BRATISLAVA. Poslankyňa Národnej rady SR za SDKÚ-DS Katarína Cibulková nedostane za tento mesiac výplatu pre absenciu. V televízii Markíza to vyhlásil predseda parlamentu Richard Sulík (SaS).
Matka známej slovenskej tenistky Dominiky povzbudzovala v čase rokovania svoju dcéru v USA na turnaji. Mediálny výbor v uplynulom týždni aj pre jej neúčasť nemohol prijať platné uznesenie.
Sulík upozornil, že počas svojho pôsobenia na stoličke šéfa parlamentu nenechá "robiť z parlamentu holubník ako jeho predchodca Pavol Paška (Smer)". "V kuse mu tam niekto chýbal, mne tam chýbať nebudú," poznamenal.
Sulík už rozhodol, že výplatu nedostane Ján Slota z SNS a Ján Počiatek zo Smeru. Tí absentovali na 3. a 4. schôdzi Národnej rady. Dôvody ich neúčasti, ktoré podali písomne, nepovažoval predseda parlamentu za také závažné, aby ich prepáčil. Vedúceho Kancelárie NR SR požiadal, aby v zmysle zákona zabezpečil polovičnú zrážku z platu, funkčného príplatku a paušálnych náhrad v prípade oboch poslancov.
Paška obvinil Sulíka, že parlament považuje za svoju firmu
Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) podľa svojho predchodcu Pavla Pašku (Smer-SD) svoju funkciu nezvláda. Bývalý šéf parlamentu dnes v televízii Markíza obvinil Sulíka, že parlament považuje za svoju firmu.
"Prišiel do pozície ako človek, ktorý netuší, čo je parlament," vyhlásil Paška. Dodal, že si zobral so sebou poslancov a nominantov, ktorí prišli nepripravení a "navodili atmosféru obrovského emotívneho nátlaku a osočovania".
"Viem urobiť dosť veľa," bránil sa Sulík. Odmietol tiež, žeby parlament bral ako firmu. "To je holý nezmysel, neviem rozkázať poslancom."
Sulík uistil, že počas jeho šéfovania sa v parlamente budú dodržiavať zákony, aj keď sa to podľa neho nebude páčiť "starým harcovníkom".
Pokutu by dal Matovičovi aj Kaliňákovi
Politici riešili tému nedávnej roztržky poslancov Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a Igora Matoviča (SaS). Sulík povedal, že incident spustil prejav podpredsedu parlamentu Roberta Fica (Smer-SD), ktorý ho nazval hochštaplerom. Roztržku nechce riešiť sankciou, prenechá to na príslušné parlamentné výbory. Ak by aj rozdával sankcie on, dal by ich obom poslancom.
Sulík ďalej pripomenul, že v čase incidentu neviedol rokovanie on, ale podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH). "Nemám byť ako zodpovedný, chápem, že ležím viacerým pánom v žalúdku, aj pánovi Paškovi, lebo som sa rozhodol skončiť s niektorými tradíciami v parlamente." Zdôraznil, že bude prísne dohliadať na absencie poslancov.
Sulík: Za neúspešnými referendami sú aj politici
Referendá na Slovensku nedopadli okrem jediného úspešne aj preto, že politici neťahali za jeden koniec. V diskusnej relácii televízie Markíza to dnes konštatoval predseda SaS Richard Sulík, iniciátor septembrového plebiscitu.
Šéf parlamentu pripustil, že politické strany nechcú tento akt potvrdiť, lebo by tým podporovali aktivitu SaS. "Všetko je súčasť nejakého politického zápasu," konštatoval Sulík. Ironicky dodal, že priame rozhodovanie ľudu uberá politikom moc. "Tak nemôžete čakať od skúsených politikov, že teraz budú bojovať za referendum."
Silnú medializáciu okolo referenda spustila SaS nechtiac aj tým, že nenominovala do Ústrednej komisie pre referendum svojho člena. "Nespravili sme to zámerne, ale našťastie to vypálilo tak, že vďaka tomu sa o referende už druhý týždeň veľmi intenzívne hovorí," vysvetlil Sulík.
Podľa podpredsedu Smeru-SD Pavla Pašku Sulík zneužil 400.000 ľudí na Slovensku, aby mu dali podpis na referendum, ktorého otázky sú v programovom vyhlásení vlády a dajú sa riešiť štandardným spôsobom. Odporučil mu tiež, aby si niečo o referende prečítal.
Do plebiscitu sa nezapojí šéf Smeru-SD Robert Fico. Rovnako sa vyjadrila aj opozičná SNS.
Účasť naopak odporúča koaličná strana Most-Híd. Premiérka Iveta Radičová avizovala, že zahlasovať príde. Jej stranícky šéf a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa ešte nerozhodol, predseda KDH a minister dopravy Ján Figeľ pripustil, že v čase referenda bude zrejme pracovne vyťažený.