Médiá: Dotknutí politici žiadajú väčšinou aj opravu aj odškodné
BRATISLAVA 26. mája (SITA) - O rozruch na mediálnej scéne sa v uplynulom týždni postarali dvaja slovenskí politici. Najskôr predseda PSNS Ján Slota, ktorý po utorkovom verdikte senátu Krajského súdu v Žiline vyhral od vydavateľstva denníka Nový Čas päť mi
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
liónov korún. Išlo o náhradu nemajetkovej ujmy za uverejnenie nepravdivých informácií v sérii článkov o jeho údajnom močení z terasy bratislavskej reštaurácie. Vo štvrtok "vysúdil" jeden milión korún poslanec SNS Miroslav Kotian, ktorý zažaloval vydavateľstvo denníka Pravda, spoločnosť Perex. Jeho žaloba sa týkala článku o "záhadnej" maturite poslanca zo septembra 1999.
Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ odboru vonkajších vzťahov Ministerstva kultúry SR Jaroslav Kolár, v súvislosti so súdnymi spormi, kde sú účastníkmi vydavatelia periodickej tlače, prišlo doposiaľ na rezort 11 žiadostí z okresných súdov a päť žiadostí od advokátskych kancelárií o informácie o vydavateľoch. Tieto čísla však neznamenajú, že toľko sporov sa vedie proti médiám.
Podľa Tomáša Kamenca z kancelárie Dedák & partners právny rámec pre ochranu osobnosti na Slovensku tvorí Občiansky zákonník a zákon o periodickej tlači a ostatných hromadných informačných prostriedkoch. O tom, či dotyčný podá žalobu, alebo bude žiadať len opravu, závisí nielen od toho, či mu periodikum vyhovie, ale aj od intenzity zásahu do jeho osobnosti. Kamenec zdôraznil, že ak niekto požiada o opravu, neznamená to, že nemôže dotyčné periodikum aj zažalovať na ochranu osobnosti.
Či politici skôr využívajú právo na opravu, alebo sa súdia o náhradu nemajetkovej ujmy, sa nedá podľa Kamenca zovšeobecňovať. V praxi ide najčastejšie o žaloby, v ktorých dotknutí politici alebo verejne činné osoby žiadajú morálne aj finančné zadosťučinenie, aj keď veľakrát sú splnené podmienky len v prvej veci, dodal Kamenec. Výšku finančného zadosťučinenia nakoniec určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy. Vždy je však hornou hranicou suma navrhnutá žalobcom.
Päťmiliónová náhrada nemajetkovej ujmy nie je najväčšia, o akú v histórii slovenského súdnictva politik, alebo známa osobnosť žiadala. Známy podnikateľ Jozef Majský podal v auguste 2000 žalobu na Tlačovú agentúru SR, Slovenskú televíziu, ako aj na majiteľov TV Luna a týždenníka Plus 7 dní, od ktorých žiadal odškodnenie od päť do 20 miliónov korún. Nedávno spôsobila rozruch aj SMK, ktorá podala žalobu na spoločnosť Penta Group, vydavateľstvá denníka Pravda a Hospodárskych novín vo veci ochrany dobrej povesti. Od Penta Group žiada odškodné vo výške 10 miliónov korún a od oboch vydavateľstiev po 1,5 milióne korún. Vo veci žalôb však drží rekord asi žilinský okresný sudca Pavol Polka, ktorý podal vyše 30 žalôb, pričom najviac smerovalo na vydavateľstvo Perex. Ako náhradu nemajetkovej ujmy žiada od 100 tisíc až po 20 miliónov korún. Najviac zatiaľ vysúdil od ministerstva spravodlivosti začiatkom tohto roka, a to šesť miliónov korún.