BRATISLAVA. Konanie voči predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi (SaS) pre jeho súkromný let prúdovým lietadlom do Salzburgu dostalo parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií do patovej situácie.
Koalícia na jeho dnešnom rokovaní žiadala, aby sa konanie ukončilo. Opozícia zas ďalšie vysvetlenia. Výbor neprijal ani pri jednom návrhu platné uznesenie.
Sulík tak zatiaľ nepríde o svoj ročný plat. Sankcia mu hrozila pre podozrenie, že ako verejný funkcionár prijal let ako dar.
Podľa šéfky výboru Renáty Zmajkovičovej (Smer) však poslanci kauzu otvoria aj na svojom ďalšom rokovaní.
"Konanie je ako keby prerušené. Predseda parlamentu nedoručí výboru vyjadrenie. Otvoríme to na ďalšej schôdzi, aby bolo prijaté nejaké platné uznesenie," povedala po skončení rokovania výboru Zmajkovičová s tým, že doteraz sa na výbore nestalo, aby dotknutý funkcionár nevysvetlil svoj prípad.
Koalícii na vysvetlenie kauzy stačila dodatočne predložená faktúra na 640 eur, ktoré Sulík zaplatil za cestu. Opozícii nie.
"Na základe zaslaných informácií neviem posúdiť, či to dostatočne vysvetlil," uviedol v rozprave poslanec Ľubomír Petrák (Smer), ktorý chcel, aby šéf zákonodarného zboru doložil napríklad aj objednávku letu a zoznam pasažierov.
Faktúra im stačila
"Doklady boli zaslané, zoznamy sme si nežiadali," reagovala poslankyňa SDKÚ Jarmila Tkáčová.
Jej koaličný kolega Alojz Přidal (KDH) si tiež myslí, že Sulík let vysvetlil dostatočne. "Neviem, či chcete vedieť aj to, ako boli pasažieri oblečení," odkázal opozícii.
Faktúra ako vysvetlenie stačila aj poslancovi za SaS Kamilovi Krnáčovi, ktorý požiadal výbor o zastavenie konania. Na to však treba trojpätinovú väčšinu poslancov, ktorá sa dnes nevyzbierala. Opozícii zas neprešiel návrh, aby Sulík prípad dovysvetlil.
Richard Sulík zaplatil za let súkromným prúdovým lietadlom do Salzburgu, kam letel na večeru s priateľmi, 640 eur. Vie si predstaviť, že si takýto výlet v budúcnosti zopakuje, napríklad, keď bude mať narodeniny (12.1. pozn. TASR).
"Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Ja som nič zlé nespravil, bolo to v mojom súkromnom čase a za moje súkromné peniaze. Neviem prečo, keď dôjde tá správna chvíľa, by som si to nemohol zopakovať," povedal Sulík s tým, že takéto lety ale nebude absolvovať týždenne. "To by mi bolo ľúto peňazí," vysvetlil.
Podľa vlastných slov nepovažuje svoje správanie za "papalášizmus". "Moje ročné príjmy sú 150.000 eur, sú všetky zdanené a legitímne, no nerozumiem, prečo by som si raz za čas nemohol dovoliť márnotratnosť vo výške 640 eur," konštatoval.
Sulík podľa medializovaných informácií letel do Salzburgu za kulinárskym zážitkom súkromným lietadlom, ktoré patrí spoločnosti blízkej Vladimírovi Poórovi.
Podľa denníka Sme letel na výlet, ktorý vymyslel jeho priateľ, pilot Ivan Zemanovič. Išli na večeru do reštaurácie, kde varili dvaja bratia zo Španielska, ktorí majú doma reštauráciu s tromi Michelinovými hviezdičkami.
Aktivity verejných funkcionárov riešil výbor pre nezlučiteľnosť funkcií aj v minulom volebnom období.
Išlo napríklad o účasť riaditeľa Najvyššieho kontrolného úradu SR Jána Jasovského (nominant HZDS) na konskom póle vo Vysokých Tatrách, ktoré organizovala finančná skupina, či lety súkromným lietadlom Jána Slotu (SNS). Po predložení dokladov bolo konanie voči nim tak ako dnes zastavené.
Nemusí vysvetliť ani list
Predseda parlamentu Richard Sulík zatiaľ nemusí vysvetľovať ani to, ako to bolo s listami starostom a primátorom, aby miestnymi rozhlasmi vyzývali ľudí k účasti na tohtotýždňovom referende. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií totiž neprijal platné uznesenie k návrhu na začatie konania voči nemu, ktoré iniciovala predsedníčka výboru Zmajkovičová.
Podľa nej je podozrenie, že Sulík zneužil funkciu predsedu parlamentu v prospech iných právnických osôb, konkrétne v prospech svojej strany SaS.
„Za peniaze Národnej rady SR si začal vlastnú volebnú kampaň. Ak chcel osloviť starostov a primátorov, malo to byť z peňazí strany,“ je presvedčená Zmajkovičová. Za vyžiadanie stanoviska od Sulíka hlasovalo sedem poslancov, dvaja boli proti a šiesti sa zdržali.
„Mne to pripadá ako veľmi silne politické podanie,“ skonštatovala Tkáčová. Reagovala tak na slová Zmajkovičovej pri riešení iného prípadu, že koalícia vnáša na rokovanie politiku.
Ako upozornila, v Sulíkovom liste sa nespomína jeho strana SaS ani spôsob, ako sa má hlasovať. Naopak, druhý najvyšší ústavný činiteľ v krajine je podľa nej povinný podporiť inštitút referenda.
„V každej demokratickej krajine vyzývajú najvyšší ústavní činitelia k účasti na voľbách. Referendum a voľby nie je žiaden rozdiel,“ pridal sa jej spolustraník Štefan Kužma. “Ešte som nepočul, aby výzva ústavného činiteľa k voľbám bola porušením ústavného zákona,“ dodal.
Nechápe prečo ďakoval
Darina Gabániová zo Smeru nepovažuje za štandardné, aby ústavní činitelia zvlášť apelovali na občanov. „Neviem, z akého titulu predseda národnej rady ďakoval za organizačno-technickú prípravu referenda,“ poznamenala. Prekáža jej tiež, že Sulík do listov „vložil svoju osobnosť.“
O tom, čo bude so Zmajkovičovej podaním voči Sulíkovi ďalej, rozhodne výbor pravdepodobne na nasledujúcej schôdzi. Tým, že neprijal platné uznesenie, dostal sa podľa názoru viacerých poslancov do právneho vákua.
„Minimálne je to zaujímavé, zákon o ochrane verejného záujmu je v tomto zmysle deravý, pretože konanie sa začína automaticky podaním a výbor už nehlasuje o začatí konania, ale má právo skonštatovať, že prebieha. Keď nie je zastavené, automaticky prebieha,“ poznamenal podpredseda výboru Krnáč.
Podobný názor má aj Zmajkovičová, ktorá poukázala na viacero chýb zákona a skonštatovala, že ho treba zmeniť. Dôležité však bude nájsť zhodu naprieč celým politickým spektrom, zmena si totiž vyžaduje ústavnú väčšinu.