BRATISLAVA. Mestá a obce zrejme nebudú prostredníctvom verejných rozhlasov vyzývať ľudí k účasti na sobotnom referende. Kontroverzný list, v ktorom o to starostov a primátorov žiadal predseda parlamentu Richard Sulík (SaS), tak pravdepodobne nesplní svoj účel. Vyplynulo to z ankety ČTK.
Na účasť k plebiscitu, ktorý iniciovala SaS, nebude asi vyzývať ani Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré zastupuje záujmy väčšiny samospráv.
V ľudovom hlasovaní budú môcť občania odpovedať na šesť otázok. Vyjadria sa napríklad k zúženiu poslaneckej imunity a k zníženiu počtu zákonodarcov zo 150 na 100. Rozhodovať tiež budú o zrušení takzvaných koncesionárskych poplatkov pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas a možnosti voliť poslancov národného a Európskeho parlamentu cez internet. Posúdia aj cenový limit pre kúpu vládnych limuzín a návrh odobrať verejným funkcionárom právo na povinné uverejnenie ich reakcie na články v tlači. Časť zámerov sa koalícia zaviazala naplniť v programovom vyhlásení vlády.
Referendum bude platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Z posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus však vyplýva, že celková účasť nepresiahne 20 percent.
Primátori: Je to na ľuďoch
"Primátor mesta nebude vyzývať obyvateľov k účasti, je to ich slobodné rozhodnutie," povedala hovorkyňa prešovskej radnice Iveta Adamová. Dodala, že samospráva nebude nahrádzať volebnú kampaň, za ktorú podľa nej ručí jej organizátor. Mesto vraj navyše nemá ani žiaden obecný či mestský rozhlas, ktorým by výzvu zabezpečil.
Rozhlas chýba aj bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, ktorá o referende informovala vo vlastnom periodiku. "Je na nich (ľuďoch), ako sa rozhodnú," uviedla hovorkyňa Alena Kopřivová.
Apel nechystajú ani mestá Nitra či Pezinok. "Ja jasne hovorím, že hlasovať budem; rozhodnutie zúčastniť sa (...) nechávam na slobodnom rozhodnutí mojich spoluobčanov," povedal primátor Pezinka Oliver Solga. "Naša samospráva doteraz nikdy nevyzývala občanov na to, aby sa akýchkoľvek volieb zúčastnili alebo nie," poznamenal primátor Lipian Eduard Vokál.
"List Richarda Sulíka nezverejníme v miestnom rozhlase," pridal sa starosta kysuckej obce Stará Bystrica a poslanec najsilnejšej opozičnej strany Smer Ján Podmanický.
Fico referendum odignoruje
Viaceré samosprávy sa zhodli, že nebudú povzbudzovať ľudí k referendu, lebo si splnili najmä povinnosti, ktoré ukladá zákon.
"Ide predovšetkým o organizačno-technické zabezpečenie referenda a o to, aby tí, ktorí chcú hlasovať, mohli (...) využiť jedno zo svojich práv," povedal hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Ani ZMOS voličov k účasti nevyzve. Únia miest Slovenska ju zvažuje.
"Deň pred referendom zasadá prezídium únie, rozhodneme, či budeme vyzývať alebo nie," poznamenal generálny sekretár Únie Marián Minarovič.
Iniciatívu Sulíka nedávno kritizoval najmä predseda opozičného Smeru- Robert Fico. Listy, ktoré Sulík odoslal prostredníctvom podateľne snemovne, boli tiež jedným z dôvodov, pre ktorý sa Smer neúspešne pokúsil šéfa parlamentu odvolať z funkcie. Sulík sa bránil, že ako predseda parlamentu mal právo listy posielať.
Fico navyše tvrdil, že Sulík zneužil aj jeho meno, lebo na v listoch napísal, že na referende sa zúčastní aj expremiér. Za toto sa mu Sulík ospravedlnil. Fico hlasovanie plánuje odignorovať.