestuje referendum, prečo hovorí o manipulácii na úrovni referendových komisií, ktoré majú priniesť očakávaný efekt pre SaS, prečo zneužil svoju pozíciu a manipuloval najvyššími štátnymi činiteľmi v snahe zabrániť fiasku referenda, prečo naďalej poškodzuje dobré meno slovenského parlamentu a SR?" vyhlásil a žiadal jeho odvolanie z funkcie.

Gábor Gál (Most-Híd) sa snemovne tesne pred hlasovaním opýtal, či je pyšná na svoju dnešnú prácu. "Spravili sme dnes poobede niečo dobré pre našu krajinu?" opýtal sa.

18:58 Poslanci Národnej rady SR dnes po viac ako štvorhodinovej rozprave pristúpili v rámci mimoriadnej schôdze k tajnému hlasovaniu o návrhu na odvolanie predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS). Na to, aby bola iniciatíva Smeru-SD úspešná, je potrebných aspoň 76 hlasov. Opozícia má k dispozícii dovedna 71 členov.

Predseda Smeru-SD Robert Fico v prejave vyhlásil, že Sulík svojím správaním zasadil inštitútu referenda na Slovensku smrtiaci úder. Mal tak urobiť účelovou manipuláciou v mene predvolebnej kampane, ignorovaním tvorby ústrednej a obvodných referendových komisií, vyhlásením o ovplyvňovaní sčítavania hlasov v okrskových komisiách či zneužívaním politického oponenta na stranícke ciele. "Toto všetko zanechá v záujme verejnosti o referendum hlboké rany," zdôraznil Fico.

18:57 Peter Zajac zo skupiny poslancov za Občiansku konzervatívnu stranu verí, že súčasný predseda Národnej rady SR Richard Sulík sa stane súčasťou pozitívnej časti galérie predsedov parlamentu od prvých slobodných volieb v roku 1990. Uviedol to v rozprave počas mimoriadnej schôdze s jediným bodom - odvolaním Sulíka z postu šéfa parlamentu na návrh skupiny poslancov zo Smeru-SD.

Ako Zajac pripomenul, Sulík je na začiatku svojej kariéry na tomto poste a má pred sebou štyri roky. „Tie dôvody, o ktorých sa tu hovorí, na žiadne posudzovanie nestačia,“ je presvedčený. Zajacovi sa nepáči, že predseda Smeru-SD Robert Fico, ako „človek, ktorý nevie rozlíšiť totalitný štát od demokratického“, sa vyjadruje k takej vysokej a vznešenej inštitúcii akou je národná rada a jej predseda. „Cítim to ako obrovský nepomer,“ vyhlásil.

18:49 Vládna SaS považuje posty v okrskových komisiách pri voľbách či referende za dôležité na to, aby sa nemanipulovalo s hlasmi ako posledných desať až 15 rokov. V rozprave k návrhu na odvolanie predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS) z funkcie to uviedol jeho stranícky kolega Martin Poliačik.

Opieral sa pritom o anonymné maily, ktoré SaS dostala. Boli o tom, ako "si stranícki nominanti v okrskových komisiách robili krúžky perom na palec a ním následne dodatočné značky na hlasovacích lístkoch. O tom, že výsledky volieb z veľmi vzdialených dediniek boli skôr na obvodných komisiách ako najbližšie okrsky," upozornil Poliačik. Preto jeho strana kládla dôraz na to, aby počas blížiaceho sa referenda obsadila čo najviac okrskových komisií.

"Potom, ako sme boli schopní obsadiť cez 90 percent okrskárov v parlamentných voľbách či vo voľbách do VÚC, nám prišli odozvy, že je dobré obsadzovať mladých ľudí, lebo praktiky, ktoré tu boli posledné roky, už nevidieť," argumentoval Poliačik. Spôsob obsadenia referendových komisií stranou SaS sa však nepozdáva opozičnému Smeru-SD. Ten kritizoval, že subjekt, ktorý plebiscit inicioval, nemá zástupcu v ústrednej referendovej komisii a z 50 obvodných pokryl len päť.

