Koaličná rada v utorok rozhodla, že šéfkou Slovenského pozemkového fondu sa stane bývalá štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva Eva Šimková.
BRATISLAVA. Koalícia v utorok večer o týždeň odložila diskusiu o kauze štátnych tajomníkov Martina Chrena a Ivana Švejnu. Ich firma získala od bývalej vlády spornú zákazku za 1,5 milióna eur.
Rozhodnutie padlo v téme učiteľov dôchodcov. Zákaz poberania dôchodku a mzdy bude platiť pre všetkých zamestnancov v štátnej a verejnej správe, žiadne výnimky nebudú, povedala po rokovaní Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová.
Poprela tak slová ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála (SaS), že chystá výnimky pre niektoré profesie, napríklad pre učiteľov a lekárov.
,,Nie je dôvod, aby boli výnimky," povedala Radičová. Dodala, že to nie je potrebné, lebo každý sa bude môcť rozhodnúť, či chce ďalej pracovať alebo poberať penziu.
„Nikto nebude zastavovať dôchodky. Rozhodnutie bude na zamestnancovi. Zákon nebude retroaktívny."
Ešte nedávno Mihál hovoril, že zákaz súbehu dôchodkov sa nebude rovnako týkať všetkých profesií.
„Tam, kde je viac mladších záujemcov o pracovné miesta, môžu byť podmienky na prácu popri dôchodku prísnejšie ako v oblastiach, kde je ich málo," tvrdilo jeho ministerstvo.
Týkať sa to malo napríklad učiteľov, z ktorých je takmer sedemtisíc v dôchodku.
Šimková prešla
Na Koaličnej rade včera Most - Híd uspel s nomináciou na post šéfa Slovenského pozemkového fondu. Riaditeľkou sa stane bývalá štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva z čias Dzurindovej vlády Eva Šimková.
„Je odborníčka a je to pracant," komentoval líder SaS Richard Sulík. So Šimkovou podľa Radičovej súhlasili všetky koaličné strany.
Mosti-Híd navrhol Šimkovú potom, čo minulý týždeň neuspel s Františkom Hidhegétym. Dôvodom boli jeho viaceré kauzy z čias, keď bol šéfom pozemkového fondu.
Poslanci prídu o desať percent z platu
Koalícia rokovala aj znižovaní platov všetkých ústavných činiteľov, ktorých je 2 600. ,,Máme dve alternatívy, rozhodneme na budúci týždeň v utorok," uviedla Radičová.
Sulík dodal, že ide oba o technicky odlišné návrhy, mzdy však budú nižšie najmenej o desať percent.
Rovnako v dvoch verziách predloží ministerstvo kultúry novelu zákona o štátnom jazyku. Jedna úplne ruší pokuty za nedodržiavanie pravidiel, druhá ponecháva možnosť o sankciách rozhodnúť.
Ministra bez kresla neschválili
BRATISLAVA. Vládna koalícia ale ďalší návrh Mostu - Hídu nepodporila a dočasný post ministra bez kresla nevytvorí. Bugárova strana prišila s tým, že tento člen vlády by viedol agendu ministerstva životného prostredia dovtedy, kým sa jeho samostatná existencia obnoví 1. novembra.
"Tento návrh kompetenčne nerieši situáciu. Zhodli sme sa na tom, že túto právomoc bude naďalej vykonávať štátny tajomník. Zmena by nepriniesla žiadny konkrétny efekt," vysvetlila premiérka.
Zároveň informovala, že meno nového ministra životného prostredia, ktorého bude nominovať Most-Híd, zatiaľ ešte nepadlo. "Pán Bugár ho predstaví najprv mne a až potom budeme informovať Koaličnú radu," vysvetlila.
V súčasnosti má problematiku životného prostredia na starosti štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja. Bugár chcel vytvorením ministra bez kresla odľahčiť šéfa tohto rezortu Zsolta Simona (Most-Híd).
"Sám pán Simon hovorí o tom, že na každom ministerstve sú problémy, zároveň každé ministerstvo čelí rôznym dôležitým úlohám a on nemusí všetko stihnúť," povedal nedávno Bugár.
Na margo nominanta na ministra životného prostredia poznamenal, že vie o dvoch vážnych kandidátoch a o jednom, čo cúva. "Meno bude známe len vtedy, keď sa dohodneme v koalícii," zdôraznil líder Mosta-Híd.
(tasr)

Beata
Balogová
