BRATISLAVA. Novela vysokoškolského zákona, ktorú predkladateľ Miroslav Beblavý (SDKÚ) stiahol zo septembrového rokovania parlamentu a znovu ju chce predložiť na októbrovej schôdzi, bude mať v prípade schválenia za následok ešte vyššiu mieru plagiátorstva pri vypracovávaní záverečných študentských prác. Pre TASR to uviedol podpredseda strany Smer Dušan Čaplovič.
Deklarovaným cieľom novely, na základe ktorej by všetky bakalárske, diplomové, rigorózne či habilitačné práce, ktorých sa každoročne vyprodukuje od 50.000 do 100.000, mali byť povinne zverejnené na internete, je práve obmedzenie plagiátorstva.
"Pán Beblavý navrhol, že to bude zverejnené na internete s tým, že tam bude blokácia, aby to bolo možné len čítať, ale nie kopírovať. Ale to nebráni nikomu, aby si prácu prečítal, opísal časti textu, prípadne ukradol zámer práce, metodiku, alebo vybrané myšlienky," povedal Čaplovič.
Treba domyslieť ochranu prác
V minulosti bol prístup študentov k starším prácam obmedzený tým, že si ich museli v škole, kde boli uložené, oficiálne vypožičať. To znamená, že v škole ostával doklad o tom, kto si akú prácu vyžiadal.
Ak by mali byť teraz práce povinne zverejnené na internete, treba podľa Čaploviča premyslieť všetky aspekty ochrany zverejnených prác. "Tak, ako to bolo predložené, by to v praxi zrejme ešte podporilo plagiátorstvo," poznamenal.
Dodal, že osobne považuje za "príliš rigidné" aj ustanovenie Beblavého novely, podľa ktorého študent, ktorý nebude súhlasiť so zverejnením práce na internete, nemá byť pripustený k jej obhajobe.
Ministerstvo školstva podľa Čaploviča už minulý rok prijalo smernicu o zverejňovaní prác na internete, na rozdiel od navrhovanej novely zákona však nemala záväzný charakter. "Tento návrh novely bol len preklopením smernice a výnosu, ktorý platil na ministerstve, do formy zákona," povedal Čaplovič, podľa ktorého poslanec Beblavý pripravil novelu "narýchlo" a lepšie výsledky by prinieslo, ak by ju pripravilo ministerstvo a normálne predložilo do pripomienkového konania.
Novela príde do parlamentu v októbri
V tom istom čase ako Beblavý predložila ďalšiu poslaneckú novelu vysokoškolského zákona aj poslankyňa za SDKÚ Tatiana Rosová a tiež ju z rokovania parlamentu stiahla. Vzhľadom na to, že práve SDKÚ nominovalo ministra školstva Eugena Jurzycu, je podľa Čaploviča zvláštne, že poslanci tejto strany takto nekoordinovane predkladajú vlastné novely.
O novele vysokoškolského zákona, ktorú pripravil poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý, sa bude v parlamente diskutovať na októbrovej schôdzi. Dôvod, prečo koaličný poslanec stiahol predmetnú legislatívnu úpravu z rokovania v piatok (10. 9.) ukončenej 5. schôdze NR SR je ten, že sa tak dohodol s ministrom školstva Eugenom Jurzycom.
Podľa jeho slov ide len o technickú záležitosť a žiadne ďalšie zmeny v nej presadzovať nemieni. Návrh predloží na budúce rokovanie pléna v pôvodnom znení, uviedol pre TASR.
Šéf školského rezortu príde na októbrovú schôdzu s viacerými novelami zákonov, preto sa domnieval, že by bolo vhodné hlasovať o nich spolu s uvedeným poslaneckým návrhom.
Register existuje, školy to nebude nič stáť
Novela vysokoškolského zákona by mala od 1. mája budúceho roka zaviesť povinnosť zverejňovať záverečné práce na internete. Cieľom právnej úpravy je zabrániť plagiátorstvu a podvodom pri získavaní vysokoškolských titulov.
Od uvedeného dátumu by všetky bakalárske, diplomové, rigorózne či habilitačné práce mali byť dostupné verejnosti nasledujúcich 70 rokov. Podľa novely nebude musieť byť zverejnená iba habilitačná práca, ktorá bola vydaná ako neperiodická publikácia.
Na zverejnenie záverečnej práce bude potrebný písomný súhlas autora ako podmienka pripustenia k obhajobe. Nárok na honorár mu však pritom nevznikne. Odmietnutie súhlasu so zverejnením konzultoval tvorca novely s odborníkmi na autorské právo, ktorí nevideli v tejto jeho iniciatíve právny rozpor. V prípade, že by k tomu došlo, rozhodnúť bude musieť zrejme Ústavný súd SR.
V súčasnosti už existuje centrálny register záverečných prác pod záštitou ministerstva školstva, takže školy nebudú musieť vynaložiť ďalšie náklady. Musia však prijať technologické opatrenia, ktoré zabránia verejnosti zasahovať či rozmnožovať túto prácu. Prevádzkovateľ centrálneho zoznamu bude musieť zverejniť práce do 30 dní od ich vloženia do registra.