17:50 Poslankyňa Jana Žitňanská vyzvala priateľov na Facebooku, aby hľadali zmyslupné myšlienky vo vystúpeniach opozičných poslancov.zitnanska_res.jpg

17:28 Slovenská národná strana (SNS) nie je taká naivná, aby si myslela, že návrh na odvolanie predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka dnes prejde. V parlamentnej rozprave to dnes vyhlásila prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. „Povolebné koaličné počty nepustia,“ konštatovala. Slotovci budú napriek tomu hlasovať za Sulíkovo odvolanie, no odmietajú, že sa dohodli so Smerom-SD.

Prvá podpredsedníčka SNS v pléne hovorila o vyhodených peniazoch za referendum, ktoré mohli byť efektívnejšie využité na pomoc po povodniach. Kritizovala predsedu NR SR za listy, ktoré poslal starostom, aby občanov motivovali k účasti na referende. „Vraciate nás pred rok ´89 a svojou výzvou robíte psychický nátlak na starostov a primátorov, ktorí môžu mať oprávnene obavy, že ak nebudú vašimi aktivistami a cez rozhlas a inak občanov nevyzvú, tak ponesú potom dôsledky,“ vyhlásila Belousovová. Sulíkovo správanie je podľa nej horšie ako správanie sa niektorých komunistických činiteľov.

Sulík si od poslankyne vypočul ostré slová o jeho postoji k soche Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu. Vymenovanú komisiu, ktorá posudzovala relevantnosť sochy, prirovnala k normalizačným komisiám v 70. rokoch. „Máte boľševistické metódy, pán Sulík,“ vyhlásila Belousovová.

Myslí si, že socha Svätopluka prekáža súčasnej koalícii, pretože je symbolom zjednotenia Slovákov. „Či už bol kôň taký alebo hentaký, to už sú malicherné detské blbosti. Svätopluk je jednoducho symbol a vy sa bojíte národnej jednoty a uvedomenia Slovákov ako národa,“ nazdáva sa Belousovová. Dodala, že sochu treba bez ohľadu na jej charakter vnímať ako súčasť našej histórie.

Peter Osuský v reakcii na Belousovovej vystúpenie sa poslankyne opýtal, či by tak horlivo obhajovala i sochy Svätého Štefana v Komárne či Miklósa Horthyho v Košiciach. „Iste by ste s rovnakou intenzitou bránili Horthyho i Svätého Štefana, pretože sú dokumentmi histórie,“ poznamenal Osuský. Ondrej Dostál zas Belousovovú upozornil, že by obetiam povodní pomohli aj peniaze, ktoré sa stratili v nástenkových či emisných tendroch. Poslanec za SaS Igor Matovič pripomenul predvolebný sľub SNS, že zástupcovia strany pošlú obetiam povodní svoj prvý poslanecký plat.

17:00 Na debatu o soche Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu sa na čas zmenila diskusia na mimoriadnej 6. schôdzi národnej rady, ktorej jediným bodom programu je odvolávanie šéfa parlamentu Richarda Sulíka.

Debata o soche sa spustila po vystúpení exministra kultúry a podpredsedu Smeru Mareka Maďariča, ktorý k dôvodom v návrhu na odvolanie pridal aj sochu Svätopluka.

O jej zotrvaní na hradnom nádvorí sa v súčasnosti diskutuje. Predseda národnej rady je podľa Maďariča barbar. „Odstraňovanie sôch je barbarstvo a odstraňovanie sochy Svätopluka je protislovenský čin,“ vyhlásil.

Sulík má na takýto krok podľa neho politické aj pragmatické dôvody. „Predsedovi marketingovej strany SaS sa to v určitej chvíli zazdalo ako dobrá téma, ktorá môže prekryť jeho vlastné kauzy a množstvo koaličných problémov,“ poznamenal.

„Je to nízka motivácia prekrývať vlastné prešľapy odstraňovaním sochy Svätopluka,“ podotkol Maďarič. Svätopluk sa podľa neho „dobre hodí aj na nehorázny zámer ovplyvňovať sčítanie hlasov v referende.“ Ako podotkol, po tomto výroku mal Sulík sám odstúpiť z funkcie predsedu parlamentu.

„Čo sa dá čakať od kultúrneho barbara, podľa ktorého sa dejiny Slovenska začínajú od momentu, keď bola zavedená rovná daň,“ pýtal sa Maďarič.

