BRATISLAVA. Generálna prokuratúra začala bližšie nespresnené disciplinárne konanie proti vedúcemu ekonomickému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Jánovi Šantovi.
Ten dozoruje viaceré významné kauzy, napríklad kauzu podnikateľa Jozefa Majského alebo hackerov Národného bezpečnostného úradu.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Močková potvrdila iba to, že stíhanie sa týka rozhodovania o väzbe. Konkrétnejší nebudú, kým „nebude disciplinárne konanie ukončené“.
Podľa pôvodných informácií SME dal generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi podnet na stíhanie špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a Trnka ho vzápätí podal.
Trnka sa k tomu minulý týždeň odmietol vyjadriť, dnes však poslal spresnenú informáciu, podľa ktorej podnet podal iba Kováčik, hoci pôvodne od Trnku chcel, aby ho podal on.
Podľa hovorkyne prokuratúry Svetlany Močkovej Kováčik doručil 12. augusta podnet na Generálnu prokuratúru, ale Trnka mu ho 16. augusta na porade vedenia vrátil s tým, že "pokiaľ konanie prokurátora Šantu považuje za disciplinárne previnenie, v zmysle zákona je oprávnený takýto návrh podať sám". 17. augusta podtom podľa Močkovej Kováčik sám podnet aj podal a disciplinárne konanie sa začalo.
K podaniu sa nechcel vyjadriť ani Šantov nadriadený špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Nepovedal ani, aký trest pre Šantu navrhuje. Šanta hovorí, že o konaní ho nikto neinformoval. „V živote som nevykonal žiadne konanie, ktoré by čo i len v náznakoch vykazovalo znaky neetickosti.“
Ide o pozemkovú mafiu
Podľa informácií SME ide o rozhodovanie o väzbe obžalovanej v kauze pozemkovej mafie. Šanta zastupoval kolegu a počas pojednávania upravil žiadosť o vzatie do väzby na tzv. sľub.
Znamenalo by to, že obžalovanú prepustia, ale súd skonštatuje, že dôvody väzby existujú. Súd to zamietol a obžalovanú prepustil. Prokuratúra sa odvolala, ale na Najvyššom súde neuspela.
Iný prípad, iný postup
V prípade podnikateľa Miroslava D., ktorého prokuratúra viní, že sprostredkoval úplatky na ministerstve obrany a ktorého súd prepustil z väzby, disciplinárne konanie neprebieha.
Návrh na väzbu podával za špeciálnu prokuratúru Peter Kysel. Špeciálny súd mu vyhovel, Najvyšší však obvineného o niekoľko dní prepustil, pretože prokuratúra podľa neho nedodržala 48-hodinovú lehotu. Slobodu Miroslava D. podľa súdu obmedzili už na obed, keď ho zobrali po otváraní obálok v jednom tendri do jeho firmy na domovú prehliadku a nie až večer, keď ho oficiálne zadržali.
Trnka hovorí, že prokurátor nepochybil. „Nie je dôvod na disciplinárny postih. Rozhodnutie Najvyššieho súdu som nečítal, ale prokurátorom verím.“ Najvyšší súd a prokuratúra majú podľa neho rozdielny pohľad.
„Rozhodnutie Najvyššieho súdu rešpektujeme.“ Aj minister vnútra Daniel Lipšic sa zastal polície. Tento rok je podľa Močkovej disciplinárne stíhaných 13 prokurátorov.

Beata
Balogová
