BRATISLAVA. Kratšie funkčné obdobie, spisy bokom a len práca manažéra. Tak si predstavuje nové pôsobenie predsedov súdov ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ. Aj takúto novinku navrhuje v novele súdnych zákonov.
Predsedovia súdov by sa podľa nového vedenia ministerstva „mali v prvom rade venovať zodpovednému riadeniu súdu“.
Takto by mali predchádzať prieťahom.
Okrem toho ministerstvo argumentuje, že predsedovia zabezpečujú výkon štátnej správy, reprezentujú teda výkonnú moc, a preto by počas svojej funkcie nemali súdiť.
Aby nadlho „nevypadli“ od súdnych spisov, navrhuje Žitňanská skrátenie ich funkčného obdobia z piatich na tri roky.
Súčasní predsedovia však ostanú vo funkcii riadne, ako boli vymenovaní.
Harabin sa bráni lekármi
Šéfovia súdov
nebudú pojednávať;
vo funkcii nebudú päť, ale len tri roky;
vyberaní budú vo verejnom výberovom konaní;
ich odvolanie bude môcť navrhnúť aj sudcovská rada; minister takýto návrh nebude musieť akceptovať;
minister ich môže odvolať len za porušenie povinností daných zákonom;
návrh ruší druhého podpredsedu súdu.
„No tak takúto hlúposť ani Papuánci v Novej Guinei nevymyslia,“ reagoval predseda Súdnej rady a šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
Návrh kritizuje, pretože súdnictvo tak príde o vyše 60 sudcov.
„Je to nelogické, to ako keby lekárovi na poste riaditeľa nemocnice zakázali vykonávať lekársku prax,“ povedal Harabin, ktorý si myslí, že návrhom sa výrazne oslabia krajské súdy a môže to spôsobiť spomalenie súdneho konania.
Ministerstvo spravodlivosti obavy z prieťahov nemá. Tvrdí, že „súčasní predsedovia najmä väčších súdov už aj tak pojednávajú oveľa menej ako ostatní sudcovia alebo aj vôbec“.
Najmä na väčších súdoch vraj takýto návrh môže prispieť ku skvalitneniu manažmentu, a teda k zrýchleniu konania.
Či sa návrh bude napokon týkať len väčších súdov, zatiaľ nie je isté. „Sme otvorení konštruktívnej diskusii. Je možné, že v záujme zachovania efektívneho chodu súdu budeme uvažovať o tom, že sa toto opatrenie nebude vzťahovať na menšie súdy,“ tvrdí ministerstvo.
Návrh možno pripomienkovať do 14. septembra. Viacerí oslovení predsedovia krajských súdov na otázky, či stíhajú pojednávať a či s návrhom súhlasia, neodpovedali.
Ako idiot
Harabin tiež tvrdí, že „ten predseda, ktorý nebude pojednávať, bude u sudcov vyzerať ako idiot“.
Jeho tlačový odbor neodpovedal, koľko rozhodnutí má Harabin za sebou od júna 2009, keď sa stal šéfom Najvyššieho súdu. Podľa rozsudkov zverejnených na internete rozhodol jednu vec v máji.
Tlačový odbor tvrdí, že naposledy Harabin rozhodoval aj 19. augusta a aj v súčasnosti študuje viacero spisov. Harabin je členom len päťčlenného dovolacieho senátu, ktorý rieši mimoriadne sťažnosti proti už právoplatným verdiktom.

Beata
Balogová
