kongresu v Bratislave, po prípadnom vstupe do vlády. Vyhlásil to dnes pred novinármi na záver kongresu predseda Béla Bugár. Zaradil medzi ne otázky vysporiadania pôdy neznámych vlastníkov, zriadenia samostatnej maďarskej univerzity, či vytvorenie maďarského biskupstva.
"Uvedomujeme si, že vytvoriť vládnu koalíciu bude náročné. Napriek tomu sa budeme snažiť hľadať kompromisy na dosiahnutie našich cieľov v maximálne možnej miere," dodal Bugár. Spomínané otázky budú podmienkou účasti SMK vo vláde, ale o každej budú rokovať. Predseda SMK zároveň poznamenal, že Benešove dekréty SMK "nemá v programe", ale chce vyriešiť všetky negatívne dopady právnych noriem prijatých na základe princípu kolektívnej viny, napríklad v reštitučných zákonoch.
Definitívne rozhodnutie o konečnom poradí na kandidátke SMK bude známe 29.júna po rokovaní Republikovej rady SMK. Podmienky, za ktorých budú môcť členovia strany kandidovať, sú však už stanovené. Prví tridsiati kandidáti musia napríklad používať maďarské mená, dobre ovládať slovenský jazyk, súčasne nesmú byť vo funkciách na úrovni miestnej samosprávy, či regionálneho parlamentu.
"Nie je to vylúčenie z kandidátky, ale určitá hrozba pre tých, ktorí majú viac funkcií. Môžu sa dostať na kandidátku, ale až od 31. miesta dole. Ak aj napriek tomu ich ľudia budú krúžkovať, sú schopnejší ako sme to predpokladali," konštatoval Bugár. Jednou z podmienok je aj to, že školopovinné deti prvých tridsiatich kandidátov musia navštevovať školu s vyučovacím jazykom maďarský. "Vždy nám vytýkali členovia RR i kongresu, že poslanci maďarskej národnosti by mali byť príkladom," dodal Bugár.
Pred novinármi Bugár poukázal na to, že SMK má snahu dostať sa do vlády, ale nemusí to byť za každú cenu. Za najväčšiu chybu súčasných vládnych strán označil nepotrestanie privatizérov spred roka 1998, ktorí porušovali zákony. "Ani my sme nepočítali s tým, že naše súdnictvo funguje tak, ako funguje," dodal na záver.
*ad zg rč