Kriticky sa vyjadril podpredseda Smeru aj ku komisii, ktorá sochu Svätopluka posudzuje. Jej odporúčanie sochu premiestniť stojí podľa neho na chabých a pochybných základoch.

Ak bude socha odstránená, bude to podľa Maďariča nevídaný precedens. „Z hradného vrchu netreba odstrániť sochu Svätopluka, ale Richarda Sulíka,“zdôraznil.

16:43 Sulík v parlamente vyhlásil, že Smer sa dostal do parlamentu podvodom vďaka „300 miliónom čiernych korún od sponzorov“ a SaS sa to podarilo v súlade so zákonmi.

„Toto je podstatný rozdiel medzi nami dvoma, ja mám to, čo vy ste už dávno stratili, pán Fico, ja mám česť,“ konštatoval Sulík v pléne.

Predseda Smeru Robert Fico sa podľa šéfa SaS nikdy neživil vlastnou prácou a nikdy nepocítil zodpovednosť za svoje kroky. „Akékoľvek zlé rozhodnutie neznamenalo pre vaše príjmy nič, a presne tak sme aj dopadli,“ tvrdil Sulík.

Pripomenul, že referendum nemožno stiahnuť, keď je už raz podané. Ak bude sedem miliónov eur vynaložených na plebiscit premárnených, príde sa vraj Ficovi osobne „poďakovať“ za odhováranie občanov od hlasovania.

Fica označil za splašeného politického amatéra, ktorý najprv hovorí o vážnom prístupe k referendu a potom svojich voličov vyzýva, aby sa na plebiscite nezúčastnili.

16:34 Predkladatelia návrhu na odvolanie predsedu parlamentu Richarda Sulíka podľa Jozefa Mikuša z SDKÚ využili ako zámienku pripravované septembrové referendum. „Ak mal niekto o opodstatnenosti konania referenda pochybnosti, mal ich povedať skôr,“ je presvedčený.

Ako zdôraznil v rozprave počas mimoriadnej schôdze, o potrebe či zbytočnosti referenda je teraz nepodstatné hovoriť, referendové otázky navrhnuté stranou SaS občania v petícii podporili a treba to tak brať. Ako podotkol, na Slovensku na to nie sme zvyknutí, ale napríklad vo Švajčiarsku je to bežné.

„Aj keď my nie sme Švajčiari, patrí sa nám ctiť vôľu občanov odhliadnuc od toho aké sú otázky,“ vyhlásil. Podľa neho je dôležité či bude mať referendum platný výsledok a či má Sulík ako predseda strany iniciujúcej referendum pripravené možné scenáre.

Za neopodstatnené považuje Mikuš aj výhrady voči Sulíkovi v iných oblastiach. Ako pripomenul, ak má niekto výhrady k jeho osobe ako k predsedovi parlamentu, mal by mu nechať dlhší čas. Zatiaľ je vo funkcii krátko na to, aby bolo možné robiť súdy, myslí si Mikuš.

Pripomenul, že aj vláde sa zvyčajne prisudzuje 100 dní a až potom sa hodnotí. „Minimálne na takúto skúšobnú dobu má právo aj pán Sulík,“ vyhlásil a pripomenul, že parlament funguje dva mesiace. Podotkol, že aj keby bol Sulík hypoteticky odvolaný, tento post obsadí iný nominant koalície, čo môže nejaký čas trvať.

„A nikto nevie, či by si opozícia nenašla zase nejakú malichernú zámienku a môže to takto pokračovať,“ poznamenal. „Každý z nás by si mal zvážiť, či koná zodpovedne podľa svojho svedomia, alebo či iba podlieha politickým hrám,“ adresoval kolegom v parlamente.

16:17 Predseda Národnej rady Richard Sulík (SaS) považuje dôvody na jeho odvolanie, ktoré uvádza strana Smer-SD, za pritiahnuté za vlasy. Sulík to vyhlásil vo svojom príhovore, s ktorým vystúpil v rozprave na mimoriadnej schôdzi venovanej jeho odvolávaniu.

Zároveň vyjadril poľutovanie, že od opozície nedostal ani 100 dní, aby preukázal svoje schopnosti viesť zákonodarný zbor a už čelí vyslovovaniu nedôvery.

