Tragédia v Devínskej Novej Vsi zmení výcvik policajtov. Aj najlepšie vybavenej policajnej zložke, Útvaru osobitného určenia, chýba výzbroj a výstroj. Veliteľ JÁN REJDA hovorí, že ich nahrádzajú srdcom bojovníka.
Analyzovali ste zásah v Devínskej Novej Vsi? Aký je výsledok?
„Analyzovali. Zákrok bol profesionálny a vzhľadom na okolnosti správny."
Nedá sa mu nič vyčítať?
„V každej činnosti nájdete chyby, keď ich hľadáte. Prípad by som hodnotil z hľadiska taktiky ako úspešný a chybičky krásy by som nezdôrazňoval."
Objavili sa hlasy aj niektorých policajtov, že najmä prvá časť zákroku nebola úplne zvládnutá.
„Keď ide proti vám páchateľ so samopalom, človek sa bojí. Policajti išli v ústrety strieľajúcemu páchateľovi, ktorého eliminovali."
Prípad v Devínskej je označovaný za ojedinelý. Čo znamená pre vás?
„Zakomponovanie určitých vecí do taktiky, ktorú budeme cvičiť. Poskytneme ju aj pohotovostným policajným útvarom, prípadne odbor výcviku."
Čo to konkrétne znamená?
„Budeme modelovať presne túto situáciu a cvičiť činnosť riadiacich a zasahujúcich zložiek."
Mali policajné zásahové jednotky nacvičenú situáciu, aká sa odohrala v Devínskej?
„Obvodné oddelenia majú najväčší rozsah služobnej činnosti a najmenší rozsah telesnej a taktickej prípravy. Pohotovostné motorizované jednotky sú na tom o trochu lepšie, pohotovostné policajné útvary ešte lepšie, my sme najlepšie vybavení a špeciálne pripravení."
Ktorá z týchto zložiek mala nacvičený zásah proti mužovi, ktorý strieľa ľudí na ulici?
„V metodických pokynoch odboru výcviku prezídia sú aj takéto činnosti a cvičia sa."
Aj zásah v obývaných častiach a proti šialencovi typu Harman?
„Áno."
Ako často to trénujete? Čo sa dá vlastne natrénovať?
„Aj situácia, o ktorej hovoríme. Pri výcviku sa činnosti policajta zautomatizujú, pri streľbe ako v prípade Devínska v strese nerieši obavy o svoj život, ide dopredu a rieši situáciu."
Kde sa to cvičí?
„Máme objekty v Rusovciach v bývalej raketovej základni. Dvakrát do roka sme na Lešti."
Do akej miery je zásah ako v Devínskej improvizácia a do akej sa dá naň pripraviť?
„V riadení existuje metodický pokyn riešenia vysokoprofilových incidentov, ktorého sme boli gestorom. Sú určené presné kroky. Veliteľ zasahujúcej jednotky je do určitej miery autonómny pri riešení, ale činnosť musí koordinovať s nadriadeným. Veliteľ vyhodnocuje informácie a dáva ďalšie rozkazy."
Devínska bol vysokoprofilový incident?
„Áno."
Útvar osobitného určenia a ďalšie špeciálne zložky majú za úlohu eliminovať páchateľa alebo nebezpečenstvo. Je likvidácia páchateľa poslednou z možností zásahu?
„V maximálnej možnej miere chránime život páchateľa, ale keď to nejde a hrozba je horšia, pristúpime aj k likvidácii. Zoberme si vlaňajší prípad Novák v Handlovej. Bol medzinárodne hľadaný, v Česku zajal dvoch policajtov, zobral im zbraň. Vyjednávali sme s ním šesť hodín, potom som dal pokyn na zákrok. Policajt nestrieľal na hlavu, ale na ruku, v ktorej držal zbraň. Žiaľ, guľka sa skĺzla po kĺbovej hlavici ramena, vnikla do pľúc a usmrtila ho."
Takto to bolo aj v prípade Devínskej?
„Handlová bola iná situácia. Páchateľa sme mali v dome, strieľali sme na sedem metrov. Devínska bol iný prípad, ale takisto páchateľa nestrelili do hlavy. Policajt nechcel Harmana zabiť, iba vyradiť z činnosti."
Čo hovoríte na hlasy, ktoré volajú, aby boli ostreľovači na každom okresnom policajnom riaditeľstve?
„Bolo by to nákladné. Je to vec vedenia rezortu, k tomu sa nevyjadrujem. Jedna ostreľovacia puška stojí okolo stotisíc korún, optika ďalšiu veľkú sumu, takže to nevidím reálne."
Mohli policajti urobiť pred príchodom pohotovostnej policajnej jednotky viac? Lepšie pripraviť situáciu?
„Urobili maximum a správali sa ako hrdinovia."
Zasahujete proti podsvetiu, drogovej mafii, nebezpečným ozbrojeným skupinám. Aký bol Harman protivník?
„Odhodlaný bojovať, odhodlaný zabiť čo najviac ľudí, odhodlaný aj zomrieť. Je to najhorší typ protivníka. Keď je človek odhodlaný zomrieť, potlačí pud sebazáchovy. Musíte nasadiť všetky sily až na dno, aby ste ho eliminovali."
Chcel bojovať s políciou, alebo na ulici zlikvidovať čo najviac ľudí?
„Neviem, aké mal myšlienkové pochody, ale podľa mňa po hromadnej vražde susedov došlo ku skratu. Vyšiel na ulicu a tam pokračoval. Prvú časť mal premyslenú a naplánovanú do detailov."
Čo chýba slovenským špeciálnym zásahovým jednotkám, ako je napríklad útvar osobitného určenia, oproti zahraničným kolegom?
„No, výstroj a výzbroj. (Povzdych.)"
Máte najlepšiu výzbroj na Slovensku. Máte na mysli výzbroj, spojovaciu techniku alebo ochranu?
„Aj spojovaciu techniku, aj ochranu. Partneri zo zahraničia majú kombinézy z nehorľavého Nomexu, my máme obyčajnú bavlnu. Pri zákroku v Handlovej zasahovali dve jednotky. Jedna urobila v objekte odpútavací manéver, oheň a hluk a jeden z príslušníkov začal horieť. Ostatní ho museli zahasiť. Keby sme mali nomexové kombinézy, nehorel by. Ale som realista, nie sú na to prostriedky."
Zbrane?
„Bežný výstroj špeciálnych jednotiek. Samopal Heckler - Koch."
Balistické jeepy, obrnené vozidlá?
„Máme dve pancierové autá. Aligátor a Land Rover."
Spojovacia technika? Máte globálny pozičný systém (GPS) v každom aute, má ho každý príslušník?
„Nie, nie, nemáme. Máme len určitý počet a meníme si ich podľa situácie."
Pre prácu a zásahy špeciálnej jednotky je globálny pozičný systém predsa nevyhnutný.
„Som realista, nie sú na to peniaze. Poviem to na príklade. Máme majstra Slovenska v ostreľovacích zbraniach. Išli sme na svetový pohár, mohol skončiť prvý na svete, ale nemal takú optiku ako druhí, a skončil štvrtý. Verím, že by vyhral, keby mal lepšiu optiku a zbraň."
Máte aspoň nejakú reálnu šancu na zlepšenie v dohľadnom čase?
„Ministra vnútra Daniela Lipšica som detailne informoval o materiálno-technickom zabezpečení útvaru. Povedal som mu, čo nám najviac chýba, čo nás najviac ťaží. Povedal, že sa posnaží nám pomôcť."
V akej kvalite máte prostriedky na ochranu?
„Ochranné vesty máme z Izraela, takisto aj platne."
Tie sú už staré, nie?
„Päťdesiat percent je po lehote spotreby. Musel som vydať pokyn, aby sa zriekli všetci riadiaci funkcionári viest pre bojovníkov. Dal som aj svoju."
Najťažší zásah?
„V Nitrianskom Hrádku proti páchateľovi, ktorý zadržiaval policajtov ako rukojemníkov. Bol odhodlaný bojovať. Bola s ním veľmi ťažká komunikácia, nemal žiadne požiadavky. Navrhol som ostreľovača. Krajský riaditeľ na to pristúpil. Zasiahli sme ráno. Museli sme počkať, kým vyjde slnko, lebo nemáme techniku, aby sme mohli zasahovať v noci."
Ján Rejda nastúpil na útvar osobitného určenia v roku 1992 ako radový bojovník. Prešiel funkciami inštruktora sebaobrany, cez zástupcu veliteľa čaty, na post veliteľa.
Päť rokov bol vedúci odboru operatívnych činností Úradu boja proti korupcii. Od roku 2008 bol zástupcom veliteľa a od januára 2009 je veliteľom.

Beata
Balogová
