BRATISLAVA. Plánuje si však vybaviť hlasovací preukaz, s ktorým sa bude môcť do všeľudového hlasovania zapojiť aj tam. Účasť na plebiscite odporúča spolu s Mostom-Híd aj voličom a sympatizantom strany.
Referendum iniciované koaličnou stranou Sloboda a Solidarita (SaS) určite neodignoruje jej predseda Richard Sulík, ale ani premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Jej stranícky šéf a súčasne minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa ešte nerozhodol, či príde k hlasovacím urnám. Líder kresťanských demokratov Ján Figeľ plánovanú neúčasť na referende zdôvodnil pracovnou vyťaženosťou.
Do plebiscitu sa nezapojí ani šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico. Jeho strana neúčasť na referende odporúča aj svojim voličom a sympatizantom. Podobné odporúčanie dala aj SNS.
Výsledky referenda budú platné iba v prípade, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov hlasovania. Stáť bude 7.224.000 eur.
Ľudia sa môžu vyjadriť k šiestim otázkam, a to k zrušeniu koncesionárskych poplatkov, obmedzeniu poslaneckej imunity, zníženiu počtu poslancov zo 150 na 100 či k stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín. Ďalšia otázka sa týka uzákonenia volieb cez internet a na základe poslednej by sa osoby poverené výkonom verejnej moci vyňali z práva na odpoveď, ktoré zaručuje tlačový zákon.