Pripomenul, že Smer žiada jeho odvolanie pre také "závažné dôvody" ako to, že strana, ktorá iniciovala referendum, nenominovala svojich členov do Ústrednej komisie pre referendum.

Tiež to, že Sulík v súvislosti s nomináciou členov okrskových komisií pre referendum použil slovo ovplyvniť. Sulík tvrdí, že toto slovo použil vo význame dohliadať na dobrý priebeh hlasovania a zabrániť manipuláciám.

V tejto súvislosti pripomenul podozrenia z kupovania voličov v minuloročných voľbách do vyšších územných celkov, ktorým čelí Smer.

"Uznával som vás ako vynikajúceho politického marketéra, ale to, čo dnes predvádzate, je politický amatér," odkázal Sulík predsedovi Smeru Robertovi Ficovi, ktorý podľa neho nemá právo kritizovať ho a ani postup SaS pri snahe dostať sa do parlamentu.

15:03 Predseda Smeru Robert Fico v parlamente hovoril, že v osobe Sulíka „nie sú splnené všetky podmienky na to, aby mohol túto funkciu napĺňať, aby bol zrkadlom skutočnej podstaty demokracie.“

Pripomenul, že predseda NR SR je prvý poslanec medzi poslancami ústavodarného zboru. Ako zdôraznil, Sulík ako predseda parlamentu by mal byť jedným z najváženejších členov zákonodarného zboru.

„Malo by ísť o osobu prejavujúcu úctu k Ústave SR a jej inštitútom,“ vyhlásil.

„Skupina poslancov sa domnieva, že dôvody na odvolanie Sulíka z funkcie druhého najvyššieho ústavného činiteľa v SR existujú a poslúži to celému parlamentu, celému politickému životu a obrazu Slovenska v zahraničí,“ zdôraznil Fico.

Predseda Smeru-SD vyzval „skúsených politikov,“ aby len pre zachovanie krehkej koaličnej väčšiny nenechávali Sulíka v kresle. „Nájdite skutočného predsedu Národnej rady spomedzi svojich radov,“ vyzval ich.

14:40 Predseda SNS Ján Slota taký cirkus v parlamente ešte nezažil, ako je za vedenia parlamentu Richardom Sulíkom.

„Môžeme dať rovnítko s billboardami, kde lieta ako Spiderman. Možno, že by mohol vystupovať v nejakej šou ako predseda šou, ale určite nie ako predseda parlamentu,“ vyhlásil dnes v rozhovore pre SITA Slota.

Prekáža mu Sulíkovo "arogantné správanie k poslancom, jeho bombastické drísty o tom, ako Svätopluk nie je na správnom mieste, alebo že znak na jeho štíte je fašistický, to sú také hlúpe a primitívne reči, ktoré sa v žiadnom prípade nemôžu spájať s predsedom Národnej rady."

Sulík nedávno neospravedlnil Slotove neúčasti na zasadaní parlamentu a strhol mu výplaty.

14:30 Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) sa dnes stal prvým ústavným činiteľom v tomto volebnom období, ktorý čelí opozičnej snahe o odvolanie z funkcie.

Na pôde parlamentu sa totiž na druhý pokus začala mimoriadna schôdza iniciovaná poslancami Smeru, podľa ktorých nie je líder SaS kompetentný zastávať druhú najvyššiu ústavnú funkciu.

Pri prvom pokuse otvoriť rokovanie sa v sále prezentovalo len 61 poslancov, minimum je pritom 76.

Podpredseda NR SR Pavol Hrušovský preto vyhlásil 15-minútovú prestávku. Po nej sa už schôdzu odštartovať podarilo, keďže sa prezentovalo 133 poslancov.

Na vyslovenie nedôvery predsedovi parlamentu, premiérovi alebo členovi vlády je potrebných aspoň 76 hlasov. Smer spolu s národniarmi disponujú 71 hlasmi.

13:15 Poslanci zo Smeru, ktorí dali návrh na odvolanie predsedu parlamentu Richarda Sulíka, neplánujú diskusiu počas mimoriadnej schôdze naťahovať. Rokovanie sa začne popoludní o 14:00.

Ako uviedol jeden z predkladateľov návrhu na Sulíkovo odvolanie, podpredseda Smeru Pavol Paška, diskusia pravdepodobne nebude veľmi rozsiahla. „My sa chceme veľmi striktne držať vecnej roviny,“ podotkol.

