Agentúrne texty sme o 19:59 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Pred Úradom vlády už 18 dní hladuje bývalý vysoký úradník druhej Dzurindovej vlády. Niekdajší vrchný riaditeľ pre legislatívu a právo ministerstva zdravotníctva Milan Tomkuliak drží protestnú hladovku pre prepustenie z práce ešte v roku 2003. Ministrom zdravotníctva bol vtedy Rudolf Zajac (ANO).
Za nezákonné jeho prepustenie označil už v roku 2005 Najvyšší súd a vtedajší Úrad pre štátnu službu preto v roku 2006 nariadil ministerstvu úradníka prijať späť.
Ministerstvo vedené už nominantom Smeru Ivanom Valentovičom Tomkuliaka síce prijalo, no vzápätí ho opäť prepustilo. „V podstate som si nesadol na stoličku. Hneď pri nastúpení do zamestnania bolo rozhodnuté o skončení pomeru z dôvodu nadbytočnosti,“ vraví hladujúci exriaditeľ.
Nezákonné aj druhé prepustenie
Ministerstvo mu nevyplatilo ani náhradu za ušlý plat. „Ide o funkčný plat za 37,5 mesiaca, čo je suma okolo 88-tisíc plus úroky asi 40-tisíc eur.“ Celkovo mu podľa neho štát dlhuje asi 260-tisíc eur. „Hoci mám z mája 2006 právoplatné rozhodnutie súdu, ktoré predchádzajúci ministri akceptovli tým, že ma prijali a opätovne vyhodili, plat mi nevyplatili,“ vraví.
Ako nezákonné zároveň napadol aj druhé prepustenie. Aj v tomto prípade už Najvyšší súd označil rozviazanie pracovného pomeru za nezákonné. Rozsudok vyniesli 31. augusta a ešte nie je právoplatný.
Za hladujúcim zamestnancom štátu, ktorý si rozložil stan pred Úradom vlády, prišiel len súčasný minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Minulý týždeň mu údajne sľúbil nápravu. „Oznámil mi, že budem opätovne zaradený do štátnej služby a že od 1. 1. 2004 mi bude vyplatený aj plat,“ vraví Tomkuliak.
S hladovkou nekončí
S hladovkou však neskončil, keďže záväzok nedostal na papieri. Z ministerstva naopak dostal list, ktorý mu podľa neho priznáva len nárok na vyplatenie ušlej mzdy po druhom prepustení z práce.
To potvrdzuje aj hovorca Ivety Radičovej Rado Baťo, ktorý tvrdí, že premiérka sa v prípade osobne angažovala a minister hladovkára navštívil na jej žiadosť. „Odovzdal mu oznámenie ministerstva zdravotníctva, ktoré sa na základe rozsudku Najvyššieho súdu zaviazalo vyplatiť mu funkčný plat za obdobie od 10. 9. 2007 do dňa opätovného zaradenia do štátnej služby,“ napísal Baťo.
„Som pripravený vydržať tu až do konca. Kým nebudú štátne orgány rešpektovať zákon,“ reagoval Tomkuliak.
Ministerstvo ďalší postup nespresnilo, napísalo iba, že po doručení posledného rozsudku Najvyššieho súdu bude postupovať „v zmysle tohto rozhodnutia“.

Beata
Balogová
