Bratislava 25. mája (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) dnes schválila na IV.kongrese v Bratislave volebný program, ktorý je zameraný na posilnenie právneho postavenia Maďarov na Slovensku.
O Benešových dekrétoch sa program nezmieňuje. Konštatuje sa v ňom však, že k najdôležitejším princípom SMK patrí zrušenie dôsledkov diskriminačných právnych noriem prijatých na základe princípu kolektívnej viny. SMK sa bude usilovať o to, aby krajina splnila svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodných dokumentov, a to tak z hľadiska menšinových ako aj ľudských práv všeobecne.
Predseda SMK Béla Bugár v príhovore pred vyše 300 delegátmi uviedol, že nezávisle od toho, čo je napísané v Ústave SR, Maďari na Slovensku chcú byť "štátotvorným spoločenstvom. Vzhľadom na to, že Maďari na Slovenku potrebujú vzdelaných ľudí, je pre nich veľkou výzvou vytvorenie maďarskej univerzity.
SMK bude vyvíjať úsilie, aby došlo k rozšíreniu zákona o používaní jazykov menšín v zmysle prijatých ustanovení Európskej charty regionálnych a menšinových jazykov. V pasáži občan sa spomína aj snaha o vymenovanie maďarského biskupa.
Bugár spomenul, že proces osamostatňovania regiónov v SR sa môže zavŕšiť len vtedy, ak sa podarí vytvoriť regióny tvoriace súvislé oblasti. Preto SMK bude iniciovať vytvorenie nového územnosprávneho členenia, čo by konečne umožnilo rozbehnutie skutočného rozvoja vidieka. Upozornil tiež na to, že ani v budúcnosti sa SMK nezriekne zámeru, aby sa pôda neznámych vlastníkov stala majetkom obcí.
Spomínané otázky budú podmienkou účasti SMK vo vláde, ale o každej budú rokovať.
Líder SMK zhodnotil aj štvorročné pôsobenie SMK vo vládnej koalícii. V tejto súvislosti sa zmienil o problémoch medzi pravicou a ľavicou. Doslova povedal, že "ľavica nám často zväzovala ruky, odkladala rázne kroky a z času na čas znemožnila plnenie vládneho programu". Napriek tomu však považuje pôsobenie SMK vo vláde za jednoznačne pozitívne, pretože zostala stabilnou a spoľahlivou vládnou stranou.
Rokovanie kongresu prišli pozdraviť významné osobnosti Európskej demokratickej únie, Európskeho parlamentu, Rady Európy, zástupcovia Maďarska i predstavitelia Zväzu Maďarov z Ukrajiny, Slovinska, Vojvodiny i Chorvátska. Podpredseda FIDESZ-u Zsolt Németh okrem iného uviedol, že občianske Maďarsko je pripravené spolupracovať s novou ľavicovou vládou. Zdôraznil však, že musí pokračovať a nadviazať na predchádzajúcu vládu a "ponechať zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách bez zmeny".
*ad zg rč
NNNN