Dodal, že nemajú záujem robiť zo schôdze žiadne divadlo, len chcú povedať, prečo si myslia, že Sulík nie je osoba vhodná na zastávanie postu predsedu Národnej rady SR.

„Kľudne povieme vládnej koalícii, že rešpektujeme ich väčšinu a nech navrhnú niekoho, kto je schopný plniť rozmery, ktoré by človek na takomto vysokom ústavnom poste mal mať,“ vyhlásil Paška.

12:45 Členovia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady SR na dnešnom neverejnom zasadnutí schválili návrh na odvolanie predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) z funkcie.

Spôsobila to absencia niektorých koaličných poslancov, čím členovia Smeru-SD a SNS získali väčšinu. V pléne sa o Sulíkovej dôvere začne rokovať o 14. hodine v rámci mimoriadnej schôdze.

"Opozícia tiež vie rátať. Jedna poslankyňa bola ospravedlnená, poslanec za SaS neprišiel, aj keď sme mu volali. Tým pádom návrh Smeru prešiel," vysvetlil predseda výboru Gábor Gál (Most-Híd).

Jediným poslancom SaS v tomto výbore je Stanislav Fořt. Pri plnom počte zákonodarcov má koalícia väčšinu v pomere 8:7.

11:46 Poslanci súhlasia s návrhom, aby sa pamätné dni Slovenska rozšírili o Deň obetí banských nešťastí. V dnešnom hlasovaní posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch poslanca Vladimíra Jánoša zo Smeru.

Zámerom novely je dôstojným spôsobom si uctiť pamiatku baníkov, ktorí tragicky zahynuli pri výkone povolania. Jánoš návrhom reaguje najmä na najväčšiu banskú tragédiu v dejinách slovenského baníctva, ktorá sa udiala 10. augusta 2009 v bani Handlová.

11:43 Súdnu radu zrejme čakajú od nového roka výrazné zmeny. Poslanci dnes 78 hlasmi koalície posunuli do druhého čítania novelu zákona o Súdnej rade z dielne ministersky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

Ak návrh definitívne prejde v predkladanej podobe, tak členovia tohto orgánu nebudú môcť zastávať súčasne posty predsedov alebo podpredsedov súdov.

Táto podmienka sa však nemá vzťahovať na šéfa Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý je z titulu svojej funkcie aj predsedom Súdnej rady SR. Tento post momentálne zastáva Štefan Harabin.

10:45 Návrh na uzavretie dohody o stabilizácii a pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Srbskou republikou na strane druhej otvoril druhý rokovací deň 5. schôdze Národnej rady SR. „Ide o dohodu, ktorá má veľký politický význam.

Srbsko je poslednou krajinou bývalej Juhoslávie, ktorej spolupráca s týmito krajinami ešte nie je zmluvne pokrytá,“ vysvetlil pri prezentácii návrhu minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.

10:18 Pokračujúca piata schôdza parlamentu sa dnes napoludnie preruší. Dôvodom je mimoriadne zasadnutie parlamentu so začiatkom o 14. hodine, ktoré na základe iniciatívy Smeru musel zvolať šéf zákonodarného zboru Richard Sulík (SaS). V rámci šiestej schôdze bude čeliť opozičnej snahe o odvolanie z funkcie.

Sulík sa tak stane prvým ústavným činiteľom v tomto volebnom období, ktorého sa opozícia pokúsi odvolať. Dôvodom je postoj SaS a Sulíkove výroky k referendu, ako aj názor Smeru, že tento predseda zákonodarného zboru nie je kompetentný zastávať druhú najvyššiu ústavnú funkciu.

Šéf poslaneckého klubu Smeru Pavol Paška uviedol, že dôvody na jeho odvolanie majú výlučne ústavný charakter. Je presvedčený, že niektoré Sulíkove postoje a správanie, napríklad v otázke referenda ako najvyššej forme priamej demokracie či nuansy, ktoré poškodzujú Slovensko a jeho zákonodarný zbor v očiach európskych partnerov, nemožno prehliadať.

"Sú to také vážne poškodzovania ústavnosti, parlamentných princípov a nášho postavenia v rámci EÚ, že Smer jednoducho nebude mlčať," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


SkryťZatvoriť reklamu