Agentúrne texty sme o 19:40 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady Štefan Harabin opäť narazil na koalíciu. Prišiel o ochranku, bráni sa kontrole ministerstva financií, a teraz neuspel ani s návrhom na ad hoc sudkyne Európskeho súdu pre ľudské práva.
Košická krajská sudkyňa Eva Styková a sudkyne Najvyššieho súdu Jana Baricová a Jana Zemková mali byť k dispozícii Štrasburgu ako náhrada za riadne zvoleného sudcu za Slovensko.
Vybraný sudca musí podľa zákona byť „významnou osobnosťou v odbore práva a jeho morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu sudcu bude riadne vykonávať“. A to bol problém. Sudkyne totiž v minulosti zažalovali štát o štyri milióny korún pre svoje platy. Podobne ako stovky ďalších sudcov sa cítili byť diskriminované, že nedostávali taký vysoký príplatok ako špeciálni sudcovia.
Na žaloby upozornil minister vnútra Daniel Lipšic z KDH. „Považujem to nielen za nezákonné, ale aj nemorálne.“
Harabin hovorí o zlom signále pre partnerov. Bol prekvapený, že Lipšic vie o žalobách, o ktorých nemá informácie ani Súdna rada. O tom, že žaloby podalo aj takmer celé správne kolégium Najvyššieho súdu, ktorého členkami sú Baricová aj Zemková, písal aj denník SME.
Sudkyňa Baricová bola aj v senáte, ktorý pred pol rokom rozhodol v spore Ondreja Dostála s Úradom vlády. Dostál neuspel so žiadosťou o zvukový záznam z prvého rokovania Ficovej vlády, senát tvrdil, že infozákon sa nevzťahuje na dokumenty, kúpne alebo iné zmluvy. Poprel tak viaceré doterajšie rozhodnutia Najvyššieho súdu.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ sa nevyjadrila, či navrhnuté kandidátky boli vhodné na funkciu.

Beata
Balogová
