BRATISLAVA. Súdy prvýkrát potrestali konkrétne osoby za tunelovanie piešťanských kúpeľov v deväťdesiatych rokoch, keď bol ich akcionárom mečiarovský privatizér Karol Martinka.
Proti tomu trestné stíhanie v roku 2007 zastavili, podľa Okresného súdu v Trnave sú však vinní bývalí Martinkovi manažéri - riaditeľ kúpeľov Peter H. a riaditeľ spoločnosti CKSK Ján Š., ktorý pre kúpele pracoval. Akcionárom CKSK bol aj Martinka.
Hoci sa podľa súdu dopustili podvodu a spáchali značnú škodu, čo je druhá najvyššia kvalifikácia výšky škody, dostali podozrivo nízke tresty.
Fakturovali výmysly
Ján Š. mal kúpeľom spôsobiť škodu 2,5 milióna korún (84-tisíc eur). Nechal si od kúpeľov vyplácať nadprovízie, na ktoré nebol dôvod.
Peter H. mal spôsobiť škodu dva milióny korún (64tisíc eur) za vyhotovovanie faktúr za práce, ktoré sa nikdy neuskutočnili.
Jednu vyhotovil firme STAPROS za fiktívne asfaltérske práce, údržbu parkovej zelene, ošetrenie stromov a opravu bazénov. Súd odsúdil za podvod aj majiteľa firmy.
V roku 1998 dal Peter H. vyplatiť približne 200-tisíc korún Piešťanskému futbalovému klubu pre piatich futbalistov za pomocné práce pre kúpele, vykonané neboli.
Súd odsúdil aj tajomníka Piešťanského futbalového klubu.
Len pokuta
Trestný zákon platný do 1. januára 2006 hovorí, že ak niekto spácha podvod a spôsobí značnú škodu, mal by sa potrestať odňatím slobody na dva až osem rokov.
Súd udelil iba peňažné pokuty. Ján Š. má zaplatiť 1700 eur, Peter H. 1400 eur, majiteľ firmy aj tajomník futbalového klubu po tisíc eur.
Sudkyňa Kristína Ferencziová tresty udelila bez toho, aby prebehlo hlavné pojednávanie, iba na základe trestného rozkazu. Ten nemusí mať ani žiadne zdôvodnenie, sudkyňa sa k prípadu odmietla vyjadriť.
Kúpele
kúpele sú slávne už 200 rokov vďaka sírnemu liečivému bahnu
za vlády Vladimíra Mečiara ich sprivatizovala firma Vadium group Karola Martinku
polícia ho od roku 1998 pre tunelovanie kúpeľov stíhala, v roku 2007 stíhanie zastavila. Martinka žil počas vyšetrovania vo Viedni
kúpele po dohode vrátil FNM a ten ich znovu predal kúpeľom Mariánske Lázně
„Je naozaj neštandardné, keď ide o značnú škodu, aby sa rozhodovalo trestným rozkazom a uložil sa iba peňažný trest,“ hovorí Lucia Kurilovská z Katedry trestného práva na Univerzite Komenského.
Výška škody je podľa nej v takýchto prípadoch pri rozhodovaní o výške trestu dôležitá.
Rozsudok je neobvyklý, no zákon ho umožňuje. Samostatne môže byť peňažný trest uložený, „ak vzhľadom na povahu spáchaného činu a možnosť nápravy páchateľa uloženie iného trestu na dosiahnutie účelu trestu nie je potrebné“.
Ak by zostal trestný rozkaz právoplatný, stačí, aby odsúdení zaplatili pokutu a už by sa na nich hľadelo ako na nevinných, čo by napríklad pri podmienečných trestoch odňatia slobody neplatilo.
Polícia prípad vyšetrovala od roku 1999. Prokurátor podal obžalobu v roku 2007, súd rozhodol po troch rokoch.
Ani prokurátor však nie je s rozhodnutím spokojný a podal pre nízke tresty voči trestnému rozkazu odpor. Znamená to, že súd bude teraz musieť v prípade riadne pojednávať.
Právnik je nespokojný
Právnik kúpeľov Juraj Bizoň, ktoré sú v prípade poškodené, považuje rozhodnutie súdu za nezákonné. Kúpele žiadali od súdu nahradiť škodu, v trestnom rozkaze ich však odporučili na občianskoprávne konanie.
„Štandardnou súdnou praxou pri závažnejších trestných činoch podvodu je ukladanie trestov odňatia slobody,“ hovorí Bizoň. Pri takomto treste sa podľa neho môže uložiť aj peňažný trest.
Uložiť iba peňažný trest, považuje za neštandardné.
Štátu hrozí pre kúpele miliónová prehra
Súdy rozhodujú aj o veľkej pohľadávke za 6,6 milióna eur.
BRATISLAVA. Novým vlastníkom piešťanských kúpeľov sú kúpele Mariánske Lázně a od roku 2004 sa súdia s firmou Swiss finance o vyplatenie pohľadávky v hodnote 200 miliónov korún (6,6 milióna eur).
Kúpele totiž potom, čo prešli späť z rúk Karola Martinku do rúk Fondu národného majetku (FNM), vypovedali zmluvu spoločnosti CKSK.
Tá podľa nich kúpele iba tunelovala. Vznikla, aby zabezpečovala pre Piešťany klientov, hoci predtým si to kúpele robili samy.
CKSK považovali vypovedanie zmluvy za neplatné, začali sa súdiť a svoju pohľadávku neskôr predali Swiss finance.
Na prvom stupni kúpele súd prehrali, po odvolaní sa Krajský súd v Trnave vrátil vec Okresnému súdu v Piešťanoch, aby ju znovu prerokoval.
Kúpele už od začiatku avizovali, že ak prehrajú, budú škodu vymáhať od štátu, keďže v čase, keď ich súkromný vlastník kupoval, o riziku tejto žaloby nevedeli. V súčasnosti už do celého konania vstúpil cez právnika aj FNM.
Okresný súd zatiaľ vo veci nevytýčil nové pojednávanie.
(mož)

Beata
Balogová
