Smer chce spoločný návrh koalície a opozície. Inak zúženie imunity nemieni podporiť. Na presunutí schôdze sa koalícia nevedela dohodnúť. Rozhodnúť sa muselo až hlasovaním v pléne.
Pôvodný text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Koalícia chcela najprv Smer pritlačiť k múru a postaviť ho pred hlasovanie o zúžení imunity. Malo sa vraj ukázať, že návrh napriek sľubom podporiť nechcú.
Ako posúvali imunitu
pred voľbami mali jej zrušenie či zásadné obmedzenie v programe všetky súčasné vládne strany,
po vymenovaní vlády 8. júla sa pokus o výrazné obmedzenie imunity dostal do programového vyhlásenia,
v parlamente sa o návrhu začalo v prvom čítaní rokovať 11. augusta,
už predtým Smer vyhlásil, že o podpore bude uvažovať len po referende a ak zostane imunita sudcom,
do druhého čítania sa dostal návrh 9. septembra,
10. septembra koalícia návrh posunula na schôdzu, ktorá sa začne 12. októbra.
Potom prišiel nečakaný skrat poslanca SaS Igora Matoviča, ktorý vulgárne vynadal Robertovi Kaliňákovi (Smer) a následný bojkot schôdze stranou Roberta Fica. Včera koaliční poslanci pred Smerom a jeho prázdnymi poslaneckými kreslami cúvli a návrh preložili na október - po referende o imunite.
„Pán Fico má splnené všetky podmienky," vysvetľoval presun na október predseda SaS Richard Sulík.
„My nebudeme niesť zodpovednosť za ich sľuby. Buď budú s nami rokovať, dohodneme sa a bude niečo. Alebo budú vysvetľovať verejnosti, prečo nie sú schopní naplniť nič zo svojho programu," povedal Fico.
Okrem doterajších podmienok začal Fico hovoriť o spoločnom koaličnoopozičnom návrhu, ale aj o tom, že by si vedel predstaviť, aby v rámci zmien dali niektorému z parlamentných výborov právomoc udeľovať pokuty poslancom namiesto polície.
Už pri expertných rokovaniach so Smerom sa objavil nápad, aby sa imunita nerušila na čas, kým sú poslanci na ceste do práce či z práce.
Koalícia môže poslancov odimunizovať aj bez Fica, tvrdí Marián Leško
Spôsob, akým koalícia ruší poslaneckú imunitu, budí dojem totálneho chaosu, píše v stĺpčeku Lukáš Fila
Rokovania očakáva aj SNS, z ktorej o prípadnej podpore návrhu hovoria len Anna Belousovová a Rudolf Pučík.
Premiérka Iveta Radičová ani ostatné strany rokovania nevylučujú.
Presunuli ho za referendum
Splniť či nesplniť podmienku Smeru? To bola dilema, ktorú včera ťažko riešili poslanci koalície.
Vedenia koaličných klubov sa najskôr dohodli, že nechajú o obmedzení poslaneckej imunity hlasovať napriek neprítomnosti poslancov Smeru a SNS. Znamenalo by to istý neúspech návrhu a polročné čakanie na možnosť hlasovať o ňom opäť.
Tesne pred hlasovaním sa však medzi poslancami objavili hlasy, ktoré žiadali posunúť ho na október - teda na čas po referende, ktoré kladie aj otázku o imunite.
„Hlasovať o návrhu s vedomím, že nebude prijatý, je takmer taká istá zbabelosť, ako ujsť zo sály," presviedčal poslanec KDH Radovan Procházka.
„Nemajú právo dávať nám lekcie politickej kultúry. Urobili sme maximum," hovoril naopak podpredseda SDKÚ Milan Hort, ktorý je presvedčený, že Smer nebude chcieť hlasovať za návrh ani o mesiac.
Ustúpili SmeruNakoniec poslanci odhlasovali, že návrh presunú na schôdzu, ktorá sa začína 12. októbra, čím prvú podmienku Smeru splnili.
Sú ochotní pristúpiť aj na druhú - rozdeliť hlasovanie o poslaneckej a sudcovskej imunite. Smer totiž odmieta zobrať ochranu sudcom.
Obmedzenie poslaneckej imunity je však rovnako málo pravdepodobné ako pred voľbami. Šéf Smeru Robert Fico chce síce o návrhu rokovať, no hovorí, že by mal byť spoločný. Koaličnoopozičný.
„Chcem vyzvať vládnu koalíciu, aby sme predložili spoločný návrh ústavného zákona, ktorý sa bude zaoberať problematikou imunity," povedal Fico. „Musí prísť k dohode. Nie je možné, aby niekto iba tak predložil návrh, nekomunikoval s nami a potom sa pokúšal hádzať vinu na niekoho iného." Myslí si, že by sa mali stretnúť predsedovia strán spolu so zástupcami Ústavného súdu.
Fico hovorí aj o ďalších zmenách, ktoré vládny návrh neobsahuje. „Napríklad v prípade priestupku, pokiaľ by ho (poslanec) spáchal, tak by bol nahlásený príslušnému výboru Národnej rady, ktorý by mal sankčné oprávnenia." Pokuty by si tak dávali sami poslanci.
Dokáže si predstaviť aj to, že by nepredkladal kompletne nový návrh ústavného zákona, ale „komplexný pozmeňujúci návrh, ktorý by bol v podstate obsahom nového návrhu zákona".
Sulík to vidí inakPredseda SaS Richard Sulík tvrdí, že presunom hlasovania sa splnila posledná podmienka Smeru. „Pán Fico má splnené všetky podmienky, ktoré chcel, a teraz majú príležitosť prísť a hlasovať." Ďalšie rokovania nevylúčil.
Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ sa k požiadavkám Smeru bližšie nevyjadrila. „Najskôr si musíme overiť informácie. Musíme sa najprv rozprávať s pánom Ficom a vyjadrovať sa budeme k vecnému návrhu," povedal Radičovej hovorca Rado Baťo.

Beata
Balogová
