BRATISLAVA. Ústav pamäti národa (ÚPN) sprístupnil v priebehu minulého roka 20.481 strán dokumentov po bývalých bezpečnostných zložkách štátu z obdobia rokov 1939 až 1989. Vyplýva to z výročnej správy ústavu, ktorú dnes odobrili poslanci Národnej rady SR s tým, že s materiálmi sa oboznámilo 203 osôb.
Dokumenty ÚPN sprístupnil na základe 242 žiadostí. Ich počet už tretí rok klesal. Napríklad v roku 2008 bol o viac ako 40 percent vyšší.
ÚPN vlani odoslal okolo 500 pozývajúcich listov na sprístupnenie dokumentov za roky 2003 až 2007, keď žiadatelia nereflektovali na predchádzajúce vyrozumenie o možnosti prevzatia fotokópií. Naďalej tak pokračujú sprístupňovania, ak žiadatelia reagujú na opätovnú výzvu. Na ústav sa obracajú aj žiadatelia z minulých rokov, ktorým sa poskytuje vysvetlenie, prípadne dohľadané zväzky.
Zažili päť sťahovaní
Ústav pod vedením Ivana Petranského získal pre minulý rok od štátu na svoju činnosť vyše 1,6 milióna eur. Jeho príjmy napr. z odpredaja publikácií a vydaných fotokópií či z úrokov v banke predstavovali sumu 36.873 eur. V roku 2009 stúpol počet zamestnancov ústavu, k 31. decembru ich mal 83.
Inštitúcia už od svojho vzniku rieši problémy so sídlom, keďže sa stále nachádza v prenajatých priestoroch. Touto problematikou sa koncom augusta zaoberal aj Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a menšiny. Podľa neho by sa mala vláda sídlom ÚPN urýchlene zaoberať. "Zachytil som, že ministerstvo obrany SR, ako aj iné rezorty sa budú postupne zbavovať častí nehnuteľného majetku. Tu by bol priestor a ak by bol výbor iniciatívny v tomto smere, mohli by sme pomôcť ÚPN tento problém doriešiť," povedal podpredseda výboru Vladimír Jánoš (Smer-SD), ktorý bol iniciátorom uznesenia týkajúceho sa sídla ÚPN.
Podľa Petranského absolvovala táto inštitúcia od svojho vzniku asi päť sťahovaní. "To však nezodpovedá samotnému zneniu zákona o pamäti národa, ktorý hovorí, že štát prevedie na ÚPN nehnuteľnosť. Nerieši to ani z toho dôvodu, že naďalej zostáva oddelený priestor archívu, ktorý musíme mať v komerčne prenajatých priestoroch," informoval Petranský, ktorý túto iniciatívu výboru považuje za správny krok.
Nech pomôže Figeľ, odkázala Belousovová
"Objavila sa však už v minulosti, kedy priamo parlament vyzval vládu, aby vyriešila otázku sídla ÚPN. V tom čase sa našlo nevyhovujúce riešenie, v ktorom vlastne sme doteraz," poznamenal pre TASR riaditeľ s tým, že tentoraz by sa mohlo nájsť riešenie, ktoré bude v súlade so zákonom. "Som optimista, preto verím, že sa to podarí," uzavrel.
Predsedníčka parlamentného výboru Anna Belousovová (SNS) odporučila Petranskému rokovania s ministrom dopravy Jánom Figeľom (KDH). "Majú sa posilňovať kompetencie, čo určite vyvolá tlak aj na nejaké priestorové záležitosti, na druhej strane niekde budú škrty a uvoľnia sa nehnuteľnosti," konštatovala. Okrem Figeľa by sa podľa nej mali predstavitelia ÚPN snažiť o rokovanie v tejto veci aj s predsedníčkou vlády SR Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).
Petranský sa už pred časom vyjadril, že je veľmi dôležité, aby sa všetky súčasti tejto inštitúcie nachádzali pod "jednou strechou". V súčasnosti podľa neho existujú napríklad riziká prenášania archívnych materiálov z jednej budovy do inej.