Radičová tvrdí, že je u nás príliš silná regulácia médií. Sankcie vyplývajúce z tlačového zákona sú podľa nej pre mnohé médiá likvidačné.
BRATISLAVA. Túto jeseň sa na Slovensku otvorí verejná diskusia o plánovaných zmenách v mediálnej legislatíve. Na svetovom kongrese Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) to dnes uviedla premiérka Iveta Radičová.
Podľa šéfky slovenského kabinetu, ktorá vystúpila v úvode posledného dňa kongresu, hlavné problémy sú v tlačovom zákone - právo na odpoveď a likvidačné sankcie. Vo všeobecnosti si Radičová myslí, že je u nás príliš silná regulácia médií. Za dôležitú označila úlohu verejnoprávnych médií najmä v oblasti informovania a vzdelávania. Na Slovensku v tejto oblasti nie je dobrá situácia. Do verejnoprávnych médií sa stále mieša štát. Verejnoprávne médiá však musia existovať bez personálneho a finančného ovplyvňovania politiky, skonštatovala.
Radičová verí v silu slova
Existujúce slovenské mediálne zákony nie sú podľa Radičovej výsledkom požiadavky verejnosti, ale skupiny politikov. Napríklad sankcie vyplývajúce z tlačového zákona, prijatého počas vlády kabinetu Roberta Fica, sú pre mnohé médiá likvidačné. Ako tvrdí premiérka, to môže spôsobovať, že novinári nepíšu tak otvorene ako by vedeli. Ak potrebujeme na všetko zákony, znamená to, že v spoločnosti nie je prirodzená akceptácia ľudských práv. "My máme zákony na všetko," povedala premiérka, ktorá dúfa, že raz zákony nebudeme potrebovať, lebo budeme mať dosť vnútornej morálky, zodpovednosti, ale to je sen.
"Politici bez snov nemôžu zmeniť svet, preto ma nechajte snívať tento sen," konštatovala predsedníčka slovenskej vlády. Ako pritom dodala, najsilnejšou opozíciou sú v politike médiá, čo je dobré. V tejto súvislosti premiérka poďakovala IPI na Slovensku za jeho stanoviská k situácii v slovenských médiách, ktoré publikoval v posledných dvoch rokoch. Radičová okrem iného pripomenula silu slova, keď povedala, že médiá ju učia tomu, čo znamená slovo, vážiť slová. Cestou na zlepšenie demokracie, ľudských práv, slobody pre všetkých na svete je vážiť si slová. Demokracia bez etiky nie je demokraciou, dodala Iveta Radičová.
V Bratislave je kongres po prvý raz
Tohtoročný kongres IPI sa koná vo Viedni a v Bratislave od 11. do 14. septembra. Záverečný program sa po troch dňoch konania v metropole Rakúska uskutočňuje dnes v hlavnom meste SR. IPI otvoril tohtoročný Svetový kongres, počas ktorého si pripomína 60. výročie svojho založenia, v sobotu 11. septembra vo Viedni. Kongres pod heslom Myslenie na nemysliteľné: Strácame noviny? (Mediálna sloboda v novom mediálnom teréne) sa začal vystúpením dočasnej riaditeľky IPI Alison Bethel McKenzieovej, ktorá vyzvala účastníkov, aby "pokračovali v boji za svet, kde sloboda tlače viac nebude problémom".
Na podujatí sa zúčastňuje približne 360 hostí zo 62 krajín vrátane rakúskeho prezidenta Heinza Fischera a slovenskej premiérky Ivety Radičovej. Účastníkmi dnešnej záverečnej časti programu, ktorá sa jeden deň, dnes, koná v Bratislave, sú okrem Radičovej aj predseda slovenského parlamentu Richard Sulík a bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Hlavné mesto Slovenska je dejiskom kongresu IPI po prvý raz v histórii, pričom tiež ide o prvý prípad, keď sa kongres koná v dvoch mestách.
Na kongrese zároveň v pondelok 13. septembra zvolili za predsedu IPI Carla-Eugena Eberleho (právny zástupca nemeckej ZDF) a za podpredsedu Pavla Múdreho, predsedu Správnej rady IPI Slovensko. IPI je sieť predstaviteľov a osobností médií, ktorých spoločným cieľom je ochrana a zabezpečenie slobodného prístupu verejnosti ku kvalitným informáciám cez médiá.