BRATISLAVA. Jej plenárne zasadnutie je oficiálne naplánované na 15. až 16. októbra. Ministerstvo zahraničných vecí podľa jeho hovorcu Ľuboša Schwarzbachera očakáva, že by na ňom mala byť prerokovaná aj táto otázka.
O právny názor požiadala SR Európsku komisiu pre demokraciu prostredníctvom práva, známu ako Benátska komisia, ešte v septembri minulého roka. Stalo sa tak po tom, ako 1. septembra nadobudla účinnosť novela zákona o štátnom jazyku, ktorá vyvolala množstvo diskusií. Najviac kritiky si vyslúžili sankcie, ktoré legislatívna norma zaviedla.
Zástupcovia komisie pricestovali na Slovensko v januári. V Bratislave a Dunajskej Strede sa stretli s predstaviteľmi slovenských orgánov, so zástupcami viacerých národnostných menšín a s občianskou spoločnosťou.
Kvôli zákonu navštívil dvakrát Bratislavu aj vysoký komisár OBSE Knut Vollebaek. Vyslovil spokojnosť s prijatím vykonávacích predpisov, keďže podľa neho vnášajú viac svetla do interpretácie daného právneho predpisu. Zároveň privítal snahu posilniť používanie štátneho jazyka, ale poukázal na dôležitosť toho, aby sa to spravilo tak, aby sa nezmenšovalo uplatňovanie práv menšín. "Očakávame, že slovenská vláda bude veľmi pozorne monitorovať uplatňovanie zákona v praxi," zdôraznil.
Súčasný kabinet Ivety Radičovej sa v programovom vyhlásení v súvislosti so štátnym jazykom zaviazal, že odstráni nezmyselné reštrikcie a obmedzenia v zákonoch týkajúcich sa národnostných menšín.
Ministerstvo kultúry už pripravuje novelu jazykového zákona. Jeho šéf Daniel Krajcer (SaS) sa vo štvrtok 9. septembra stretol s koaličnými poslaneckými klubmi, aby ju s nimi prediskutoval. Most-Híd rovnako ako KDH má k predmetnej novele pripomienky. Strane Bélu Bugára sa nepáči, že v navrhovanej úprave naďalej v určitom rozsahu figurujú pokuty.