SME

Fedor: Slovensko je pred terorizmom v relatívnom bezpečí

Slovenská republika je pred terorizmom v relatívnom, nie absolútnom bezpečí a našou úlohou je snažiť sa bezpečnosť štátu a občanov maximalizovať, tvrdí predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor.

BRATISLAVA. Slovenská republika je pred terorizmom v relatívnom, nie absolútnom bezpečí a našou úlohou je snažiť sa bezpečnosť štátu a občanov maximalizovať. Pre TASR to pri príležitosti dnešného 9. výročia teroristických útokov na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku uviedol predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Podľa koaličného poslanca nie je správne si myslieť, že SR sa niečo podobné stať nemôže, lebo sme malí a bezvýznamní. "Slovensko je síce malá krajina, no sme súčasťou istého spoločenstva. Teroristické skupiny hľadajú aj slabé miesta, kde môžu udrieť tak, aby to bolo viditeľné. Samozrejme, že sme trošku v závetrí väčších štátov a hráčov, ale to neznamená, že na našom území nemôžu pôsobiť spojky," vysvetlil Fedor.

SkryťVypnúť reklamu

Exminister obrany tvrdí, že hrozba zopakovania takéhoto teroristického činu pretrváva tým, že stále existujú skupiny zodpovedné za 11. september, aj keď bola narušená ich štruktúra a logistika. "Stále je príliš veľa ľudí presvedčených o tom, že musia vyhlásiť likvidačnú vojnu západnej civilizácii," povedal. Nebezpečenstvo podobných útokov tak podľa neho pretrváva, na druhej strane úsilie od roku 2001 nebolo márne, lebo obrovský nápor na rozrušenie infraštruktúry týchto skupín, aj v znamení vojen v Afganistane a Iraku, bol taký silný, že sa v tomto smere niečo podarilo. "V Amerike nedošlo k obdobnému aktu od tohto dátumu, takže z ich pohľadu sa bezpečnosť zjavne zvýšila," myslí si Fedor.

On sám si však netrúfa povedať, či je svet po 11. septembri bezpečnejší. "Je oveľa náročnejšie postihnúť možnosti teroristických hrozieb a premýšľanie rôznych skupín, ktoré môžu vykonať akty s obrovským dosahom na verejnosť. Svet je nepredvídateľnejší," podčiarkol.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný 11. september označil za deň, kedy sa zlomil pohľad na svet. "Nie je v histórii tak veľa prelomových dátumov. Tento spravil definitívnu bodku za studenou vojnou a zmenil názor politikov na to, akým spôsobom sa bude na obranu a bezpečnosť pozerať v budúcnosti," konštatoval. Zmena, ktorá nastala, bola obrovská. "Fenoménu terorizmu sa prispôsobujú celé armády, výzbroje a výcvik. To, čo predznamenali tieto útoky, ovplyvňuje svet doposiaľ," dodal Fedor.

Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič upozornil, že v islamskom svete je potrebné hľadať ľudí, ktorí sú za dialóg a zmierenie a postupne zo svetovej politiky vytláčať extrémne názory, ktoré často prichádzajú zo strany islamského aj kresťanského sveta. "Pre mňa je podstatné držať sa dialógu a záleží na veľmociach, ako ho budú vyvažovať. Nie zbraňami, ale slovom. Zbraňami sa len vytvárajú nové konflikty a zranenia ľudských duší," zdôraznil bývalý vicepremiér.

SkryťVypnúť reklamu

Čaplovič je presvedčený, že svet by bol bezpečnejší, ak by veľmoci našli konsenzus. "Ak by sa dohodli USA, Rusko a Čína, tak by sa tieto veci dali rýchlejšie riešiť," apeloval.

Slovenská republika by podľa jeho slov nemala v tejto súvislosti prikladať drevo do ohňa a spôsobovať ďalšie rozpory medzi svetom kresťanským a islamským. "Nemali by sme sa zapájať zbraňami, ale slovom. Dôležitá je cesta zmierenia vzájomných nenávistí," vyhlásil. Na druhej strane ocenil členstvo SR v NATO. "Je to pragmatické riešenie byť radšej vo vnútri ako mimo," uzavrel.

K útokom na USA došlo v utorok 11. septembra 2001. Dve unesené dopravné lietadlá narazili ráno do budov WTC, čo spôsobilo pád oboch veží. Ďalšie lietadlo narazilo do sídla ministerstva obrany Pentagónu. Štvrté lietadlo spadlo v neobývanej oblasti v Pennsylvánii po tom, ako sa členovia posádky a niektorí pasažieri pokúsili dostať stroj pod svoju kontrolu. Útoky si vyžiadali 2995 obetí vrátane únoscov a asi 6000 zranených. USA odpovedali tzv. vojnou proti terorizmu a zaútočili na Afganistan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 176
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 471
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 236
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 153
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 794
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 779
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 050
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu