Vládne opatrenie, podľa ktorého si starší učitelia budú musieť od januára vybrať medzi prácou a dôchodkom, môže spôsobiť v školách výpadok aj niekoľko tisíc pedagógov. Priemerné hrubé platy: gymnáziá – 726 eur,SOU - 715 eur,
BRATISLAVA. Školám môžu chýbať učitelia. Šetriaci balíček vlády totiž vedie k obmene učiteľských generácií – starších učiteľov môže vyhnať do dôchodku, no mladých na ich nahradenie stále nie je dosť.
Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ) totiž vrámci škrtov a šetrenia navrhuje aj zákaz súbehu poberania platu vo verejnej sfére a dôchodku.
V praxi to bude znamenať, že učitelia na dôchodku si budú musieť vybrať medzi prácou a penziou.
Učiteľov bez práce je málo
Učitelia na Slovensku
v školách učí asi 76tisíc pedagógov;
až 6747 ich je v dôchodkovom veku;
na úradoch práce čaká na miesto učiteľa asi 1400 nezamestnaných.
materské školy – 571,50 eura;
základné školy – 704 eur;
stredné školy:
vysoké školy - 1 100 eur.
Aj keď premiérka argumentovala, že vďaka opatreniu dostanú prácu nezamestnaní abolventi pedagogiky, reálne môžu školám chýbať tisíce učiteľov.
Nezamestnaných pedagógov bolo v júni podľa štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny iba necelých 1400.
Učiteľov v dôchodkovom veku je v súčasnosti až 6747.
Absolventi učiteľských smerov si podľa riaditeľov škôl radšej hľadajú prácu v inom odvetví, kde sú platy vyššie.
Nájsť kvalitného učiteľa je náročné, zhodujú sa.
„Máme nový vážny problém, a to je nezamestnanosť absolventov škôl. Dokonca s vysokoškolským vzdelaním. A to aj z fakulty medicíny a učiteľských odborov,“ bránila Radičová zrušenie súbehu starobného dôchodku a práce.
Jej argumenty sa školám nepozdávajú.
Pre nedostatok učiteľov si držia aj dôchodcov.
Už teraz chýbajú učitelia matematiky či cudzích jazykov.
Zmeny si vyžadujú viac učiteľov
Odborníčka na regionálne školstvo Zuzana Humajová Zimenová z Konzervatívneho inštitútu hovorí, že zrušenie súbehu starobného dôchodku a práce môže zasiahnuť kvalitu v školstve.
„Máme príliš málo kvalitných pedagógov. Do toho sa zavádza povinná angličtina a povinná materská škola. Takéto opatrenie navyše nič aktuálne nerieši,“ myslí si odborníčka.
Nová vláda od budúceho školského roka chystá aj povinnú angličtinu od tretieho ročníka základnej školy.
Na jej výučbu chýba asi pätnásť percent kvalifikovaných angličtinárov.
Spolu je v slovenských školách vyše 76tisíc pedagógov, dôchodcom je každý jedenásty.
Dôchodcami sú aj garanti
„Toto opatrenie je trochu diskriminačné voči zamestnancom v štátnej a verejnej správe. V iných oblastiach je umožnené, aby ľudia poberali dôchodok a práve v štátnej a verejnej správe to bude zatrhnuté,“ povedal prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár.
Rektor Univerzity Konštantína Filozofa verí, že docenti a profesori vo veku od 62 rokov do 65, čo je hranica garantovania študijných programov na univerzitách, uprednostnia prácu pred dôchodkom.
Na univerzitách je až 1400 penzistov.
Problémy s garantmi zažívajú pravidelne vysoké školy už v súčasnosti, keď musia zatvárať študijné programy pre nedostatok garantov.
Do materských škôl sa učitelia nehrnú
Tak ako školy aj škôlky môžu mať nedostatok učiteľov.
BRATISLAVA. Z univerzít sa pedagógom odchádza ťažko aj pre relatívne vysoké platy. Starším učiteľkám materských škôl sa naopak oplatí zostať už v dôchodku.
Riaditeľka materskej školy v bratislavskom Ružinove Oľga Ličková hovorí, že už teraz zvyknú hľadať novú učiteľku aj niekoľko mesiacov.
„Pri prevádzkových zamestnancoch to až tak neprekáža. Horšie je to s učiteľkami. Zháňali sme dve sily, pretože dve učiteľky mali odísť do dôchodku. Trvalo nám to vyše dvoch mesiacov. Z toho ešte jedna odišla, pretože nie všetky absolventky majú záujem nastúpiť do praxe – pre plat,“ hovorí Ličková.
Vláda sa pritom v programovom vyhlásení zaviazala, že zavedie povinný posledný ročník materskej školy a podporí vznik materských škôl v lokalitách s ich nedostatočnou kapacitou. To si vyžaduje ďalších učiteľov.
„Sme odkázaní na učiteľky po päťdesiatke a v dôchodkovom veku,“ povedala riaditeľka.
Pomôcť nemusí ani možnosť ďalej pracovať na dohodu, o ktorej tiež hovorila premiérka. Na dohodu totiž možno pracovať iba desať hodín za týždeň alebo 350 hodín ročne.

Beata
Balogová
