BRATISLAVA. „Načo kukáte, k...y židovské!“ S takýmto pokrikom sa v nedeľu večer valili Bratislavou trnavskí fanúšikovia. V ich bezprostrednej blízkosti boli desiatky policajtov, antisemitské pokriky si však nevšímali a nezasiahli.
Trestný zákon také správanie označuje za hanobenie národa a rasy, za čo hrozí väzenie jeden až tri roky. Ak si tak počínajú minimálne dvaja ľudia spolu, tak dva až päť rokov. Denník SME na videu zachytil viac fanúšikov vykrikovať antisemitské heslá, čo na futbalových štadiónoch nie je roky nič nové.
Polícia to preverí dodatočne
Hovorca Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Jaroslav Franek si myslí, že policajti zakročiť mali. „Polícia nie je dostatočne dôsledná, nechce sa jej to riešiť.“ Keďže sa to nerieši, nadobúda to podľa neho stále väčšie rozmery. Futbalové kluby sa antisemitským skandovaním na štadiónoch nezaoberajú.
Verejné prejavy antisemitizmu je podľa Franeka potrebné potláčať, pretože „to podporuje negatívny obraz, vytvára sa klišé nepriateľa, niečoho, do čoho každý môže kopnúť a nadávať na to“.
Policajný prezident Jaroslav Spišiak povedal, že polícia mala na mieste inú prácu, ako riešiť vulgarizmy. „Policajti, ktorí zakročovali, nemohli odkloniť svoju činnosť na túto.“ Zasiahnuť mali, iba keby došlo k násilnostiam.
Na mieste podľa neho boli aj operatívne zložky, tie všetko nakrúcali na video a budú riešiť aj antisemitské prejavy. „Máme rovnaké zábery ako vy. Zanalyzujeme ich a vyhodnotíme, či došlo k spáchaniu trestného činu,“ povedal Spišiak.
Minister chce zmenu
To, že polícia hanlivé výkriky preverí, povedal aj minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Sám je pritom zástancom rozšírenej slobody slova, tak aby ani takéto výroky neboli trestným činom. „Odráža to ich mentálnu úroveň, ide o primitívov,“ povedal o fanúšikoch.
Viac ako potenciálne vulgárne výroky ho zaujíma, že slušní ľudia platia zo svojich daní výtržnosti chuligánov. „To budeme riešiť,“ hovorí minister, slušná rodina sa podľa neho už na futbal ani nevyberie. „Nie je prijateľné, aby sme mali v nasadení obrovské množstvo policajtov len preto, lebo futbalové kluby nevedia týchto chuligánov spacifikovať,“ hovorí minister.
„Kluby sa tvária, že všetko je o. k., ale nie je.“ Minister chce preto s klubmi rokovať a „budeme nútení zmeniť právny poriadok a pristúpiť k dlhodobým opatreniam“.
Už v minulosti polícia uvažovala, že by zmenila zákon tak, aby si kluby najímali na podobné akcie súkromné bezpečnostné služby alebo aby potom hradili náklady, ktoré mala polícia. Zmena nenastala. Lipšic teraz uvažuje, že pri rizikových zápasoch by polícia častejšie rozhodla o ich zákaze ešte pred ich konaním.

Beata
Balogová
