Každý jedenásty učiteľ je už na dôchodku. Vláda chce zamestnanie popri penzii zakázať. Minister školstva Eugen Jurzyca varuje, že úsporné opatrenia vlády sa dotknú sedemtisíc učiteľov.
BRATISLAVA. Každý jedenásty učiteľ môže prísť o prácu. Popri zamestnaní totiž poberajú aj dôchodok, čo chce vláda zakázať. Opatrenie je súčasťou úsporného balíčka, na ktorom sa dohodla koalícia.
„Zmena sa môže dotknúť šesťtisíc až sedemtisíc pedagógov," povedal minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ).
Učiteľov je celkom 76-tisíc. Štatistiky ministerstva hovoria, že v dôchodkovom veku ich je
6747.
Jurzyca chce počkať na konkrétny návrh. „Potom sa rozhodneme, čo s tým. Aby to nenarobilo problémy v školstve," povedal.
Problém bude s jazykármi
Šéf školských odborov Ján Gašperan si myslí, že najväčší problém bude s vyučujúcimi cudzích jazykov. „Už teraz ich je nedostatok, navyše od budúceho septembra bude povinná angličtina," pripomenul.
Povinné vyučovanie anglického jazyka chce Jurzyca zaviesť od tretieho ročníka. Doteraz si mohli školy vybrať, ktorý cudzí jazyk budú učiť. Väčšinou sa rozhodovali podľa toho, na ktorý jazyk mali kvalifikovaného pedagóga.
Okrem cudzích jazykov budú podľa Igora Remáka, zástupcu riaditeľa Základnej školy Pavla Horova v Michalovciach, ťažkosti aj s matematikmi. Ak by sa rozhodli odísť na dôchodok, nevedeli by ich nahradiť. „Nájsť kvalitného matematikára by bol pre školu problém," dodal.
Remák poznamenal, že v škole majú troch dôchodcov, učiteľov. „Nie sú na plný úväzok. V tejto lokalite je dosť veľký problém dostať kvalitu a títo sú špičkoví, preto si ich držíme."
Až 1400 penzistov je na vysokých školách. Tie zase môžu mať ťažkosti s garantmi študijných odborov.
Radičová: Mladých je dosť
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) sa nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily neobáva.
„Máme nový vážny problém a to je nezamestnanosť absolventov škôl. Dokonca s vysokoškolským vzdelaním. A to aj z fakulty medicíny a učiteľských odborov," hovorí.
Úrady práce osobitne neevidujú počty nezamesntaných učiteľov. V skupine pedagogických, technických a zdravotníckych zamestnancov bolo v júli bez práce spolu vyše 18-tisíc ľudí. Z absolventov všetkých vysokých škôl bolo bez práce vyše deväťtisíc.
Načo vláda chce zrušiť súbeh dôchodku a mzdy vo verejnej správe, keď sama otvára cestičky, ako to obísť? Pýta sa Ivan Štulajter.
Ďalej, ale na dohodu
Premiérka naznačila, že dôchodcovia budú môcť pracovať ďalej na dohodu.
„Privyrobenie si iným spôsobom, tomu nedávame prekážku. My hovoríme o zamestnaneckých pomeroch," konštatovala.
Penzisti by tak mohli ďalej učiť na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti. Na dohodu je však možné pracovať iba obmedzený počet hodín. Otázne by v tomto prípade boli úspory štátu. Penzie by týmto ľuďom Sociálna poisťovňa vyplácala ďalej, navyše by za nich zamestnávateľ neodvádzal odvody.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) zatiaľ nespresňuje, ako bude zákaz o súbehu dôchodku a mzdy vyzerať.
Dôchodkyňa: Zostanem učiť, dôchodok počká
Učiteľku matematiky z Bratislavy zmeny netešia. Vraví, že z penzie je ťažké vyžiť.
BRATISLAVA. Alica Zajíčková učí už štyridsiatypiaty rok matematiku, dôchodkyňou je druhý rok. Posledných trinásť rokov učí na základnej škole v Pezinku.
„Nedala som výpoveď, ale ďalej pracujem na trvalý pracovný pomer a zároveň poberám dôchodok. Základný plat sa mi síce znížil, ale keby som si mala vybrať či prácu alebo dôchodok, tak sa cítim veľmi dobre a vybrala by som si zamestnanie," hovorí učiteľka.
Šetrenie vlády na dôchodcoch sa jej nepozdáva. „Keď mám plat aj dôchodok, tak mám konečne trocha viac peňazí. Učiteľský plat je malý a dôchodok nie je vysoký. Finančne sa mi to hodí a zdravotne som na tom dobre," hovorí učiteľka. Vláda podľa nej potrestá vrstvu bežných ľudí, učiteľov, ktorých prácu si dnes málokto váži.
Jej dôchodok je 450 eur mesačne. „Viem, že sú aj nižšie dôchodky, ale na pomery v Bratislave je to veľmi malá suma. Preto robím, aby som sa mala aj trochu lepšie," vysvetľuje.
Medzi kolegami na škole v Pezinku učí okrem Zajíčkovej ďalších šesť dôchodcov. Z dvadsiatich učiteľov na druhom stupni je teda tretina v dôchodkovom veku.
(jgl)

Beata
Balogová
