BRATISLAVA.
Pred hlasovaním je preto dobré prečítať si poučenie o spôsobe hlasovania uvedené na hlasovacom lístku. Podľa zákona o referende občan oprávnený zúčastniť sa plebiscitu hlasuje osobne.
"Hlasuje sa podľa prísne stanovených pravidiel, v referendových otázkach sú odpovede áno alebo nie, občan označí svoje stanovisko písmenom X," vysvetlil pre TASR hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Otázky na hlasovacom lístku musia byť naformulované tak, aby sa na ne dalo odpovedať iba "áno" alebo "nie". Odpovede sa nekrúžkujú, ale krížikujú. Po vyznačení odpovede hlasujúci preloží lístok tak, aby nebol viditeľný spôsob jeho úpravy, a vloží ho do schránky na hlasovanie.
Hlasovací lístok bude neplatný, ak bude pretrhnutý na dve alebo viac častí alebo ak bude vyplnený iným spôsobom než stanovuje zákon. Neplatný bude aj ten lístok, ktorý nebude upravený vôbec.
Výsledky hlasovania v plebiscite zverejní po odovzdaní zápisnice ústredná komisia pre referendum prostredníctvom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky.
Platné budú iba v prípade, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov hlasovania.
Hlasovať v referende môže každý občan Slovenskej republiky, ktorý má právo voliť do Národnej rady Slovenskej republiky. Podľa volebného zákona je oprávnený volič ten občan SR, ktorý najneskôr v deň konania referenda dovŕšil 18 rokov. Plebiscit sa na Slovensku uskutoční 18. septembra.
Právo hlasovať majú aj občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. V prípade, že sa v deň konania referenda dostavia do hlasovacej miestnosti, okrsková komisia ich dopíše do zoznamu a tento zápis zároveň zaznamená v ich slovenskom cestovnom doklade.