František Hideghéty nebude šéfom pozemkového fondu. Po kritike svoju kandidatúru stiahol. Predseda Mostu-Híd Béla Bugár vyčíta koaličným partnerom, že pochybnosti o Hideghétym oznámili cez médiá. Meno nového šéfa fondu zatiaľ nepovedal.
BRATISLAVA. Bývalý riaditeľ Slovenského pozemkového fondu (SPF) z rokov 2003 - 2007 František Hideghéty sa do funkcie nevráti. Po kritike médií aj koaličných partnerov strany Most-Híd, ktorá ho navrhla za šéfa SPF, kandidatúru stiahol.
Na návrh ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most-Híd) jeho vymenovanie vypustili z programu vlády, s čím súhlasila aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).
Bugár: Osočujú ho Predseda Mosta-Híd Béla Bugár je nahnevaný. „Poradil som pánovi Hideghétymu, aby využil všetky právne možnosti, pretože ho osočujú."
Hoci tvrdí, že Hideghéty stiahol kandidatúru sám, súčasne vyčíta koaličným partnerom, že sa rozhodovali „na základe zlých informácií z médií".
Ako funguje
pozemkový fond v roku 1990 začal vydávať reštituentom pozemky, ktoré im zobrali komunisti proces je príliš zdĺhavý, fond dodnes nevybavil asi 70-tisíc reštitučných nárokov, zväčša starších ľudí niektorí čakajú na pozemky aj dvadsať rokov, iným vyhovel fond expresne väčšinou išlo o ľudí, ktorí lukratívnu pôdu obratom predali s výrazným ziskom súkromným firmám keď bol vo fonde nominant HZDS Branislav Bríza, k pozemkom vo Veľkom Slavkove sa dostali ľudia blízki Vladimírovi Mečiarovi podobný scenár sa zopakoval, keď bol vo fonde nominant Smeru Miroslav Mihálik Mečiarovi ľudia z HZDS sa vtedy dostali k lukratívnym pozemkom vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej netransparentné prevody sa diali aj za druhej Dzurindovej vlády, keď bol vo fonde František Hideghéty a ministrom pôdohospodárstva Zsolt Simon od augusta 2010 môžu dostať reštituenti pozemky len v pôvodnom okrese, ak tam nebudú voľné parcely, dostanú peniaze.
Bugár tiež nechápe, prečo nerokovali o „prípadných pochybnostiach" o Hideghétym najskôr s jeho stranou.
„Všetky takého návrhy budeme pred tým, ako pôjdu na vládu, konzultovať." V tomto prípade to však tak nebolo, koaliční partneri sa dozvedeli o spornej nominácii Mosta-Híd z médií.
Figeľ: Vyvolalo to nedôveru Denník SME informoval, že pozemkový fond podpísal v čase, keď bol na jeho čele Hideghéty, sporné prevody pôdy vo viacerých regiónoch Slovenska.
„Návrh bol stiahnutý na môj návrh i samotného kandidáta," povedala o Hideghétym premiérka Iveta Radičová po rokovaní vlády.
Stiahnutie kandidatúry privítal aj predseda KDH Ján Figeľ. „Takáto nominácia by vyvolala nedôveru a nie to, čo potrebujeme pri personálnych rozhodnutiach - základnú dôveru a odborné a etické predpoklady pre výkon funkcie."
Predseda SaS Richard Sulík nechcel stiahnutie Hideghétyho komentovať. „Nepoznám toho pána, je to vec vlády."
Hideghéty je ďalší personálny karambol Mosta, tvrdí Peter Morvay
Sulík: Koalícia ide ďalej „Takéto nominácie by sa mali najskôr prerokovať v koaličnej rade," myslí si poslankyňa Mária Sabolová z KDH. Sulík tvrdí, že kauza Hideghéty koaličné vzťahy neovplyvní. „Koaličné vzťahy sú príliš dobré na to, aby ich mohla takáto vec zhoršiť."
Most-Híd oznámi meno nového kandidáta na šéfa pozemkového fondu začiatkom budúceho týždňa. Bugár tvrdí, že v strane majú náhradníka za Hideghétyho, jeho meno nepovedal.
Simon: Hideghéty odstúpil sám
O dôvodoch, prečo sa nominant strany MostHíd František Hideghéty nestane generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu, sme hovorili s ministrom pôdohospodárstva ZSOLTOM SIMONOM.
Prečo ste stiahli Hideghétyho nomináciu za šéfa fondu?
„Pán Hideghéty sa po medializácii svojej osoby rozhodol stiahnuť svoj súhlas s touto nomináciou."
To sa vám ozval sám?
„Áno."
Rozmyslel si to dosť rýchlo, jeho nominácia bola známa len niekoľko hodín.
„Áno. Keďže som nemal jeho súhlas, požiadal som o stiahnutie tohto bodu z rokovania vlády."
Uľavilo sa vám, že sa stiahol? Ešte v utorok ste totiž tvrdili, že ide o rozhodnutie straníckych orgánov, ktoré ste nechceli bližšie komentovať.
„Pán Hideghéty stiahol svoju nomináciu a ja som ju vzápätí stiahol z rokovania vlády."
Ale nemáte s tým problém, keďže ste naznačili, že s jeho nomináciou nie ste celkom stotožnený.
„Pán Hideghéty stiahol túto nomináciu a ja som ju stiahol z rokovania vlády."
Hovorili ste o tom pred rokovaním vlády aj s premiérkou Radičovou?
„Pred rokovaním nie, až na vláde."
Čo vám povedala k Hideghétyho nominácii za šéfa fondu?
„Nič."
Po rokovaní vlády tvrdila, že stiahnutie návrhu je aj jej iniciatíva.
„Zobrala to len na vedomie a súhlasila s takýmto postupom."
Po oznámení Hideghétyho kandidatúry sa však vyjadrila, že má o jeho osobe pochybnosti, takže ak by ste ho nestiahli, zrejme by ho zablokovala sama. Ako to ovplyvní koaličné vzťahy v budúcnosti?
„O tom, čo by bolo keby, nebudem špekulovať. To si môžete dovoliť vy, ja na to nebudem reagovať."
Máte predstavu, kto by mohol byť novým šéfom fondu?
„Nie."
Kedy predloží strana Most-Híd ďalšieho kandidáta?
„Bolo by dobré, keby to bolo čím skôr. Už by bolo načase, keby začal pozemkový fond normálne fungovať."
(vag)
Bugárov sused
František Hideghéty kedysi považovali za vplyvného človeka v prostredí SMK.
BRATISLAVA. Bývalý zememerač František Hideghéty (na snímke) je v politike od roku 1990, keď vstúpil do SMK. Hoci sa vždy držal skôr v úzadí, podľa ľudí zvnútra strany mal na jej politiku výrazný vplyv.
Porovnateľnú pozíciu mal zrejme len bývalý šéf Transpetrolu Štefan Czucz či riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi. Všetci traja mali v istom období blízko k vtedajšiemu predsedovi SMK Bélovi Bugárovi, Czucz a Hideghéty bývajú kúsok od súčasného lídra strany MostHíd v Šamoríne.
Po revolúcii začal Hideghéty podnikať - obchodoval s nehnuteľnosťami, jedna z jeho firiem mala v predmete činnosti aj geodetické a kartografické práce. V roku 2003 sa stal generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu (SPF), ministrom pôdohospodárstva, pod ktoré SPF spadá, bol Zsolt Simon. Už v tom čase sa hovorilo, že fond funguje netransparentne, respektíve, že uprednostňuje reštituentov z južného Slovenska, cez ktorých sa dostali k lukratívnym pozemkom podnikatelia blízki SMK.
Počas pôsobenia na fonde začal Hideghéty stavať rozsiahlu rezidenciu v Šamoríne, ktorú označil predseda Smeru za „perníkovú chalúpku". „Na dom som si zarobil dávno pred nástupom do fondu. Z príjmov riaditeľa fondu toho veľa nepostavíte," povedal Hideghéty v marci 2008 pre denník SME. Koľko dom stál, odmietol povedať. Ako riaditeľ fondu zarábal približne 30-tisíc eur ročne. V Šamoríne vlastní aj okolo 22 hektárov ornej pôdy, vyše hektára viníc a viac ako 20-tisíc štvorcových metrov zastavaných plôch.
Hideghéty bol odvolaný z funkcie riaditeľa pozemkového fondu v apríli 2007. Podľa týždenníka Plus 7 dní následne odišiel do Česka, kde má s bratom vlastniť aj veľkosklad potravín.
(vag)

Beata
Balogová
