Historici upozorňujú, že Slovensko už dnes patrí medzi štáty únie, ktoré do výskumu a vývoja investujú najmenej.
BRATISLAVA. Pracovníkov Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) znepokojilo plánované 10-percentné krátenie rozpočtu SAV.
Považujú za paradox, že to kabinet ohlásil krátko po tom, ako sa v programovom vyhlásení vlády zaviazal podporovať vedu „ako hlavný nástroj budovania znalostnej spoločnosti“. Podľa historikov nemožno desať percent z rozpočtu ušetriť bez prepúšťania, respektíve plošného zníženia miezd.
"Zároveň to vážne ohrozí doktorandské štúdium a vytváranie podmienok na uplatnenie mladých vedeckých pracovníkov," konštatujú pracovníci Historického ústavu SAV.
Argument o šetrení pre súčasnú finančnú krízu je podľa historikov len jeden z ďalších, ktoré vede a výskumu adresuje vláda.
"Za posledných dvadsať rokov bolo dosť času i možností na zvýšenie finančnej podpory vedy a výskumu na Slovensku, ktoré každá vláda aj deklarovala. Chápeme, že súčasný stav verejných financií je kritický, ale riešenie by sa nemalo hľadať opäť na úkor slovenskej vedy," nazdávajú sa pracovníci Historického ústavu SAV.
Požadujú, aby kabinet Ivety Radičovej plnil svoje programové vyhlásenie ako aj platné medzinárodné záväzky.
Chcú, aby vláda zvyšovala investície do vedy, školstva a výskumu a tiež týmto spôsobom zaručila náležité spoločenské postavenie vedcov a pedagógov.
Ministri by mali prijať systémové opatrenia v súlade s programovými vyhláseniami tejto i predchádzajúcich vlád, čiže celkovo zvýšiť podiel výdavkov na vedu a výskum.
Systémové opatrenia sú nevyhnutné i pre stabilné financovanie vedy prostredníctvom grantových agentúr.
Historici upozorňujú, že financovanie vedy, výskumu a vzdelávania je na Slovensku dlhodobo poddimenzované. SR patrí medzi tie štáty Európskej únie, ktoré do výskumu a vývoja investujú najmenej.
Nachádzame sa medzi krajinami s najnižším počtom vedeckých pracovníkov v pomere k zamestnanému obyvateľstvu.
"Mzdové ohodnotenie slovenských vedcov je v rámci EÚ hlboko podpriemerné," hovoria pracovníci Historického ústavu SAV.
Pri porovnávaní celkovej priemernej mzdy výskumníkov v jednotlivých štátoch Európskej únie je Slovensko na poslednom mieste a nedosahuje ani polovičnú úroveň priemeru Európskej únie, konštatujú historici.
Pracovníci Historického ústavu SAV sa svojimi požiadavkami a podpismi pripájajú k Petícii proti kráteniu výdavkov na prevádzku a mzdy v SAV, ktorú iniciovala Vedecká rada Fyzikálneho ústavu SAV.