BANSKÁ BYSTRICA. Majitelia zbraní sa budú za svoje pušky biť aj na Ústavnom súde, prípadne aj v Štrasburgu.
Chcú žalovať štát, sľubujú stovky, možno tisícky súdnych sporov.
Združenie vlastníkov strelných zbraní Legis Telum sa po útokoch na vládu z Bratislavy presunulo v utorok do Banskej Bystrice.
Daniel Tureček z vedenia združenia varuje, že Slovensko príde o stovky historických zbraní. Predpokladá, že zberatelia ich radšej predajú do zahraničia, ako by ich mali odovzdať polícii.
„Európa, a najmä susedné Česko, sa už tešia, ako nakúpia zberateľské klenoty za nízke ceny, pretože tisícky zbraní zaplavia trh. Na Slovensku sú milióny eur v zbierkach,“ hovorí Tureček. Odhaduje, že po prijatí novely bude stáť zbraň v hodnote 500 eur približne desať.
Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) však oponuje, že zákaz držby sa bude týkať najmä samopalov vzor 58.
„Na 90 percent hovoríme o samopaloch vzor 58, ktorých hodnota je 300 až 400 eur. To je absolútna väčšina zbraní, ktoré nechceme, aby ľudia mali vo svojich domácnostiach,“ povedal Lipšic. Novela je reakciou na masaker v Devínskej Novej Vsi, kde strelec Ľubomír Harman zastrelil sedem ľudí a potom seba.
České Združenie na ochranu práv majiteľov zbraní Lex sa obáva, že českí legislatívci by sa mohli inšpirovať slovenskou novelou.
„Máme strach z toho, že dávate do rúk palicu, ktorou môžu biť aj nás,“ hovorí výkonný riaditeľ združenia Stanislav Gibson.
Na Slovensku je registrovaných 157-tisíc legálnych držiteľov zbraní. Automatických zbraní vzor 58, aký použil Ľubomír Harman v Devínskej, je dvetisíc. Ďalších asi 30-tisíc predáva armáda, ale podľa Turečka nie je o ne záujem.

Beata
Balogová
