BRATISLAVA. Problém v odhaľovaní korupcie na Slovensku je podľa nového šéfa Úradu boja proti korupcii Petra Kovaříka v tom, že sa polícia málo venuje ekonomickej kriminalite.
To sa potom odráža na tom, že štát prichádza o nemalé peniaze, ktoré chýbajú v štátnom rozpočte.
Pri veľkých kauzách môže podľa Kovaříka nastať ďalší problém. Ako príklad použil kauzu takzvaných olejárov, kde je zainteresovaných vyše 80 ľudí. Ak by sa dostali pred súd, podľa šéfa úradu by mohol nastať problém už s otvorením procesu, ak by čo len jeden z obžalovaných alebo ich advokátov bol práceneschopný.
Kovařík to povedal na verejnej diskusii, ktorú zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti a pozvala aj hostí z USA.
Situácia s korupciou na Slovensku nie je dobrá, tvrdí Kovařík, zároveň však dodáva, že to nie je len vec Úradu boja proti korupcii, ale najmä spoločnosti a vlády. Najťažšie pri korupčných trestných činoch je ich dokazovanie, pokračoval Kovařík.
Podľa neho je problém vstúpiť medzi spravidla dvoch ľudí, ktorí sú spokojní a nemajú chuť rozprávať. Zároveň priznal, že slovenská polícia má jedny z najlepších legislatívnych prostriedkov na odhaľovanie korupcie spomedzi okolitých štátov. Vylepšiť by sa ešte mohli tým, aby boli oznamovatelia korupcie chránení.
Laura Barsellová z úradu verejného obhajcu štátu Illinois pripomenula, že v USA sú ľudia chránení proti tomu, aby neprišli o prácu, ak poukážu na nezákonnú činnosť. Ľudia sú potom ochotní oznamovať podozrenia.
Kovařík pripustil, že polícia mala ešte pred ôsmimi rokmi veľký problém s korupciou.
"Hovorilo sa, že keď ste chceli nočnú službu v Bratislave, museli ste dať kolegovi 2000 korún, pretože za nočnú sa dalo zarobiť aj 30.000," povedal Kovařík.
Dnes sa policajti podľa neho boja zobrať úplatok aj preto, že môžu stretnúť agentov.
Ako nadobudnúť široké povedomie u ľudí, aby netolerovali korupciu? Vincent Matanovski z Ministerstva spravodlivosti USA odpovedal, že všetci štátni zamestnanci v USA absolvujú pravidelné etické školenia.
"Keď toto spojíme s legislatívnymi opatreniami, vtedy sa darí urobiť takú klímu, aby sa ľudia nebáli dávať podnety," povedal.
"Ak zreformujete políciu, ale nie prokuratúru a súdnictvo je skorumpované, stále ste nič nedosiahli," upozornil prokurátor Peter J. Alnsworth s tým, že páchateľov sa potom nepodarí dostať za mreže, aj keď polícia prípad uzavrie.