BRATISLAVA. Účasť v nadchádzajúcom referende agentúra FOCUS odhaduje pod úrovňou 20 percent. Podľa zistení zo začiatku septembra je len desatina (10,4 percenta) respondentov naisto rozhodnutá zúčastniť sa predmetného referenda.
Z tohto hľadiska je možné podľa agentúry konštatovať, že väčšina voličov vníma referendum ako nedôležité alebo málo dôležité, a preto sa dá očakávať, že aj samotná účasť v ňom sa bude pohybovať skôr na úrovni účasti v regionálnych voľbách alebo vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Relatívne vyššiu mieru záujmu deklarujú voliči v strednom veku 45-64 rokov. Naopak, tak mladší voliči (do 45 rokov, špeciálne potom najmladší respondenti vo veku 18-24 rokov), ako aj voliči v dôchodkovom veku (nad 65 rokov) deklarovali nižší záujem o účasť v referende.
Záujem rastie
Záujem o referendum ďalej rastie so vzdelaním to znamená, že respondenti s vyšším vzdelaním sa častejšie plánujú zúčastniť na referende v porovnaní s nižšie vzdelanou časťou populácie.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 31. augusta až 7. septembra 2010.
Výberovú vzorku, ktorá bola vyberaná metódou kvótneho výberu, tvorilo 1040 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.
"Respondentov sme sa opýtali, ako by odpovedali na šesť referendových otázok nezávisle od toho, či sa referenda plánujú zúčastniť, alebo sa ho zúčastniť neplánujú. Na otázku teda odpovedali všetci respondenti a jeho výsledky možno s prípustnou štatistickou chybou zovšeobecniť na celú populáciu Slovenska vo veku nad 18 rokov," vysvetľuje Martin Slosiarik z agentúry Focus.
Najväčšiu mieru súhlasu vyvolalo medzi respondentmi navrhované zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR zo 150 na 100. Celkom 86,3 percenta opýtaných vyjadrilo súhlas s touto referendovou otázkou.
S otázkami súhlasia
Približne rovnakú mieru súhlasu vyvolalo medzi respondentmi aj navrhované zúženie poslaneckej imunity, teda aby sa zákonom rozšírila možnosť prejednať konanie poslanca NR SR ako priestupok na všetky priestupky podľa zákona o priestupkoch. Celkom 83,5 percenta opýtaných súhlasilo s touto referendovou otázkou.
Vysokú mieru súhlasu vyvolávajú aj ďalšie dve otázky konkrétne "že orgány verejnej moci môžu obstarávať osobné motorové vozidlá s obstarávacou cenou maximálne 40 tisíc eur" (súhlas 79,5 percenta) a "zrušenie koncesionárskych poplatkov" (súhlas 73,9 percenta), i keď v prípade posledne menovanej referendovej otázky vyjadrili súhlas už len necelé tri štvrtiny respondentov.
Naopak, relatívne najnižšia miera súhlasu bola v prieskume zaznamenaná v prípade piatej a šiestej referendovej otázky.
Približne polovica (53,5 percenta) respondentov súhlasí s tým, aby "NR SR ustanovila možnosť voliť poslancov NR SR a poslancov EP prostredníctvom internetu".
Menej ako polovica respondentov (44,0 percent) vyjadrila súhlas s tým, aby "NR SR zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona".
Sulík chystá intenzívnu kampaň
Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) je presvedčený, že prieskumy verejnej mienky netreba preceňovať. Vyhlásil to na margo dnes zverejneného prieskumu agentúry Focus, podľa ktorého by sa na sobotňajšom (18.9.) referende zúčastnilo menej ako 20 percent voličov, čo by znamenalo jeho neplatnosť.
"Necháme sa prekvapiť, ešte týždeň je pred nami," povedal líder SaS, ktorá plebiscit pred voľbami iniciovala. Zároveň avizoval, že jeho strana v zostávajúcom čase chystá ešte pomerne intenzívnu kampaň. "Myslím, že sa to ešte dá ľahko zvrátiť," domnieva sa.
V doterajšej kampani sa SaS referendum podarilo zviditeľniť najmä spotom, kde použila televíznu nahrávku vytvorenú po autonehode exposlanca Jána Cupera, ktorý bol pod vplyvom alkoholu. Bývalý poslanec žiadal spot stiahnuť a hrozí strane žalobou.