BRATISLAVA. Aj najnovší spor predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina a vládnej koalície o náhradníčky na Európskom súde pre ľudské práva sa môže skončiť bez víťaza.
Vláda v pondelok návrhy Súdnej rady, ktorej Harabin predsedá, zamietla. Nie je však vylúčené, že rada jej aj na druhý pokus pošle tie isté mená.
Harabin na otázku, či rada opäť navrhne za ad hoc sudkyne Evu Stykovú, Janu Baricovú a Janu Zemkovú, neodpovedal priamo. Je však presvedčený, že sú vhodnými kandidátkami.
„Vláda proces zastavila napriek tomu, že kandidátky splnili všetky zákonné podmienky a potrebné kritériá,“ povedal Harabin. Pripomenul, že skôr ako rada začne rozhodovať znovu, musí ju o nový návrh požiadať ministerstvo spravodlivosti.
Vláde prekážalo, že sudkyne podľa ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH kedysi podali tzv. diskriminačné žaloby. Nesúhlasili s tým, že špeciálni sudcovia mali väčšie príplatky ako ony.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ zatiaľ verejne vhodnosť kandidátok nekomentovala. Tlačový odbor ministerstva potvrdil, že keď dostane uznesenie vlády, Súdnej rade navrhne, aby voľbu zopakovala. Otázka, čo sa stane, ak vláda dostane tie isté mená, je podľa Žitňanskej predčasná.
Ad hoc sudcovia sú náhradníkmi riadne zvoleného slovenského sudcu v Štrasburgu. Ústava nehovorí, či Súdna rada môže opakovane vláde ponúkať rovnakých kandidátov, ak podľa nej splnili kritériá. Priamo nerieši ani to, či vláda návrhy rady môže odmietnuť. Žitňanská je presvedčená, že vláda si môže vybrať. Potvrdil to aj Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV.
Podpredseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka zo Smeru pripustil, že vláda návrhom rady nemusí byť viazaná. „Ale to je to večné štorcovanie. Tie vzťahy sú také narušené, že už nikdy nebudú fungovať tak, ako by mali,“ hovorí.

Beata
Balogová
