Sloven1ský raj 26. mája (TASR) - Takmer štvrtina obyvateľov osady Letanovský mlyn v Slovenskom raji nemá viac ako štyri roky. Ako uvádza Malá abeceda spolupráce občianskeho združenia Zachráňme Letanovský mlyn, s ktorou sa počas víkendového poslaneckého prieskumu mohli oboznámiť niektorí členovia slovenského parlamentu i poslankyňa Európskeho parlamentu Jean Lambertová, v tzv. predproduktívnom veku je 51 percent obyvateľov, v postproduktívnom iba 8 percent. "Svedčí to nielen o zlých životných podmienkach, ale aj nástupe populačnej explózie v osade, kde je takmer stopercentná nezamestnanosť," uviedli v bilancii doterajšej práce členovia občianskeho združenia, ktoré vzniklo z iniciatívy ochrancov prírody s cieľom eliminovať devastáciu lesov národného parku.
Združenie si stanovilo za jeden z hlavných cieľov presídliť obyvateľov osady do novej lokality. Zatiaľ sa úlohu nepodarilo splniť nielen z finančných dôvodov, ale aj pre nedôveru voči obyvateľom osady zo strany majoritného obyvateľstva i ostatných rómskych komunít v okolí. Vytypovaných bolo viacero lokalít, pričom jednou z nich je majer Mečedelovce v katastri obce Spišský Štvrtok, ktorá je proti tomuto riešeniu. "Najväčšou prekážkou presídlenia do Mečedeloviec je cena objektov, ktorú sa podarilo po rokovaniach znížiť. Získali sme aj predbežný prísľub Pozemkového fondu na výmenu poľnohospodárskej pôdy za inú, s čím súhlasia aj majitelia," povedal pre TASR riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Dušan Bevilaqua.
Spresnil, že projekt smeroval ku komplexnému riešeniu problému a predpokladal nové pracovné príležitosti pre Rómov bez kvalifikácie. Už zabezpečená prevádzka na šitie jutových vriec pre US Steel Košice a výroba paliet pre rovnakú firmu stroskotali "na poslednú chvíľu". Podľa členov združenia Poľnohospodárske družstvo Letanovce odmietlo napriek predchádzajúcemu prísľubu prenajať nevyužité priestory. Umiestniť takéto aktivity v osade neprichádza do úvahy, pretože nemá ani elektrickú energiu.
Ochranári oboznámili poslancov aj s projektom revitalizácie poľnohospodárskej krajiny, ktorý vytvára ďalšie možnosti zamestnávania Rómov. Model občianskej strážnej služby na ochranu lesa pred nelegálnymi výrubmi už podľa vzoru Slovenského raja vyskúšali v ďalších lokalitách východného Slovenska, napríklad v Štátnych lesoch TANAP, v okolí Kežmarku, Žehry, Spišskej Novej Vsi i Krompách.