SME

Vojsko cvičí lety na ministrojoch

Piloti sa učia lietať na malých amerických vrtuľníkoch. Armáda má však len veľké ruské. Tréningový má 900 kilogramov, vojenský sedem ton. Majú aj opačné ovládanie.

Na takomto súkromnom vrtuľníku trénujú naši armádni piloti.Na takomto súkromnom vrtuľníku trénujú naši armádni piloti. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

PREŠOV. Hlavne, že má rotor a letí, tak pristupuje naša armáda k výcviku pilotov vrtuľníkov. Výcvik pilotov zabezpečuje pre slovenskú armádu súkromná spoločnosť Heli company na amerických strojoch Schweizer.

Majú opačné ovládanie ako ruský transportný vrtuľník Mi–17 a bojový Mi–24. Americký stroj váži 900 kg, ruský transportný vrtuľník sedem ton. Hovorí to inštruktor leteckého výcviku pri Centre leteckého výcviku v Pardubiciach. Podľa neho napríklad nácvik autorotácie, keď vrtuľník vypne motory a padá na zem, je rozdielny na ľahkom a veľkom vojenskom stroji.

SkryťVypnúť reklamu

„Každý typ má svoje špecifiká,“ pripúšťa Peter Korba, konateľ Heli company. Podstata pilotovania je podľa neho na všetkých helikoptérach rovnaká. Vedenie armády tvrdí, že nemá dostatok vrtuľníkov ani inštruktorov, aby výcvik neprebiehal na rozdielnych strojoch a v súkromnej firme.

Učia sa na muškách, lietajú na obroch

V autoškole sa učil jazdiť na aute strednej triedy s manuálnou prevodovkou, v práci ho hneď posadili do autobusu. Podobne sa môžu cítiť naši vojenskí piloti.

„Tie stroje sú úplne odlišné,“ hovorí inštruktor leteckého výcviku pri Centre leteckého výcviku v Pardubiciach, ktorý si želal zostať v anonymite. Pri takýchto rozdieloch podľa neho výcvik nemá parametre, aké k vojenskému tréningu patria.

Trénujú vľavo, v práci to majú vpravo Napríklad systém ovládania v Schweizeri je na opačnú stranu ako v ruskom Mi. Rozdiel vo váhe robí podľa neho začínajúcim pilotom veľké problémy pri nácviku autorotácie. Vrtuľník vtedy vypne motory a padá k zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Tender na modernizáciu ruských strojov

ide o zmluvy na modernizáciu desiatich vrtuľníkov Mi­17. podpísal ich krátko pred voľbami minister obrany Jaroslav Baška (Smer) hodnota zákazky je 57 miliónov eur kontrakty zabezpečujú modernizáciu, ale nie predĺženie životnosti vrtuľníkov zmluvy tiež riešia zástavbu zariadení do vrtuľníkov tieto komponenty pritom ešte nemajú vypracovanú a schválenú dokumentáciu zmluvy sú podľa nového ministra Ľubomíra Galka prakticky nevypovedateľné o ich úprave rezort rokuje s ruským výrobcom.

„Robiť autorotácie na ľahkom vrtuľníku a potom na vojenskom je veľký rozdiel,“ vysvetľuje český inštruktor. Česká armáda robí výcvik pilotov od začiatku na vrtuľníkoch Mi-2. Prechod na Mi-17 je oveľa ľahší, tieto typy ruských vrtuľníkov na seba nadväzujú.

SkryťVypnúť reklamu

„Každý typ má svoje špecifiká,“ pripúšťa aj Peter Korba, konateľ Heli company, ktorá zabezpečuje pre armádu výcvik pilotov vrtuľníkov. Filozofia pilotovania je však podľa neho na všetkých helikoptérach rovnaká. To, že by výcvikom na Schweizeroch utrpela kvalita prípravy na ruské Mi, odmieta.

Nemáme také výcvikové stredisko ako Česká republika ani dostatok vrtuľníkov a inštruktorov, vysvetľuje zasa ministerstvo obrany, prečo musia naši piloti pri tréningu prestupovať medzi dvoma typmi strojov.

Prvá zmluva na výcvik pilotov medzi armádou a Heli company bola podľa hovorcu ministerstva obrany Richarda Šümeghyho podpísaná ešte za druhej Dzurindovej vlády 28. apríla 2005. Rámcová zmluva na výcvik pilotov je platná až do 31. mája 2012. Celková hodnota zákazky je 1,3 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

Modernizujeme, hoci technický život končí

Vrtuľníkový park prešovskej základne tvoria najmä ruské helikoptéry – transportný Mi-17 a bojový Mi-24.

Po nedávnom zverejnení zmluvy bývalej vlády na modernizáciu vrtuľníkov novým ministrom obrany Ľubomírom Galkom sa teraz hovorí najmä o type Mi–17.

Video: Autorotácia je v podstate voľný pád stroja s vypnutým motorom, spojený s využitím zostávajúcich otáčok rotora len na pristátie. Takto to vyzerá z kokpitu vrtuľníku Schweizer.

Len pár dní pred voľbami sa ministerstvo obrany zaviazalo stroje zmodernizovať za 57 miliónov eur. Hoci desať vrtuľníkov tohto modelu nemá v priemere odlietanú ani tretinu, výrobcom plánovaných letových hodín, technický život niektorých končí na budúci rok a zvyšku v nasledujúcich piatich. Ich nasadenie v operáciách je ťažko predstaviteľné aj v prípade, že by sme vyslali v nasledujúcich rokoch do Afganistanu bojové jednotky.

SkryťVypnúť reklamu

„Životnosť je stanovená na sedemtisíc hodín alebo 25 rokov. Naše vrtuľníky majú v priemere odlietané dvetisíc hodín, to znamená, že z hodinového technického života majú nalietaných približne 30 percent. Čo sa týka dobového technického života, vrtuľníky Mi-17 ukončia technický život v rozmedzí rokov 2011 až 2016,“ vysvetľuje zástupca veliteľa vrtuľníkového krídla v Prešove Július Posluch.

Na hornom obrázku ľahký Schweizer, na dolnom oveľa mohutnejší Mi-17.

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Pilotom velia bratia

Nové vedenie rezortu obrany spoluprácu armády a súkromnej firmy preveruje.

PREŠOV. Rodinný biznis, v ktorom majú bratia k sebe veľmi blízko - jeden ako veliteľ prešovského Vrtuľníkového krídla, druhý je konateľom firmy Heli company. Práve na amerických strojoch Schweizer tejto spoločnosti a s ich inštruktormi lietajú naši piloti pri výcviku.

SkryťVypnúť reklamu

Heli company sa ako jediná prihlásila na zákazku zverejnenú iba na internete a tak ju aj získala.

Jeden podniká, druhý velí

Peter Korba, konateľ Heli company, hovorí, že brat Miroslav sa stal veliteľom až po uzavretí zmluvy s armádou. „Mal som prestať podnikať, alebo on mal prestať stúpať?“ Podľa neho brat nemal vplyv na uzavretie zmluvy s armádou. Stal sa však veliteľom základne necelých päť mesiacov po podpise zmluvy.

S Korbovým vysvetlením sa zhoduje aj hovorca ministerstva obrany Richard Šümeghy, dodal však, že „tento prípad preverujeme a v prípade zistenia pochybenia, urobíme náležité kroky.“

Podprahová zákazka

V prípade zákazky na výcvik pilotov išlo podľa Šümeghyho „o neprioritnú službu riešenú ako podprahová zákazka“.

Skutočnosť, že si armáda vybrala práve Korbu, hovorca zdôvodňuje tým, že je to jediná firma na Slovensku, ktorá spĺňa podmienky na výcvik vojenských pilotov.

SkryťVypnúť reklamu

Otázky vyvoláva aj posledná zmluva, ktorú Heli company uzavrela s armádou iba päť dní pred tohtoročnými parlamentnými voľbami.

Ministerstvo vysvetľuje, že išlo o zmluvu na alternatívny výcvik, ktorý „vyplynul z potreby prípravy našich vojakov na Afganistan“. Zmluva bola podľa hovorcu ministerstva podpísaná neskôr ako v apríli, lebo bolo časovo náročné pripraviť potrebné podklady.

(jkr)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 74 764
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 320
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 004
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 256
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 186
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 154
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 219
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Medveď v Žiari nad Hronom. Snímka z roku 2021.

Ochranári žiadajú odborné riešenia namiesto politických na úkor prírody.


SITA

Pri ošetrení v nemocnici mu odobrali krv.


TASR 2
Indická prezidentka Draupadí Murmúová a prezident Peter Pellegrini.

Draupadí Murmúová sa stretne s predsedom parlamentu aj premiérom.


TASR 2
Ilustračné foto.

Nie je známe, či polícia vzniesla obvinenia.


SITA 1

Sportnet

Thomas Müller.

V 122. epizóde podcastu Spoza piva sa venujeme viacerým témam vrátane našej ligy či Bayernu Mníchov.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po slalome vo Flachau 2023.

Mikaela Shiffrinová zverejnila rozhovor s Petrou Vlhovou.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu